Bezpieczeństwo na wodzie

Wakacje z łodzią

Przy wielu naszych obiektach znajduje siê łódź już wliczona w cenę najmu bądź istnieje możliwość wynajęcia jej u właściciela. W innych przypadkach, w pobliżu dobrych pod względem wędkarskim zbiorników wodnych, często znajduje się wypożyczalnia łodzi

Są Państwo w posiadaniu uprawnień na prowadzenie łodzi sportowej? Wspaniale! Jeżeli nie, prosimy przed przyjazdem zorientować się, np. w Internecie, na temat przepisów obowiązujących w tej kwestii w danym kraju. Łodzie motorowe o niskiej mocy można z reguły prowadzić bez specjalnego uprawnienia. Dla łodzi wiosłowych i rekreacyjnych nie są wymagane żadne uprawnienia.

 

Lista – to musi być koniecznie!

 • Nabierak, wiosła, dulki, lina, kotwica powinny zawsze znajdować się na pokładzie. W przypadku wędkowania na większych jeziorach, na wybrzeżu oraz na morzu należy się także zaopatrzyć w latarkę, apteczkę pierwszej pomocy, haki, kołki, zapasowy kanister, zapalniczkę, nóż oraz sygnalizator alarmowy, jak również w kompas oraz mapę zbiornika wodnego (dostępna w sklepach branżowych oraz w Internecie).
 • Koniecznie należy mieć ze sobą wodoodporny lub wodoodpornie zapakowany telefon komórkowy. Prosimy zwrócić uwagę na to, żeby były wpisane w nim wszystkie ważne numery telefonów alarmowych.
 • Należy mieć wzgląd na innych ludzi oraz środowisko. Prosimy koniecznie zabrać ze sobą worek na odpadki.
 • Równie ważnymi przedmiotami niezbędnymi na długi dzień na jeziorze są woda do picia, krem przeciwsłoneczny oraz kapelusz bądź czapka.

 

Urządzenia pomocy technicznej

Zależnie od rodzaju zbiornika, następujące rozwiązania techniczne mogą być bardzo przydatne. Wiele łodzi jest już w nie odpowiednio wyposażonych. W innym przypadku, mogą Państwo zakupić lub wypożyczyć taki sprzęt w specjalistycznym sklepie wodnym bądź wędkarskim.

 • GPS
 • Echosonda
 • Silnik elektryczny

 

Właściwy ubiór

Prosimy zwrócić uwagę na to, że noszenie kamizelek ratunkowych jest obowiązkowe – również na małych zbiornikach wodnych. Z reguły właściciel ma je dla Państwa przygotowane.

Przed przyjazdem należy dowiedzieć się, czy odpowiednie kamizelki będą do Państwa dyspozycji. Najlepiej jednak przywieźć ze sobą pasujące, tzw. kamizelki automatyczne. Są one bezpieczniejsze i przyjemniejsze w noszeniu. Prosimy przy tym zwrócić uwagę na aktualną normę europejską (minimum EN 396 lub wyżej). Jest to inwestycja, która się opłaca.

Dodatkowo należy koniecznie zaopatrzyć się w odpowiednią odzież ochronną, np. „Floating Overalls“, które powinny być dopasowane do rodzaju zbiornika wodnego, a także do pory roku i temperatury wody.

Bezpieczeństwo nad jeziorem

 • Przed rozpoczęciem podróży należy dokładnie zapoznać się z łodzią, silnikiem i jej wyposażeniem. Prosimy o zwrócenie uwagi na aktualną pogodę oraz zapowiadane prognozy.
 • Przed wypłynięciem należy ustalić sternika łodzi, z reguły najlepiej jest wybrać najbardziej doświadczoną osobę z Państwa drużyny. Jest to bardzo ważne, szczególnie w niebezpiecznych sytuacjach.
 • Należy upewnić się, czy inni uczestnicy pozostający na lądzie wiedzą, gdzie się Państwo znajdują i jak długo Państwa nie będzie.
 • Pasażerowie powinni usadowić się po równo po obu stronach łodzi.
 • Po nieznanych wodach należy poruszać się powoli i uważnie. Należy upewnić się czy jest wystarczająca głębokość wody, aby nie uszkodzić łodzi ani silnika.
 • Szczególnie w małych łodziach należy zachowywać się spokojnie, jeśli chcą Państwo zmienić miejsca to należy wstawać jednocześnie, a nie po kolei.
 • Wsiadając do łodzi należy być trzeźwym i wypoczętym. Np. w Norwegii nie można przekroczyć stężenia 0, 00 promila alkoholu w organizmie.
 • Na wodzie należy także przestrzegać zasad ruchu i prędkości, szczególnie należy zwrócić uwagę na duże łodzie/ statki.
 • W przypadku pogorszenia pogody lub wystąpienia innych zagrożeń należy kierować się do najbliższego portu. Informujemy ponownie, że noszenie kamizelek jest obowiązkowe i należy je zakładać w celu własnego bezpieczeństwa.
 • W razie sztormu lub wzburzenia wody nie należy zawracać.

 

Nagły wypadek!! – co teraz?

Jeżeli łódź ulegnie uszkodzeniu lub nie mogą Państwo dotrzeć do brzegu, należy niezwłocznie zadzwonić po pomoc. Tak samo jest w przypadku braku paliwa, silnych wiatrów lub jakichkolwiek problemów.

W przypadku, gdy jeden ze współtowarzyszy wypadnie za burtę, należy od razu, lecz spokojne wprowadzić manewr człowiek za burta. W łodziach bez drabinki najprościej można kogoś wciągnąć z powrotem przez tył łodzi ponad (wyłączonym) silnikiem.

Kiedy łódź się przewróci, bezwzględnie należy zostać przy łodzi i o ile jest to możliwe, szybko zadzwonić po pomoc (sygnały alarmowe, machanie). Wówczas podać należy ostatnią, znaną, w miarę dokładną pozycję /lokalizację.

Nie należy się rozbierać z odzieży ani butów. Mokre ubrania dobrze izolują przed zimnem.

Stan na 08/2011. Wszystkie informacje podane są w dobrej wierze, ale bez gwarancji braku błędów. Obszerne informacje na temat licencji, przepisów, pozwoleń, ograniczeń transportu itp. znajda Państwo w Internecie np. na stronach informacji turystycznych danych miejscowości.