search

Wakacje nad jeziorem Velence - domy wakacyjne

Jezioro Velence na wakacje

W połowie drogi pomiędzy Budapesztem a Balatonem znajduje się jezioro Velence z szybko nagrzewającą się wodą. Średnia temperatura wody waha się od 22° C nawet do 28° C. Jest tam słonecznie przez około 2050 godzin w rok, dlatego zyskało one nazwę „Słonecznego jeziora”. Już Rzymianie poznali lecznicze zalety tego jeziora, dlatego przyjechali tutaj. Jezioro dzięki swojemu składowi chemicznemu działa leczniczo na choroby reumatyczne, schorzenia kończyn oraz na utratę apetytu.

Wakacje nad jeziorem Velence

Różnorodnie i aktywnie nad jeziorem Velence

Od północy rozciąga się zalesiona góra Velence średniej wielkości, od południa rozciąga się żyzny obszar niziny płaskiej "Mezöföld". Góra Velence uznawana jest za najstarszą górę w kraju, która powstała z granitu, lessu i kwarcu oraz antracytu. Miłośnicy wędrówek, często tutaj wracają. Krajobraz ten łączy trzy ważne komponenty: jeziora, góry i nizinny. To doskonale obrazuje wyjątkowość tego miejsca! Jezioro Valence zaliczane jest do jednych z najczęściej i najchętniej odwiedzanych miejsc na Węgrzech, także spotkać tu można wielu wędkarzy. Jezioro posiada wiele zbiorników wodnych przy brzegu, dlatego jest chętnie odwiedzany także przez rodziny z małymi dziećmi. Miasto Agárd jest popularnym miejscem kąpielowym nad jeziorem, gdzie można uprawiać różnorodne sporty wodne jak, np. serfować czy żeglować. Po zarezerwowaniu domu wakacyjnego nad jeziorem Velence, możecie przezyć swój urlop na Węgrzech na łonie natury w ciszy i spokoju bądź aktywnie uprawiać różnorodne sporty wodne.

Nietylko przyroda, ale i atrakcje

  • Székesfehérvár (Białogród Stołeczny) pierwsza historyczna stolica Węgier, która ma prawdziwą królewską tradycję i jest położone niedaleko jeziora.
  • Rzymskie miasto Gorsium – Herculia już w 1 roku n.e. miała ponad 200 ha długości. W pobliżu Tác rozpowszechnił się Park Archeologiczny. To jeszcze nie wszystko! Także programy kulturowe są bardzo zachęcające i niosąc ze sobą wiele możliwości przeżycia niezapomnianych chwil. „Floralia“ na festiwalowej scenie otwiera sezon a „Ludi Romi” kończy sezon pokazują walki gladiatorów oraz sztuki rzymskiego teatr.  

Urlop w domu wakacyjnym nad jeziorem Valence

W starożytnych czasach Rzymianie korzystali z ciepłych wód jeziora Valence. Dzisiaj bogate w słońce jezioro Węgier zawdzięcza swoją popularność nie tylko poprzez bliskość stolicy miasta – Budapesztu, gdzie wielu mieszkańców ma swoje domy wakacyjne, ale jest także ostoją sportów wodnych i koncentruje się w miastach: Agárd, Gárdony i Velence. W południowej części znajduje się jezioro o głębokości 3 metrów.  Okolica porośnięta trzciną, która pomaga utrzymać wodę w odpowiedniej czystości. Trzcina porasta 40% powierzchni wody, która stanowi również schronienie dla okolicznych ptaków.

W zachodniej części jeziora znajduje się duży rezerwat ptaków. Można tam jedynie pływać żaglówkami i kajakami a łodzie motorowe są zabronione. Pomiędzy kwietniem a październikiem organizowane są półtora godzinne wyprawy kajakowe dla grup do 35 osób, które prowadzą przez otwarte wody. Chcecie przeżyć romantyczny wieczór nad jeziorem, jesteście we właściwym miejscu! Trzydziestominutowe przejażdżki statkiem parowym o zachodzie słońca odbywają się od 1 maja do 18 października w każdą środę, czwartek oraz sobotę. Dla mniej romantycznych odbywają się również kursy w ciągu dnia pomiędzy Velence, Pakózd i wyspą Szúnvog.