search

Wakacje nad jeziorem Cisa - domy wakacyjne

Wypoczynek nad jeziorem Cisa

Jezioro Cisa (Tisza) to jedne z największych jezior na Węgrzech. Jest to idealna propozycja dla osób, które chcą odetchnąć od codziennego zgiełku i hałasu. Novasol ma w swojej szerokiej ofercie domy oraz mieszkania wakacyjne w tym regionie.  W atrakcyjnych cenach mogą Państwo wypocząć na Węgrzech, wśród zieleni i błękitu. Nasze obiekty są dostosowane zarówno dla rodzin z dziećmi, jak i dla grup znajomych. Każdy znajdzie tu coś dla siebie i w komfortowych warunkach będzie mógł spędzić tu odprężający urlop. Domy wakacyjne nad jeziorem Cisa to świetne rozwiązanie dla osób, które chcą odpocząć w bliskiej odległości od granicy Polski.

Wakacje nad jeziorem Cisa

Jezioro Cisa

Jezioro Cisa to idealne miejsce na urlop na Węgrzech.  Jest to sztuczny zbiornik wodny utworzony w biegu rzeki Cisy (Tiszy). Jest drugim co do wielkości jeziorem na Węgrzech. Utworzono go ze względu na częste wiosenne powodzie w dorzeczu rzeki.  Dzięki temu jezioro ma specyficzną budowę, ponieważ składa się mnóstwa kanałów oraz rozlewisk. Oprócz tego usiane jest mnóstwem wysp i wysepek. Dzięki temu jest ono aktualnie idealnym miejscem na turystykę kajakową oraz świetną propozycją dla osób uprawiających sporty wodne (jedyne w Europie jezioro na który można uprawiać sporty motorowe!). Znajdują tu się również doskonałe łowiska ryb takich jak sumy czy szczupaki. Jezioro Cisa jako część parku narodowego Hortobagy, jest jednym z ulubionych miejsc ornitologów, ponieważ wiele gatunków ptaków ma tu swoje okresy lęgowe.

Nie tylko wypoczynek

W okolicy jeziora Cisa znajduje się wiele atrakcyjnych miejsc, wartych odwiedzenia. Jeśli podróżują Państwo samochodem, to mają Państwo doskonałą okazję zwiedzenia tego malowniczego regionu.

  • Miasto Kiskore – można tu przejść po tamie, która jest częścią hydroelektrowni wybudowanej w 1973 roku
  • Abadszalok – miejscowość z ładną, piaszczystą plażą. Dodatkową atrakcją jest wybudowany w 1733 roku drewniany kościółek oraz muzeum lalek
  • Tiszafured – malownicza miejscowość z muzeum etnograficznym „Kiss Pal Museum” oraz kościół protestancki.
  • Poroszlo – w tym mieście znajduje się Tisza-Tavi Okocentrum. Jest to największe w Europie skupisko akwariów słodkowodnych łącznej pojemności 735 tysięcy litrów. Dzięki centrum, można poznać całą florę i faunę jeziora Cisa – w jednym miejscu. Oprócz tego znajduje się tu ogród zoologiczny oraz wesołe miasteczko. Można stąd również wyruszyć w rejs wycieczkowy po jeziorze.
  • Sarud – miasteczko z muzeum etnograficznym.
  • Park Narodowy Hortobagyi – jak już wspomniano wcześniej, część jeziora znajduje się na terenie parku narodowego. Rezerwat został utworzony w 1973 roku i jest największym węgierskim parkiem narodowym. Od 1999 roku ten pierwszy obszar chroniony na Węgrzech, został wpisany na Listę światowego dziedzictwa UNESCO. Do rezerwatu należą charakterystyczne równiny zwane pusztami.  Są to rozległe stepy, na których wypasane są konie rasy Nonius oraz szare bydło i bawoły wodne. Można tu znaleźć liczne zabytkowe karczmy oraz charakterystyczne drewniane żurawie obsługujące studnie. Na stepach prowadzony jest również projekt zwiększenia populacji konia Przewalskiego, gdyż gatunek ten jest zagrożony wyginięciem.

Podsumowując: urlop w regionie jeziora Cisa do udane wakacje na Wegrzech. Dzięki naszej ofercie kwater wakacyjnych, będą Państwo mogli wypocząć, a także zwiedzić urokliwe miejsca.