Atrakcje turystyczne na Sardynii

Wakacje na Sardynii

Oprócz kilometrów plaż i urokliwych zatoczek, Sardynia ma przygotowanych mnóstwo atrakcji dla odwiedzających ją turystów. Przede wszystkim zachowała się tu unikalna kultura i tradycje Sardyńczyków, którzy latami stawiali opór wszelkim najeźdźcom. Dzięki temu na wyspie zachowały się ciekawe zabytki zbudowane przez miejscowych oraz liczne, ciekawe budynki, różnych stylów (włoskich i hiszpańskich). Sardynia to również intrygujące, wysokie i skaliste wybrzeża, a w głębi lądu góry i płaskowyże. Tą charakterystyczną budowę wyspy mozna poznać, podczas wędrówek wytyczonymi szlakami – prowadzą one przez najciekawsze punkty widokowe, z których można podziwiać niesamowite widoki. Do tego dołóżmy świetnie przygotowane miasta i miasteczka pełne atrakcji i rozrywek, a otrzymamy przepis na atrakcyjne wakacje. NOVASOL, wychodząc wam naprzeciw, ma w swojej ofercie liczne domy i apartamenty wakacyjne na Sardynii. Nasze obiekty położone są w bardzo atrakcyjnych lokalizacjach i spełnią wymagania wszystkich Klientów wybierających wakacje we Włoszech.

Atrakcje na wakacje na Sardynii

Cagliari i inne miasta

Urlop w obiekcie z oferty "apartamenty Włochy" na Sardynii, to świetna okazja aby poznać pełne zabytków i ciekawych miejsc miasta i miasteczka. W wielu lokalizacjach mozna znaleźć liczne ruiny i budowle, pochodzące z różnych okresów historii Europy. Podróż przez bogatą i burzliwą historię wyspy moze być ciekawym doświadczeniem. Największym miastem wyspy jest Cagliari. Jest nazywane najbardziej zielonym miastem we Włoszech, a to za sprawą licznych, zadbanych parków i skwerów. Występują tu także ogrody publiczne, pełne kwiatów, rzeźb i fontann (najstarsze z nich są nieprzerwanie otwarte od XIX wieku). Cagliari położone jest pomiędzy wzniesieniami, a długą na osiem kilometrów plażą. Z gór ropościera sie piękna panorama miejska. W mieście dużą popularnością cieszy się bardzo bogate w eksponaty muzeum archeologiczne oraz ogród botaniczny. Podczas spacerów po Cagliari, warto zwrócić uwagę na średniowieczną starówkę, mury obronne, bramy wjazdowe, liczne bazyliki i sanktuaria z różnych epok oraz zamek San michele, który góruje nad miastem. W mieście znajdziecie też liczne bary, tawerny, restauracje oraz ciekawe sklepy z miejscowymi wyrobami. Warto zarezerwować sobie dzień lub nawet dwa, na odwiedzenie tego piękne miasta.

Poza Cagliari znajdziecie tu również inne ciekawe miasta, takie jak:

  • Sassari –miasto pełne zabytków, w tym bardzo ciekawego monumentu prehistorycznego, który zawiera piramidę schodkową. W centrum na przepięknej zabytkowej staróce, znajdziecie liczne kościoły, fontanny i pałace. Wszystkie obiekty zachowane są w świetnym stanie i mogą słuzyć jako ciekawa lekcja historii. Dodatkowo w mieście ulokowanych jest aż trzynaście muzeów z bardzo ciekawymi ekspozycjami na temat historii, kultury i sztuki Sardynii.
  • Olbia – miasto położone tuż przy szmaragdowym wybrzężu („Costa Smeralda”). Znajduje się tu duży port oraz marina jachtowa. Podczas zwiedzania miasta, wrażenie na pewno zrobi na Was romańska katedra San Simplicio z Xi wieku oraz średniowieczny kościół św. Pawła.
  • Iglesias – siedziba średniowiecznego zamku Salvaterra oraz licznych fortyfikacji i murów z czasów średnioweicza. W mieście mozna również zapoznać się z historią kopalnictwa, a także przejść się tunelem górniczym. Podczas wizyty w Iglesias można poznać tradycyjne stroje i kulturę ludzi zamieszkujacych ten region.
  • Castelsardo – uznawane za jedno z najpiękniejszych maisteczek we Włoszech. Nad miejscowością góruje zamek Doria z XI wieku. Warto zwrócić uwagę na mury morskie oraz Słoniwą skałę – która jest symbolem wyspy. W mieście warto zajrzeć do La Loggia Palace, który ejst urzędem miejskim nieprzerwanie od 1111 roku.

W tych oraz innych lokalizacjach Sardynii, mozna spotkać ciekawe budowle, charakterystyczne tylko na tej wyspie. Są to „nuragi” – wieże obserwacyjne pochodzące z połowy II tysiąclecia p.n.e. Na wyspie jest ich ponad siedem tysięcy, a zachowane są w różnym stanie. Ich charakterystyczną cecha jest to, że zostały zbudowane bez użycia jakiejkolwiek zaprawy czy masy łączącej. Mimo to, stoją do dziś i są dużą atrakcją turystyczną. Zainteresowani? Sprawdźcie zatem katalog "Sardynia noclegi" i w drogę!

Miasteczko na Sardynii

Odpoczynek na łonie natury

Cwierć powierzchni wyspy stanowią rezerwaty oraz naturalne parki. Ma to na celu ochronę unikalnej przyrody na wyspie. Rezerwacja kwatery z oferty "apartamenty i domy we Włoszech", będziecie mieć okazję odwiedzić aż trzy parki narodowe oraz dziesięć parków regionalnych. Parki narodowe są tu dość specyficzne. Pierwszy z nich Asinara, obejmuje całą wyspę o tej samej nazwie. Oprócz ochrony roślinności i zwierząt, zamierzeniem była również ochrona zabytków, znajdujących sie na wyspie. Jest tu bardzo restrykcyjne prawo: jest zakaz łowienia, polowań, a kąpieli można zażyć tylko na trzech plażach. Na wyspie Asinara, spotkać można gatunek białego osła, który występuje tylko tutaj. Kolejnym parkiem jest rezerwat archipelagu la Maddalena. Park powstał po to, by chronic niesamowite wybrzeża i skały wysp, należących do archipelagu. Zwiedzanie parku jest dozwolone, najpopularniejszą opcją jest rejs statkiem wśród wysp. Warto w rejs zabrać aparaty fotograficzne, ponieważ zdarzy się niejedna okazja na zrobinie pięknej fotografii. Trzeci największy park (Gennargentu) znajduje się na Sardynii i obejmuje jej centrum i wybrzeże. Jest to typowy park, mający na celu ochronę zwierząt. Spotkać tu można dzikie kory sardyńskie, różne gatunki orłów i sokołow a takze wieloryby i delfiny. Miłośnikom zwierząt przy okazji podpowiemy, że w naszej ofercie znajdziecie domy przyjazne zwierzętom we Włoszech. Wystarczy kierować się odpowiednim symbolem, by bez żadnych dodatkowych kosztów czy obostrzeń móc zabrać ze sobą na urlop swojego pupila.

Oprócz parków, na wyspie znajdują się jeszcze dwie, bardzo ciekawe atrakcje naturalne. Są to:

  • Grota Neptuna – jest to pełna stalaktytów jaskinia, znajdująca się niedaleko miasta Alghero. Wejście do niej jest możliwe z przewodnikiem
  • Wąwóz Su Gorroppu – spośród innych, nie mniej ciekawych wąwozów na wyspie, wyróżnia go to, ze jest to jeden z najgłębszych kanionów w Europie. Kaniona ma długość ok. 1,5 km, a legendy głoszą, ze można w nim spotkać diabełka, który oferuje turystom bogactwo w zamian za duszę.
Nurkowanie na Sardynii