Atrakcje na wakacje w dolinie Aosty

Atrakcje Doliny Aosty

Jeśli chcecie spędzić niesamowity urlop, niezależnie od pory roku, to świetnym wyborem będzie Dolina Aosty. Tutejsze ziemie zachowały swój unikalny klimat i pośród wysokich gór, z pewnością znajdziecie coś dla siebie. To idealne miejsce na aktywny wypoczynek, z dala od zgiełku wielkich aglomeracji i pośpiesznego w nich życia. W tutejszych miastach i miasteczkach, znajdziecie mnóstwo ciekawych miejsc i atrakcji. Wybierając dom wakacyjny z oferty NOVASOL, macie zagwarantowane niezwykłe wakacje wśród gór i lasów. Nasze obiekty są świetnie przygotowane i dopieszczone w każdym szczególe. Nic, tylko spakować torbę, wybrać kwaterę z oferty "apartamenty Włochy" i wyruszyć na przepiękne ziemie doliny Aosty.

Valsavaranche

Urokliwe miasta

Wakacje w dolinie Aosty, mogą być świetną okazją na poznanie kultury i historii Włoch. Liczne małe miasteczka i wsie, położone u podnóża wysokich gór, to gwarancja niezapomnianych widoków i przeżyć. Podczas planowania wycieczek, warto w swoich planach uwzględnić miasta takie jak:

  • Aosta – otoczona wysokimi górami stolica regionu. Miasto jest bogate w pozostałości z czasów świetności cesarstwa rzymskiego. Są to m.in. dobrze zachowane mury obronne wraz z wieżami obserwacyjnymi czy resztki teatru rzymskiego. Na uwagę zasługuje również łuk triumfalny, zbudowany ku czci cesarza Augusta. W mieście warto odwiedzić także miejską katedrę z IV wieku oraz miejsce wystawowe w „Saint-Benin College”. Dodatkowo, ciekawymi zbiorami możemy pochwalić się regionalne muzeum archeologiczne.
  • Fenis – niewielkie miasteczko, które słynie z potężnego zamku Fenis. Jest to najbardziej znany średniowieczny w regionie. Odwiedzać go można przez cały rok.
  • Issogne – kolejna malownicza miejscowość. Produkuje się tu charakterystyczne czerwone wino, więc dobrym pomysłem jest odwiedzenie tutejszych sklepów z winami. Miasto jest też siedzibą zamku z XV wieku, którego wnętrze i zbiory są udostępnione zwiedzającym.
  • Bard – miasteczko z fortem o tej samej nazwie, pochodzącym z VI wieku. W forcie tym znajdują się dwa muzea. Pierwszy poświęcony jest więzieniu, który miał swoją siedzibę w podziemiach zamku. Drugi to muzeum alpejskie. W nim oprócz eksponatów, znajdziecie również projekcje audiowizualne oraz interaktywne gry i prezentacje.
  • Nus– w tym mieście znajdziecie planetarium połączone z obserwatorium astronomicznym. Dla zwiedzających dostępne są dwie opcje: dzienne lun nocne obserwacje nieba. W miejscu tym, w bardzo przystępny sposób wyjaśnione są zjawiska astronomiczne, a poprzez liczne interaktywne pulpity, nawet najmłodsi będą się tutaj świetnie bawić.
  • Courmayeur – to właśnie stąd zaczynają się wyprawy w Alpy. Dlatego też, w mieście znajduje się muzeum, poświęcone historii alpinizmu.

La-Sarre

Śladami architektury i zwyczajów

Spędzając wakacje we Włoszech, natkniecie się na liczne zamki lub ich pozostałości, które często trudno znaleźć nawet w przewodnikach. Warto podpytać mieszkańców o historie związane z tymi miejscami, bowiem może być to świetna lekcja ciekawych historii. Region ten słynie z tego, że pośród gór ukrytych jest dużo fortów i zamków, które kiedyś strzegły północnej granicy cesarstwa rzymskiego. W wielu miejscowościach, znajdziecie także parki etnograficzne czy pojedyncze, zabytkowe domostwa. One również są interesujące, bowiem dzięki nim można poznać jak wyglądało życie na przestrzeni wieków w tym regionie. W okresie wakacyjnym, w miejscowościach obchodzone są liczne festyny i regionalne imprezy takie jak: finisz zbiorów czy np. „krów”, które wracają z hal do gospodarstw. Bardzo popularne są tu również walki byków i kozłów. Podczas takich festynów, będziecie mieli okazję na zapoznanie się z miejscową kulturą i tradycjami.

Cogne

Park narodowy Gran Paradiso

Wakacje we Włoszech to świetna okazja na odwiedziny w parku narodowym Gran Paradiso. To niesamowite miejsce, obejmuje obszar wysokich Alp, w tym szczytu Gran Paradiso, który ma 4061 metrów n.p.m. W rezerwacie tym pod ochroną znalazły się również wiczenie białe lodowce oraz lasy i roślinność wysokogórska, pokrywająca zbocza gór. Przepiękne krajobrazy, dopełniają źródła, rzeki, jeziora i wodospady. Na terenie parku znajduje się specjalnie wyznaczona strefa. Jest to „Giardino alpino Paradisia” najwyżej w Europie położony ogród botaniczny (1700 m. n.p.m.). W miejscu tym uprawianych jest około tysiąc gatunków roślin, w tym rzadko występujących kwiatów wysokogórskich.

Rezerwat Gran Paradiso, jest domem licznych gatunków zwierząt. Z łatwością dostrzec tu można kozice górskie, koziorożce, gronostaje, wilki i żbiki. Wśród ptaków, z kolei, można zaobserwować orły, puchacze, czarne dzięcioły i wiele innych. Amatorzy aktywnego wypoczynku we Włoszech będą tu usatysfakcjonowani. Na terenie parku znajdują się liczne szlaki turystyczne, o różnych poziomach trudności. W każdym przypadku wyprawy w tutejsze góry, należy dobrze zapoznać się z warunkami pogodowymi, a w plecaku mieć spakowane dodatkowe, cieplejsze ubrania. Nie zaleca się również schodzenia ze szlaków lub wybieranie tras trudniejszych od naszych możliwości. Na wszystkich szlakach, znajdziecie zapierające dech w piersiach widoki i miejsca.