Atrakcje w regionie Basilicata

Odkryj region

Basilicata jest słabo znanym regionem w Polsce. Jednak z roku na rok, świadomość o jego istnieniu, jest coraz bardziej zauważalna. Nic dziwnego, bowiem jest to bardzo atrakcyjny region, oferujący wiele ciekawych miejsc i imprez, które składają się na niezapomniane wakacje we Włoszech. Już sam fakt, że wypoczywając tu, macie możliwość korzystania z plaż, przynależących do dwóch różnych mórz (Tyrreńskiego i Jońskiego), sprawia, że urlop w Basilicata będzie czymś wyjątkowym. Jeśli chcecie poznać, co dla Was przygotowała miejscowa społeczność, skorzystajcie z oferty NOVASOL. Mamy tu atrakcyjne domy i apartamenty wakacyjne, które z pewnością uprzyjemnią włoskie wakacje.

Bazylikata

Sassi

Sassi to antyczne miasto, które znajduje się w centrum miasta Matera. Jego wyjątkowość polega na tym, że jest całkowicie wykute w skale, a przez historyków jest uznawane za jedno z najstarszych miast świata. Naturalnym faktem jest więc, to że Sassi zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Jest to niesamowite miejsce, które koniecznie trzeba odwiedzić. Pnące się do góry miasteczko, z licznymi korytarzami, skalnymi schodami, bramami, pośród budowli o ciemnożółtym i brązowym ubarwieniu. Podczas wizyty w Sassi, zwróćcie uwagę na to, że uliczki to tak naprawdę dachy domostw, położonych poziom niżej. Wśród budynków, warto wyróżnić katedrę, która góruje nad całym miasteczkiem. Budynek główny oraz charakterystyczną, czworoboczną dzwonnicę zbudowano w XIII wieku. Ciekawostką jest fakt, że Sassi przypomina Jerozolimę i jest tu kręconych mnóstwo filmów, których akacja dzieje się właśnie w tym mieście (np. „Pasja” w reżyserii Mela Gibsona”). Brzmi intrygujaco - podobnie ma się sprawa z ofertą "noclegi Włochy" w tym regionie - sprawdźcie już teraz!

 

Park Narodowy Pollino

Wakacje w Basilicata, to również możliwość poznania walorów największego parku narodowego we Włoszech. Jest nim rezerwat Pollino, powstały w 1988 roku. Celem powstania parku, jest ochrona południowych Apeninów, które rozciągają się od Morza Tyrreńskiego po Morze Jońskie. Tutejsze masywy mają ponad 2000m n.p.m. i przez większą część roku ich szczyty pokryte są śniegiem. Jest to region wyjątkowy również dlatego, ponieważ pełne jest zjawisk, które powstały po cofającym się lodowcu tj. wąwozy, kaniony czy jaskinie. Tutejsze lasy są liściaste i pełne rzadkich zwierząt jak np. wilk apeniński, dzięcioł czarny czy kozice. Podziwiać tu można także, niezwykle rzadką, sosnę bośniacką. Przez park przebiegają liczne trasy turystyczne o różnych poziomach trudności. Podczas wizyty w parku należy przestrzegać regulaminu rezerwatu oraz zadbać o bezpieczeństwo, a w plecaku mieć dodatkowe, ciepłe ubrania, bowiem pogoda w górach potrafi być kapryśna.

W regionie Basilicata, znajduje się również drugi obszar chroniony, a jest to Park Narodowy Appennino Lucano – Val d’Agri – Lagongrese. Jest to najmłodszy park we Włoszech (2007 rok) i położony jest tuż obok parku Pollino. Jego obszar również obejmuje Apeniny Południowe, ale dodatkowo wybrzeża rzeki Agri. Występują tu wilki, dziki oraz wydry rzeczne. Dodatkowym atutem tego miejsca jest park archeologiczny Grumentum, w którym znajdują się świetnie zachowane pozostałości po czasach dominacji Cesarstwa Rzymskiego.

Bazylikata

Volo dell’Angelo

Urlop w Basilicata, to opcja dla osób lubiących mocne i niekonwencjonalne wrażenia. To właśnie dla nich przygotowano atrakcję o nazwie „Volo dell’Angelo”, czyli lot anioła. Jest to atrakcja turystyczna, polegająca na tym, że pomiędzy dwoma miejscowościami rozciągnięto dwie, grube stalowe liny, po których przejeżdża się na specjalnych uprzężach. Daje to efekt lotu nad skałami. Atrakcja obejmuje dwie trasy:

  • Pietrapertosa (1020m n.p.m.) – Castelmezzano (859m n.p.m.) – o długości 1415 metrów i osiąganej prędkości 110 km/h.
  • Castelmezzano (1019m n.p.m.) – Pietrapertosa (888m n.p.m.) – o długości 1452 metrów i osiąganej prędkości 120 km/h.

Dodatkową atrakcją, jest możliwość zwiedzenia tych dwóch, umieszczonych na skałach miasteczek oraz skorzystanie z oferty wspinaczki (dla osób dla których lot to za mało wrażeń).

 

Maratea

Maratea jest jedynym miastem regionu, położonym na wybrzeżu Morza Tyrreńskiego. Nazywane jest „Miastem 44 kościołów”. Jak na 5-ciotysięczne miasto, musicie przyznać, ze jest ich całkiem sporo, ale to właśnie w tym tkwi urok miasta. Kościoły i kapliceprezentują różne style od VI do XX wieku. W pobliżu miasta znajduje się góra San Biagio, gdzie w 1965 roku postawiono posąg Chrystusa, który dziś jest celem pieszych wypraw w góry. Obszar gminy Maratea to również niesamowite wybrzeże pełne skał i klifów. Jest to idealne miejsce na długie wędrówki. Podczas nich natkniecie się na latarnie morskie z XVI wieku, których jest tu aż sześć. Sprawdźcie również ofertę "Maratea noclegi".

Bazylikata

Zamek Melfi

Coś dla miłośników średniowiecza. Wakacje we Włoszech to możliwość poznania zamku w Melfi, który jest jedną z najważniejszych twierdz na południu kraju. Ten położony na wzniesieniu, normański zamek, powstał w XI wieku. Jest świetnie zachowany i udostępniony zwiedzającym. Posiada aż dziesięć wież, w tym wieżę kościelną i zegarową. Budowla jest siedzibą Narodowego Muzeum Archeologicznego, z bogatą ekspozycją historyczną. W samym Melfi również podziwiać można zabytkowe budowle, a wśród nich wyróżnia się miejska katedrę z XI wieku, barokowy pałac biskupów oraz normańskie mury obronne z XIII wieku.