Przepisy ruchu drogowego na Węgrzech

Podstawowe informacje

Urlop w domu wakacyjnym na Węgrzech jest zapewnieniem udanego i spokojnego wypoczynku. Poza nielicznymi wyjątkami do domów i apartamentów wakacyjnych dotrzeć można samochodem. Taki środek transportu ma wiele zalet, bez ograniczeń można zabrać ze sobą wszystkie niezbędne rzeczy a na miejscu jesteśmy mobilni oraz niezależni.

Zależy nam, aby podróż Państwa minęła bez trudu oraz niemiłych niespodzianek, dlatego informujemy o najważniejszych zasadach ruchu drogowego na Węgrzech.

  • Ograniczenia prędkości: na terenie zabudowanym 50 km/h; poza terenem zabudowanym 90 km/h; na drodze ekspresowej 110 km/h; na autostradzie 130 km/h.
  • W ciągu dnia muszą być zapalone światła mijania.
  • Podczas wypadku trzeba powiadomić policję o zdarzeniu, mimo że nie ma osób poszkodowanych. Nr policji - 107 (na terenie całych Węgier bezpłatnie). W przypadku osób poszkodowanych należy zadzwonić pod nr tel. 104 (bezpłatnie).
  • Całodobowa pomoc drogowa.
  • Płatne autostrady. Winiety cztero- i dziesięciodniowe oraz miesięczne i roczne można kupić na przejściach granicznych i na stacjach paliw. Obowiązek opłat tyczy się autostrad M0, M1, M3 i M7.
  • Benzyna bezołowiowa (Euro Super, 95– oktanowa).
  • Sieć dróg na Węgrzech ma 30.000 km długości i nawet do najmniejszej miejscowości dojedziemy drogą asfaltową.
  • Na Węgrzech dopuszczalne jest 0 promila. Za jazdę pod wpływem alkoholu grozi wysoka grzywna a nawet utrata prawa jazdy.

Węgry

Uwagi dla kierowców!

Od 1. lipca 2011 zostały zmienione przepisy ruchu drogowego. Od teraz policja, za przekroczenie prędkości, brak zapiętych pasów, jazdę pod wpływem alkoholu czy przejechanie na czerwonym świetle może nałożyć na nas grzywnę w wysokości 300.000 Forint (około 1.100 Euro) płatne na miejscu. W sytuacji jak nie opłacimy kary, policja ma prawo zarekwirować nasze auto. Te i wiele innym informacji znajdą Państwo na linku poniżej: http://www.mfa.gov.hu/kulkepviselet/PL/pl/pl_konzuliinfo/pl_konzuliinfo.htm