Aktywności i atrakcje nad Małym Balatonem

Mały Balaton zaprasza

Nad małym Balatonem jest bardzo dużo rzeczy do zobaczenia oraz do przeżycia. Bliskość do „dużego brata”, Balatonu, z pięknymi plażami oraz możliwościami do uprawiania sportów wodnych stanowi dodatkową atrakcję. Godne polecenia są wycieczki do pobliskich miast takich jak Zalakaros, Keszthely oraz Hévíz. Przepiękna przyroda z bujną fauną i florą zachęca do dalszego poznania. Poniżej przedstawiamy propozycje, by mogli Państwo różnorodnie oraz interesująco zaplanować swój urlop na Węgrzech, korzystając z naszej oferty domów wakacyjnych.

  • Wioska rybacka Vörs - Ta stara wioska rybacka położona jest na obrośniętym trzciną brzegu małego Balatonu. Tutaj oraz w miejscach wycieczkowych na wyspie Känyávär oraz w Käpólnapuszta zostaną Państwo poinformowani o życiu nad Małym Balatonem. W okolicy wioski znajduje się 39 grobów Longobardów.
  • Wyspa Mariaásszony - Jest to jedna z wielu wysp małego Balatonu, na której znajdują się ruiny średniowiecznego kościoła.
  • Uzdowisko Zalakaros - słynne jest ze swojej wspaniałej wody tryskającej z głębokości 2.300 metrów, która posiada temperaturę 96 stopni Celsjusza. Zachęcamy do odwiedzenia kąpieliska uzdrowiskowego, w którego skład wchodzą 21 baseny umiejscowione na 20 hektarowym terenie. Polecamy różnorodne zabiegi, na pewno znajdą Państwo coś dla siebie!
  • Hélvíz - Niedaleko od północnego brzegu Balatanu leży jezioro Hélvíz, którego temperatura wynosi 36 stopni Celsjusza i ma właściwości lecznicze. Woda jest lekko radioaktywna, zawiera gaz, minerały, siarkę i ma dobroczynny wpływ na wiele dolegliwości. W szczególności w zimie woda jest przyjemnie ciepła i umożliwia kąpiele na zewnątrz. Lecznicze właściwości ma również na dnie leżący muł i ma zastosowanie w przeróżnych dolegliwościach.

Mały Balaton

Keszthely

Na zachodnim brzegu Balatonu leży największe i najstarsze miasto regionu Balatonu. Już za czasów Rzymian było ono jednym z ważniejszych miast handlowych. Dowodem tego są pozostałości miasta Valcum, które wodoczne sa w Fenékpuszta.

Warty uwagi jest również kościół franciszkański z XIV wieku, który posiada oryginalne gotyckie freski oraz rozetę.

Pałac Fasteticsów jest trzecim, co do wielkości zamkiem na Węgrzech. Imponujące są jego barokowe wieże, biblioteka oraz sala lustrzana, w której latem regularnie odbywają się koncerty. Muzeum Pałacowe Helikon informuje o historii tego miejsca, natomiast piękny ogród, który jest pod ochroną, oczarowuje swoim urokiem.

Muzeum Balatonu informuje o powstaniu i historii Balatonu, które posiada bujną faunę i florę i prezentuje znaleziska sprzed około 7.000 lat.

Innymi ciekawymi muzeami są Muzeum Marcepana, Muzeum Lalek oraz Panoptikum. Ciekawą rzeczą są wybudowane w 1982 roku w głębi jeziora budynki kąpieliska.

W miejscowości Balatonederics znajduje się założone przez badacza Endre Nagy Muzeum Afryki. Tutaj można spotkać prawdziwe zebry, antylopy gnu czy wielbłądy.

Mały Balaton

Dla aktywnych

Region Małego Balatounu zachęca do pieszych wędrówek. Tutaj można zobaczyć 250 różnych gatunków ptaków, rzadkie zwierzęta oraz rośliny. W ujściu rzeki Zála, na wyspie Känyávär są dobre warunki do wędkowania.

Podczas zwiedzania wszystkich tych atrakcji, polecamy naszą różnorodną ofertę domów wakacyjnych oraz apartamentów wakacyjnych. Novasol umożliwi Państwu zaplanować wspaniały urlop.