search

Urlop w domu wakacyjnym w Park Narodowy Körös-Maros

Wakacje w Körös - Maros

Koros Maros to kraina położona w południowo-wschodniej części Węgier i obejmuje tereny znajdujące sie pomiędzy rzekami Keresz i Marusza. Część krainy znajduje się również w sąsiadującej Rumunii. Dominuje tu teren równinny, poprzecinany gdzieniegdzie piaszczystymi wydmami. W regionie tym znajdują się liczne jeziora, rzeki oraz tereny bagienne, mokradła i łąki. Jest to region, w którym dominują wsie oraz pojedyncze gospodarstwa rolne. Jest to więc idealne miejsce na sielskie wakacje wśród ciszy i natury. Nie ma tu głośnych i hałaśliwych kurortów, ani tłumów turystów, przelewajacych się falami przez plaże i promenady. Wakacje na Węgrzech, to idealna opcja ku wyciszeniu się i odpoczynku po roku ciężkiej pracy. Nie ma nic lepszego, niż możliwość odetchnięcia świeżym powietrzem i wycieczke na łono natury, który jest tu bardzo zielone i zróżnicowane.

Miejscowa ludność, to zlepek różnych narodowości kultur. Sprawia to, że miasta w regionie, potrafią byc bardzo różne i posiadaja zabytki i elementy pochodzące z różńych kultur. Poszczególne miasteczka pełne są przedstawicieli Węgrów, Rumunów, Słowaków i Niemców. Dzięki temu wypoczynek w Koros Maros, może byc ciekawą lekcją antropologii i poznania ciekawych kultur i tradycji. Na miejskich imprezach lub wiejskich festynach, odbywają się tradycyjne konkursy i zawody, miejscowe kapele grają tradycyjne pieśni, a na stołach goszczą potrawy pochodzące z różnych kultur.

Z pewnością można stwierdzić, iż nie jest to miejsce gdzie doskwiera nuda i brak jest atrakcji. Międzyrzecze Kereszu i Maruszy, pełne jest ciekawych atrakcji i nietkniętej przez człowieka natury. Urlop w Koros Maros, z pewnością będzie udaną opcją, dla osób szukających czegoś nowego i nieszablonowego. Dodatkowym atutem, jest to, ze region jest stosunkowo blisko naszych granic, więc nie trzeba poświęcać dwóch dób na podróż do tej malowniczej krainy.

 

Domy wśród sielankowych krajobrazów

Już dziś możecie zarezerwować urlop na Węgrzech, dzięki ofercie NOVASOL. W tym regionie, mamy liczne domy wakacyjne, które juz czekają na wasze przybycie. Nasze kwatery, zawsze są najwyższej jakości oraz są kompleksowo wyposażone. Możecie wybrać czy chcecie wypoczywać w tradycyjnej chacie, czy w nowoczesnym budownictwie. Obiekty wakacyjne NOVASOL,  są w stanie przyjąć zarówno pary jak i większe grupy przyjaciół, wspólnie spędzających wymarzone wakacje.

Przy wyborze oferty, mozecie wybrać domy, które posiadają własne baseny lub np. są położone bezpośrednio przy jeziorze i mają własne zejście do wody. Również podczas wertowania oferty, mozecie zdecydować czy wolicie wybrać dom w mięscie czy pośród równinnych krajobrazów.

 

Atrakcje regionu

Mimo, że w regionie dominują małe wsie i tereny rolniczne, znajdziecie tu również większe miasta, pełne zabytków i ciekawych miejsc. W ośrodkach miejskich, warto skorzystać z tutejszej oferty gastronomicznej. Węgierska kuchnia bowiem, słynie z pysznych i porządnie doprawionych dań, takich jak np. gulasz czy placek po węgiersku. W miastach mozecie poznańc również jak wygląda miejscowe życie oraz poznać różnorrodne kultury, zamieszkujące te ziemie. Spędzając urlop w Koros Maros, koniecznie zajrzyjcie do:

  • Bekescsaba – miasto słynące z tradycji słowackiej. W mieście znajdziecie zabytkową zabudowę z XVIII i XIX wieku oraz muzeum folkloru słowackiego.
  • Gyula – miasto słynące ze średniowiecznego zamku w formie kwadratu oraz kapieli termalnych.
  • Mako – miasteczko, w którym można podziwiać kościół miejski ze strzelista wieżą oraz liczne ślady kultury żydowskiej ( z miasta pochodzi Józeh Pulitzer – znany dziennikarz, którego imeniem nazwana jest nagroda dla najlepszych żurnalistów).
  • Szentes – miasto z zabytkową starówką, pełną budynków z charakterystycznymi czerwonymi dachami.
  • Hódmezővásárhely – ta skomplikowana nazwa w naszym tłumaczeniu oznacza „rynek nad bobrzym polem”. Miasto słynie z leczniczych term, parków, pomników oraz muzeów i zabytków.

 

Park narodowy Koros Maros

Rezerwat Koros Maros jest główną atrakcją regionu międzyrzecza. Park zostałzałożony w 1997 roku jako siódmy park narodowy Węgier w celu zachowania przyrody i krajobrazu południowej cześci Kraju Zacisańskiego. Obejmuje on tereny zalewowe jezior i rzek, a także tereny bagnienne, mokradła i łąki. Powstał on głównie w celu ochrony ptaków i ich miejsc lęgowych. Tereny te rónież służą jako przystanek podczas wędrówek różnych gatunków do Afryki oraz z powrotem. Podczas wizyty w parku można zaobserwować takie gatunki jak: żołna,bociana białego oraz czarnego, sokoła, pelikana, dzikie gęsi, kaczki, kuropatwy i wiele innych gatunków. Wakacje w Koros Maros, to również możliwość podziwnia pięknych widoków oraz możliwość edukacji w miejscowym centrum informacyjnym.

 

Aktywne wakacje

 Urlop w Koros Maros, z pewnością będzie aktywnym wypoczynkiem. Po dwóch, trzech dniach „ładowania naturalnych baterii” Wasze organizmy zaczna domagać się intensywniejszych doznań. I właśnie tutaj, będziecie mieli okazję na ich zaspokojenie. Dzięki płaskiej powierzchni, tutejsze tereny idealnie nadają się do długich spacerów oraz biegania. Mozna również wypożyczyć rower i udać się na rowerową wycieczkę, wzdłuż jednego z kilkunastu szlaków o różnych poziomach trudności. Szczególnie na wycieczki piesze i rowerowe zaprasza właśnie park narodowy, w którym szlaki przebiegają wśród najpiękniejszych miejsc i punktów widokowych.

Na wschodzi regionu, zaczynają się góry Zarand, będące częścią łańcucha gór Maruszy. Nie są one zbyt wysokie (najwyższy szczyt Varatecului ma 881 m n.p.m.), ale trasy prowadzące po nich są już duzo trudniejsze i wymagają większego wysiłku fizycznego. Dodatkowym atutem tego miejsca, będzie inny już krajobraz, składający się z zalesionych wzniesień i pięknych dolin.

Tutejsze jeziora z kolei, zachęcaja do kąpieli. W regionie występuje dużo wód termalnych i mineralnych, które maja zdrowotne właściwości. W miastach znajdują się specjalne termy, gdzie możemy skorzystać z dobrodziejstw tych zdrowotnych wód.

Wracając do wód jezior, mozna w nich łowić ryby. Tutejsze wody pełne są karpia, suma czy sandacza. Ryby te można łowić z lądu (są tu przygotowane specjalne stanowiska wędkarskie) lub z łodzi na wodach jeziora.  Przy niektórych jeziorach, istnieje mozliwość wypożyczenia kajaku lub roweru wodnego i dzięki temu, będziecie mogli podziwiać krajobrazy od strony wody. Będzie to również przyjemny wysiłek fizyczny, bowiem część jezior połączonych jest z rzekami lub kanałami między sobą.