Bogactwo kulturowe

Na Węgrzech wymieszały się wpływy zachodnich i wschodnich kultur zapisując się od ponad tysięcy lat w historii a dobra kulturowe przeplatają się z tradycjami innych państw.

Pozostałości po kulturze rzymskiej znaleźć można jeszcze jedynie w zabytkach z czasów panowania Turków oraz reliktów ze średniowiecza. Małe średniowieczne kościoły, śliczne bazyliki, romantyczne ruiny zamków na szczytach gór oraz zamki pełne przepychu świadczą o burzliwej przeszłości, ale także ozdabiają w wyjątkowy sposób krajobraz oraz panoramę miast.

Miasta: Buda, Székesfehérvár, Visegrád oraz Esztergom są tak zwanymi królewskimi miastami średniowiecza i po dzień dzisiejszy świadczą o swej burzliwej przeszłości. Barokowe stare miasto znajduje się w Vác, Győr czy Eger a mury obronne otaczają dziś miasta: Soprot, Pécs oraz Szentendre, gdzie można odczuć śródziemnomorską atmosferę wszędzie gdzie będziemy. Wakacje na Węgrzech, zapowiadają się wyjątkowo atrakcyjnie!

Węgry

Tętniące kulturą życie

Kiedy myślimy o Węgrzech, to myślimy automatycznie o muzyce. Myślimy o wielkich nazwiskach, takich jak: Kodály czy Bartók, o operze „Śmieszna wdowa” czy „Księżniczka czardasza” ale także, o ognistej cygańskiej muzyce oraz pełnej temperamentu pieśni i tańca ludowych. Ta bogata muzykalnie spuścizna pielęgnowana jest od lat na Węgrzech i ma znaczące miejsce w kulturze festiwali oraz innych uroczystości. Wiosenny festiwal w Budapeszcie stanowi długą tradycję, co roku odbywa się w marcu i trwa dwa tygodnie. Jedenaście miast z prowincji bierze w nim udział. W sierpniu odbywa się festiwal opery i baletu. W innych regionach muzyka również stanowi integralną część kultury węgierskiej, jak np. majowy festiwal nad Balatonem (warto zapoznać się z ofertą "noclegi nad Balatonem"). W Szegeder są zabawy plenerowe, które odbywają się zawsze podczas żydowskiego letniego festiwalu. Tutaj na pewno każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie!

 

Miejsca światowego dziedzictwa kulturowego

Do tej pory na liście światowego dziedzictwa UNESCO znajduje się osiem miejsc na Węgrzech. Do tego dochodzą różnego rodzaju zjawiska naturalne takie jak np.: krajobraz wokół jeziora Nezyderskiego, Park Narodowy Hortobágy, jaskinie Aggteleker czy Słowackie Krasy, które są największe w swoim rodzaju w Środkowej Europie. Zaliczyć do tego także możemy liczne zabytki, ale przede wszystkim cmentarz w Peczu z przepięknie pomalowaną kryptą. Do UNESCO – dziedzictwa kultury należą budynki rozciągające się wzdłuż Dunaju w Budapeszcie.

Węgry

Barwny folklor

Każdą porę roku na Węgrzech hucznie się świętuje i każda ma swój festiwal. Kiedy zima wypędzi, wiosna przywita a każdy za zbiory podziękuje. Oczywiście są też tradycyjne święta jak Wielkanoc, Zielone Świątki czy Boże Narodzenie. Wszystkie święta obchodzone są często jeszcze w tradycyjny sposób w stroju ludowym i przy muzyce ludowej.

Źródło: Węgierski Urząd Turystyki