search

Domy i apartamenty wakacyjne w regionie Tata i Vertes

Wakacje w regionie Tata

Vertes jest pasmem niewysokich gór, a właściwie pagórów, porośniętych gęstymi, bykowymi lasami. Przeciętnie szczyty wznoszą się na wysokość 350 metrów n.pm., a najwyższa góra Nagy-Csakany ma ich 487 metrów n.p.m.  Pasmo należy to Średniogórza Zadunajskiego i z roku na rok staje się coraz popularniejszym celem wycieczek turystów z całej Europy. U podnóża gór, a właściwie pomiędzy nimi a kolejnym pasmem Gerecse, znajduje się miasto Tata. Miasto to słynie z dwóch dużych jezior, które znajdują się w jego obrębie, a mianowicie Oreg to oraz Cseke to. Miasteczko spełnia fantastyczną rolę, bazy wypadowej po okolicznych górach i wzniesieniach. W mieście znajdują się liczne sklepy i wszelka infrastruktura, która ułatwia kolejne wycieczki po urokliwych zakątkach regionu. Wakacje na Węgrzech, to świetna okazja aby poznać te mało znane regiony i odkryć ich piękno oraz naturalność. Dzięki temu, że w licznych lasach i górach, działalność człowieka jest znikoma, możemy podziwiać piękno wschodnioeuropejskiej natury i bogactw jej bogactw.

Park Tata na wakacje na Węgrzech

Domy i apartamenty wakacyjne

Dzięki NOVASOL, macie niesamowitą szansę aby przeżyć niezapomniany urlop na Węgrzech. W naszym katalogu oraz na stronie internetowej, znajdziecie mnóstwo domów i apartamentów wakacyjnych, które z pewnością ułatwią i umilą wypoczynek. Urlop w górach Vertes i nad jezioramio Tata i okolicach, to idealna okazja na podładowanie naturalnych baterii wśród natury oraz ciszy i spokoju. W okolicy nie znajdziecie wielkich, głośnych ośrodków miejskich, a jedynie małe miasteczka i idylliczne wsie, w których czas jakby się zatrzymał. W żadnym razie nie wynika z tego, że jest tu nudno i nieciekawie. Nic bardziej mylnego, jest to bardzo różnorodny region, pełen ciekawych miejsc i historii z nim związanych. Warto wybrać się w ten rejon, zanim na stałe wejdzie w skład masowej turystyki i o ciszy i naturze będzie można zapomnieć.

Już dziś możecie zarezerwować  fascynujące wakacje na Węgrzech, w jednym z naszych domów wakacyjnych. Są one w pełni wyposażone oraz gotowe pomieścić nawet kilkanaście osób. Przy wyborze, sami możecie zdecydować jak daleko od miast chcecie zamieszkać. Jest to możliwe dzięki informacjom o odległościach, które są widoczne przy każdym obiekcie. Kolejną zaletą, jest też to, że możecie podjąć decyzją czy wolicie dom z basenem, w którym głównie będziecie spędzać czas, czy raczej wybierzecie mniejszy apartament, który będzie służył tylko jako baza noclegowa, pomiędzy kolejnymi eskapadami po regionie.

Aktywne wakacje

Oczywiście, wakacje na Węgrzech można spędzić na leżąco, czy to przy basenie, czy też przy jednym z wielu jezior w regionie. Jednak grzechem byłoby, nie skorzystać z tutejszych możliwości, jakie region ma w ofercie. Przede wszystkim są to, przepiękne szlaki turystyczny prowadzące pośród gór i lasów. Trasy tez prowadzą przez najpiękniejsze miejsca regionu oraz punkty widokowe. Dzięki ukształtowaniu terenu, ścieżki nie są monotonne, a nie raz i nie dwa, będą wymagać wiele od naszych mięśni nóg. Mimo tego, że góry Vertes i Gerecse nie są wysokie, to znajdziemy tu miejsca, które będą wymagały od nas zwiększonego wysiłku fizycznego, warto zatem wcześniej zaopatrzyć się w solidne obuwie oraz rozgrzać mięśnie przed wyprawą. Tutejsze trasy idealnie nadają się również do jazdy na rowerze. W przewodnikach znajdziecie też trasy stworzone specjalnie pod kolarstwo górskie.

Urlop na Węgrzech to również możliwość aktywnego wypoczynku nad wodami jezior. Po akwenach można pływać wypożyczonymi kajakami, łodziami wiosłowymi oraz rowerami wodnymi.  Blisko stą d jest również nad Dunaj, który kusi rejsami wycieczkowymi wzdłuż rzeki.

Jezioro Tata na wakacje

Ciekawe miasta i miasteczka

Pomiędzy wzniesieniami i lasami, znajdziecie ciekawe miasteczka i wsie, w których można poznać niesamowite historie oraz zobaczyć fascynujące miejsca. Wakacje w regionie Tata i Vertes, to okazja na poznanie bogatej historii regionu, miejscowej kultury i obyczajów oraz smacznej kuchni. Podczas pobytu w okolicy, warto udać się do:

  • Tata – miasteczko, w którym ślady pobytu człowieka datuje się na 50 tysięcy lat przed naszą erą, a samo miasto powstało na początku XIII wieku. Podczas wizyty w Tata, warto udać się do zamku, leżącego nad wodami Starego Jeziora (Oreg To). W mieście znajdują się też charakterystyczne, zabytkowe dzwonnice oraz wiatraki.
  • Tatabanya – jedno z większych miast regionu. Słynie z największego pomnika przedstawiającego ptaka. Jest to statua Turula – legendarnego orła, który przywiódł tu Węgrów. Zwiedzając miasto, warto udać się do Muzeum Górnictwa oraz Muzeum Miejskiego, z bogatą ekspozycją, poświęconą historii regionu. Niedaleko miasta znajdują się jaskinie Szelima.
  • Oroszlany – miasteczko u podnóża gór Vertes. Słynie z kilku zamków w okolicy oraz barokowego monastyru Majk, który składa się z charakterystycznych białych domostw.
Jezioro Tata na wakacje

Atrakcyjne miejsca niedaleko regionu

Jeśli odczujecie przesyt malowniczych gór oraz urokliwych lasów, to region gór Vertes jest tak położony, że praktycznie blisko z niego do innych bardzo ciekawych miejsc na Węgrzech.

Wakacje w górach Vertes, to okazja aby wybrać się na całodniową wycieczkę do:

  • Budapesztu – stolica Węgier, położona jest około 40 kilometrów od terenu gór Vertes. Warto wybrać się do tego pełnego zabytków, mostów oraz zamków miasta.
  • Szekesfehervaru – jedno z największych miast na Węgrzech, oddalone od gór ok 50 kilometrów. Warto przejść się wzdłuż uliczek barokowego śródmieścia, pełnego zabytków i historycznych budowli.
  • Gyor – miasto składające się z dwóch części: barokowej, z licznymi zabytkami i nowoczesnej, której  projekt powstał w roku 2000. W ramach tego projektu, powstało wiele fascynujących obiektów o modernistycznych kształtach , a także zmodernizowano stare budownictwo. Dziś jest to jedna z atrakcji miasta.

Z regionu gór Vertes blisko jest też nad dwa słynne akweny na Węgrzech.

Spędzając wakacje na Węgrzech, warto udać się nad Balaton, który znajduje się zaledwie godzinę jazdy samochodem. Jest to największe jezioro w Europie Środkowej i idealnie nadaje się do uprawiania sportów wodnych i leniuchowania na piaszczystych bądź trawiastych plażach. Ruch turystyczny jest tu bardzo duży, dlatego region gór Vertes jest atrakcyjniejszy dla osób chcących odpocząć od hałasu i ścisku wielkich miast. Nad jeziorem można podziwiać również wiele gatunków ptactwa wodnego, bowiem znajduje się tu ostoja ptaków IBA

Drugim jeziorem jest Velence, również oddalone o około godzinę jazdy samochodem. Akwen leży w tym samym rowie tektonicznym co Balaton i często nazywany jest jego przedłużeniem, mimo, że oba jeziora dzieli spora odległość. Velence jest jeziorem płytkim oraz bogatym w minerały i lecznicze sole. Nad wodami znajdują się kurorty, które mają w swojej ofercie usługi SPA i sanatoryjne.