search

Domy wakacyjne w okolicach miasta Pécs

Poznaj Pecs

Pecz ( z węgierskiego Pecs) to jedno z największych miast na Węgrzech. Położone jest w południowej części kraju, bardzo blisko podnóża gór Mecsek. Takie atrakcyjne położenie i liczne, ciekawe miejsca w okolicy, jak i samo miasto, są bardzo dużą atrakcją turystyczną i z roku na rok przybywa tu coraz więcej turystów, szukających czegoś nowego.  I znajdują to, więc warto abyście i wy dali szansę temu nowemu kierunkowi turystycznemu.

Pecs

Trochę historii

Wakacje w Pecs, to możliwość poznania bogatej przeszłości tego miasta. Pierwsze ślady działalności człowieka datowane są tu na sześć tysięcy lat przed naszą erą. Ziemie te zamieszkane były przez Celtów, aż do II wieku, kiedy to tereny te zostały podbite przez Rzymian. Cesarstwo władało regionem aż do końca IV wieku, kiedy to liczne najazdu Hunów, a następnie Karola Wielkiego, spowodowały, że Pecs przyłączono do Cesarstwa Franków. W czasie średniowiecza, gdy powstało państwo Węgry, Pecz był siedzibą biskupstwa i jednym z najważniejszych centrów kościelnych. W XVI wieku podczas najazdu Turków na Europę, miasto kilkakrotnie było zdobywane przez Węgrów i tracone na rzecz najeźdźcy. Przez cały wiek panowało tu prawo szariatu, a w mieście powstało dużo meczetów i minaretów (część stanowiły przebudowane kościoły katolickie). Następnie gdy powstało Cesarstwo Austrowęgierskie , miasto wróciło w ręce Węgrów, mimo że ludność węgierska stanowiła niewiele ponad jedną/czwartą. Dalsza historia była już w miarę spokojna, chociaż podczas I Wojny Światowej, Pecz był zajmowany przez Serbów, którzy również pozostawili swoje ślady w tym mieście.

 Dziś Pecs to jedna z najważniejszych metropolii Węgier, a 2010 był Europejską Stolicą Kultury, co znacznie ożywiło miasto.

 

Domy i apartamenty wakacyjne w Pecs

Urlop na Węgrzech, to kolejna propozycja z bogatej oferty NOVASOL. W każdej chwili możecie zarezerwować dom lub apartament wakacyjny w mieście i okolicach. Dzięki temu, macie możliwość wyboru, czy wolicie wakacje miejskie czy na łonie natury, w pobliżu lasów i gór. Nasze obiekty są kompleksowo wyposażone we wszelkie sprzęty, w tym kuchnie. Dzięki temu, sami będziecie mogli zdecydować czy przygotować własne posiłki, czy też skorzystać z miejscowej, pysznej gastronomii.

Nasze obiekty znajdują się w atrakcyjnych lokalizacjach oraz blisko dróg, prowadzących do miast, także nie ma obaw, że zostaniecie zakwaterowani na końcu świata bez możliwości dostępu do sklepu czy atrakcji turystycznych.

  Pecs

Atrakcje miasta Pecs

Wakacje na Węgrzech to idealna okazja na poznanie wyżej wspomnianej historii i śladów jakie pozostawiła na architekturze miasta. Podczas zwiedzania Pecs, warto zwrócić uwagę na:

  • Ruiny w Tettye – to pozostałości po renesansowym pałacuz XVI wieku. W miejscu tym odbywa się wiele imprez kulturalnych.

  • Katakumby – te pochodzące z czasów wczesnego chrześcijaństwa grobowce, położone są pod Katedra świętych Apostołów Piotra i Pawła.  W 2000 roku zostały ogłoszone przez UNESCO, częścią światowego dziedzictwa.

  • Meczety oraz ich ruiny – pozostałości po czasach rządów Turków. Znaleźć je można w całym mieście. Z tamtych czasów, warto jeszcze zwrócić uwagę na muzłumański grobowiec Idrisa Baby, który jest udostępniony zwiedzającym.

  • Katedra  - romańska, potężna budowla z 1040 roku. Jej charakterystyczną cechą są cztery strzeliste wieże.

Oprócz tych, najbardziej znanych zabytków, w mieście znajdziecie liczne fontanny, zabytkowe uliczki oraz place z historycznymi domami.

Najmłodsi z pewnością ucieszą się na wiadomość, że Pecs posiada własne zoo. W obiekcie tym znajdują się wybiegi ssaków, ptaszarnie, akwarium z rybami oraz terrarium z gadami i płazami. W zoo znajdują się również restauracje oraz plac zabaw.

Wakacje w mieście, to możliwość poznania kultury i zwyczajów Węgrów, ale nie tylko. Burzliwa historia sprawiła, że w Pecs żyją licznie Niemcy oraz Chorwaci. Również i oni starają się zachować swoje dawne zwyczaje i tradycje.  Dzięki temu, spędzając urlop w Pecs, macie możliwość poznania aż trzech różnych narodowości.

Pecs

Wakacje w górach

Jak wspomniano wcześniej, Pecs znajduje się u podnóża gór Mecsek. Jest to pasmo niewysokich gór, bowiem najwyższy szczyt, Zengo ma 682 m n.p.m. Malownicze krajobrazy składają się z piaskowych i wapiennych gór, pokrytych gęstymi, liściastymi lasami. W górach spotkać możne liczne formacje krasowe, czyli miejsca powstałe na wskutek działalności wody. Ze względu na unikalne warunki oraz ochronę krajobrazu, powstały tu dwa parki: Nyugat oraz Kelet. Mają one na celu zapewnienie schronienia licznym gatunkom zwierząt oraz roślin. Przez parki prowadzą szalki turystyczne z licznymi punktami widokowymi oraz możliwością spotkania dzikich zwierząt pośród natury.

Wakacje w górach, to aktywne wakacje. Mnogość tras, zachęca to pieszych i rowerowych wycieczek pośród wzgórz i lasów. Tutejsze trasy, mają różne stopnie trudności, dlatego rozważnie oceńcie swoje siły i możliwości, przed wyborem szlaku.

 

Park Narodowy Dunaju

Niecałe 40 kilometrów od Pecs, znajduje się jeden z najbardziej malowniczych parków narodowych w Europie. Jest to rezerwat Dunaju i Drawy. Na terenie parku, Drawa wpada do Dunaju. Obie rzeki maj niesamowicie kręte koryta, co tworzy piękne widoki. Duża część parku stanowi tereny podmokłe, takie jak bagna i mokradła, dlatego podczas wędrówek, należy ściśle trzymać się wytyczonych szlaków. Urlop na Węgrzech, to możliwość spacerów wśród lasów gdzie rosną wiązy, jesiony i dęby. Wzdłuż szlaków, znaleźć można dzikie winogrona i liczne gatunki ziół. Park jest również schronieniem wielu gatunków zwierząt. W wodach rzecznych żyje około 51 gatunków ryb tj. szczupak czy miętus. Nad wodami spotkać możne liczne płazy i niegroźne gatunki węży, atakże chronione bobry i wydry. Wśród drzew żyją rysie, żbiki, jelenie oraz sarny. Rezerwat szczyci się świetnymi warunkami do życia dla ptaków. To właśnie tutaj można spotkać bociany białe i czarne, kormorany, czaple, gęgawy i dzikie kaczki.

Wizyta w parku, z pewnością będzie cenną lekcją przyrody i ochrony środowiska.

  Pecs

Wakacje winem płynące

Urlop w Pecs i okolicach, to świetna okazja na spróbowanie jak dobre są węgierskie wina. Tutejszy klimat oraz nasłonecznione stoki gór, sprzyjają uprawie winorośli. W miejscowości Villany, która jest odległa o 30km od Pecs, występują bardzo długie tradycje winiarskie. Amatorzy win, koniecznie muszą odwiedzić tą miejscowość. Produkuje się tu głównie wina czerwone, a najsłynniejsze winnice to Kopar, Varerdo i Remeto.  W winnicy Siklos z kolei, produkowane jest wino białe. Warto podczas wakacji na Węgrzech, odwiedzić winnice i zaopatrzyć się w miejscowych sklepach w tutejsze specjały. Nawet jeśli sami nie przepadacie za winem, to może ono być świetnym prezentem dla bliskich.