search

Wakacje w domu wakacyjnym w regionie Mátra

Wakacje w górach

Matra to pasma górskie, położone w północnej części Węgier. Są one fragmentem Karpat Zachodnich, których wzgórza dominują we wschodniej Europie. Są to góry raczej niskie (najwyższy szczyt pasma Matra jest zarazem najwyższą górą na Węgrzech – 1014 m n.p.m.) i łagodne. Góry zbudowane są z piaskowców i wapienia, a charakteryzują się licznymi zjawiskami krasowymi. Znajdziecie tu leje krasowe, głębokie jaskinie oraz płaskowyże. Wakacje na Węgrzech to doskonała okazja na poznanie tych malowniczych oraz fascynujących gór. Dzięki swojej budowie, są one przyjazne dla wszystkich – niezależnie od wieku i stopnia zaawansowania we wspinaczce. Dodatkowym atutem będzie na pewno bogata flora i fauna, która na pewno nie raz zachwyci oko. Kolejnym pozytywnym, z pewnością jest fakt, że nie jest to oblegany region przez Turystów, a także, że znajduje się w miarę blisko Polski (co znacznie skraca podróż).

 

Domy wakacyjne w górach

Jeśli chcecie spędzić wakacje w górach, to z pewnością zainteresuje Was bogata oferta NOVASOL  w tym regionie. Nasze domy wakacyjne to idealna odpowiedź, dla osób chcących spędzić aktywne wakacje na łonie natury. Jest to również wyśmienita opcja, dla urlopowiczów, chcących odpocząć od hałasu i zgiełku miast, a także pragnących wypocząć wśród zieleni i pięknych widoków. Nasze kwatery są w pełni wyposażone, co znacznie ułatwia urlop. Nie musicie zabierać ze sobą żadnych garnków, talerzy czy kuchenek turystycznych. Wszystko to (i to wysokiej jakości), macie zagwarantowane w wyposażeniu obiektu. Nasze domy urlopowe, są w stanie pomieścić nawet kilkunastoosobowe grupy, a wszystko to w bardzo przystępnych cenach. Nie ma więc co się zastanawiać, tylko trzeba rezerwować wakacje, zanim nie będzie wolnych miejsc.

 

Aktywne wakacje

Góry Matra , to idealne miejsce na uprawianie różnych sportów (w tym wyczynowych) oraz aktywny wypoczynek. Z racji swojej budowy, pasma kuszą szlakami turystycznymi. Niech nie zwiedzie Was to, że góry są niskie – tutejsze trasy potrafią być równie wymagające co w Alpach. Przed wyprawą między zalesione szczyty, warto wcześniej zapoznać się ze stopniem trudności trasy oraz jej parametrami. Szlaki prowadzą przez piękne widoki oraz krajobrazy. Wzdłuż ścieżek znajdują się punkty widokowe, na których z pewnością nie raz zaprze Wam dech w piersiach.

Urlop na Węgrzech, to także idealna okazja na odwiedzenie jaskiń. Część z nich jest specjalnie przygotowana dla Turystów, ale jest też część, do których wejść mogą tylko doświadczeni grotołazi. Góry Matra oraz Bukk, ze względów geologicznych, posiadają całą sieć długich i głębokich jaskiń, a także podziemnych rzek i jezior. Amatorzy odkrywania podziemnego świata, z pewnością będą usatysfakcjonowani.

W miejscowościach możecie spotkać również bogatą ofertę sportów nieszablonowych, a wręcz ekstremalnych. Na wzgórzach znaleźć można letnie tory saneczkowe, które dostarczą wielu mocnych wrażeń. Wzdłuż tras pełno jest też wypożyczalni sprzętu tj. rowery górskie, seagwaye, sanki do wykorzystania przez cały rok, specjalne hulajnogi (również do jazdy po śniegu) czy quady. W wielu miejscach można również skorzystać z oferty psich zaprzęgów, jazdy amfibią czy spróbować swoich sił w paintball.

Również zimą, góry prezentują się atrakcyjnie. Niskie i łagodne stoki, z pewnością mogą przyciągnąć osoby, które stawiają swoje pierwsze kroki w narciarstwie. Znajdziecie tu liczne, łatwe trasy zjazdowe, które na pierwszy raz nadają się doskonale. W zimie możecie również spróbować swoich sił w saneczkarstwie. Pomysłowi Węgrzy, oprócz standardowych sanek, mają w ofercie zjazdy na specjalnych hulajnogach, poduszkach powietrznych i innych, osobliwych ale dostarczających wrażeń sprzętach.

Podsumowując, wczasy na Węgrzech to mnóstwo sportowych atrakcji i brak czasu na nudę.

 

Wakacje wśród natury

Z racji tego, że region ten jeszcze czeka na swoje odkrycie i włączenie go do masowej turystyki, znajdziecie tu wiele miejsc nietkniętych ludzką ręką, które są ostoją i schronieniem licznej flory i fauny. Góry są wręcz przykryte gęstymi lasami liściastymi. Dominują tu głównie lasy bukowe oraz dębowe. Tutejszy klimat sprzyja kwitnięciu wielu gatunków storczyka. Podczas wędrówek wzdłuż szlaków, spotkacie wolnożyjące jelenie, muflony, rysie, sarny, dziki czy borsuki. Wśród koron drzew swoje gniazda maja tu orły, jastrzębie, rarogi i puchacze, a także wiele innych gatunków ptaków. Urlop na Węgrzech, może być więc doskonałą okazją na podejrzenie życia dzikich zwierząt w naturalnych lasach, pośród malowniczych gór.

 

Dodatkowe atrakcje

Góry Matra , to nie tylko przepiękne, naturalne krajobrazy oraz niesamowita flora i fauna. W regionie tym, znajdziecie również wiele miast i miasteczek, wśród których większość zachowuje swój unikalny klimat i tradycję. Urlop na Węgrzech to świetna okazja, aby poznać miejscową historię i kulturę. Pasma górskie skrywają wiele zamków i ich pozostałości. Spędzając wakacje na Węgrzech, koniecznie odwiedźcie:

  • Zamek w Kisnana – budowla, którą w 2001 odrestaurowano. Jest to największa atrakcja turystyczna regionu.
  • Pałac Palota w kurorcie Lillafured.
  • Zamek w Sirok z XIII wieku – którego część znajduje się we wnętrzu wulkanicznej góry.
  • Kościół i ruiny opactwa Cystersów z 1232 roku.
  • Ruiny Zamku Bene z XII wieku.

Podczas wędrówek po regionie, odkryjecie również wiele innych pozostałości po zamkach i budowlach, które w minionych wiekach przeżywały swoją świetność. Wśród gór warto również zwrócić uwagę na liczne wieże, z których rozpościerają się niesamowite widoki.

Dodatkową atrakcją regionu gór Bukk i Matra jest kolej wąskotorowa. Znajduje się tu kilka linii, na których odbywają się wycieczki turystyczne. Przejazd taką mini-kolejką to frajda zarówno dla dzieci jak i dorosłych.

Podczas przejazdu kolejką, będziecie mieli możliwość zwiedzania miast i miasteczek, które bogate są w atrakcje i zabytki. Do najciekawszych miejscowości należą:

  • Gyongyos – z Domem Świętej Korony i Pałacem Orczych.
  • Miszkolc – jedno z największych miast na Węgrzech z licznymi muzeami.
  • Eger – miasto, w którym podziwiać można zarówno synagogę, barokowy kościół minorytów jak i minaret, który jest pozostałością po meczecie.

W tych i innych miastach, będzie mieli okazję na poznanie słynnej gościnności Węgrów oraz tego, że powiedzenie „Polak, Węgier – dwa bratanki” ma swoje uzasadnienie w rzeczywistości. Odwiedzając miasta i miasteczka, położone wśród gór, koniecznie musicie również spróbować miejscowych specjałów. Możecie tu spróbować tradycyjnych potraw takich jak np. gulasz czy spróbować miejscowych wyrobów wędliniarskich czy serów. Wakacje na Węgrzech, to także możliwość smakowania, bogatej oferty miejscowych win, z czego przecież Węgrzy słyną.

Pora więc pakować plecak i walizki i wyruszyć na niezapomniane wakacje w górach Bukk i Matra. Gwarantujemy, że z pewnością wrócicie usatysfakcjonowani i nie raz powrócicie w ten malowniczy region.