search

Urlop w domu wakacyjnym na północnym brzegu Balatonu

Wakacje nad jeziorem

Północny brzeg Balatonu jest bardziej stromy i głębszy, ale równie atrakcyjny, co południowe wybrzeże Balatonu.  Ta część jezioro oferuje nowo wybudowane kąpieliska, które oferują wiele atrakcji dla lubiących sporty wodne, takie jak żeglarstwo, windsurfing czy kitesurfing.

Urlop w północnej części Balatonu, to także okazja na poznanie tutejszej okolicy. Wulkaniczny krajobraz wzdłuż północnego brzegu jeziora Balaton przyciąga turystów od lat, bowiem można tu podziwiać niezwykłe panoramy. Dodatkowo, pomiędzy miejscowością Keszthely (która jest stolicą północnego Balatonu), a Balatonfüred znajduje się wiele małych miasteczek, które nie leżą bezpośrednio przy jeziorze, ale są miejscami z wieloma ciekawymi zabytkami i atrakcjami dla całej rodziny.

 

Naturalne atrakcje Balatonu

Balaton przyciąga także atrakcjami naturalnymi, które podziwiać można przemierzając (pieszo lub na rowerze) tutejsze szlaki turystyczne. Spędzając wakacje na Węgrzech, będziecie mogli odkryć takie miejsca jak:

  • Park Narodowy Wyżyny Balatonu – rezerwat ten posiada kilkanaście stref ochronnych, w których można podziwiać stalaktytowe jaskinie, podziemne jeziora, gejzery i góry wulkaniczne, skały o fantastycznych kształtach oraz skały wapienne.

  • Wyspa Kányavár – raj dla wędrownego oraz miejscowego ptactwa. Jest ona pod ochroną i nie może być odwiedzana bez pozwolenia oraz osoby upoważnionej. Na wyspę można się dostać od strony Sármellék oraz Balatonmagyaród poprzez, warty zobaczenia, drewniany most. Podczas spaceru po ścieżce dydaktycznej z 13 stacjami, dowiecie się dużo o żyjących tam ptakach, jak np. perkoz dwuczuby oraz nietoperzach.

  • Wygaśnięty wulkan w okolicach Badascony

  • Półwysep Tihany z jeziorem wulkanicznym oraz uzdrowiskiem z jeziorem termalnym Hévíz. Szczególnie polecamy kąpiele w wodzie o temperaturze 33 – 35ºC w jeziorze Hévíz. Jakby tego było mało, przez ostatnie 200 milionów lat powstał tutaj wyjątkowy mikroklimat, który sprawia, że rosną tutaj subtropikalne rośliny jak np. lotos.

Zarezerwuj dom wakacyjny po północnej stronie Balatonu!

Dlaczego warto wybrać się na północny brzeg Balatonu?

Północny brzeg ma piękne plaże i jest chętnie wybieranym regionem na urlop nad Balatonem. Musicie wiedzieć, że sam Balaton jest jeziorem tektonicznym i powstał ok. 5-10 tysięcy lat temu. Wody i okolice jeziora są także azylem dla roślin, zwierząt oraz oczywiście osób wypoczywających nad tym węgierskim morzem. Otoczenie jeziora jest bardzo zadbane oraz cenione przez Gości, którzy przyjeżdżają tutaj również dla wysokiego wskaźnika minerałów w powietrzu. Lecznicze właściwości przypisywane są również znajdującemu się na dnie jeziora mułowi, który zawiera siarkę oraz rad. Widzieliście, że Węgry są krajem z największym zapasem wód termalnych w Europie? Ponad 70% powierzchni kraju leży nad termalnymi źródłami. W wielu miejscach, np. w okolicach Hegykö, wypływa woda termalna obfita w siarkę woda termalna.

 

Ciekawe wydarzenia nad północnym Balatonem

1) Dolina Sztuki

Kapolcs to centrum największego festiwalu sztuki na Węgrzech, które oferuje przez kilka dni z obiecujących wykonawców, wystawy rękodzieła oraz ekscytujące występy.

2) Palóznaki Jazz Picknick

Palóznaki Jazz Picknick odbywa się tutaj co roku w sierpniu. Podczas festiwalu, weźmiecie udział w wydarzeniach odbywających się w winnicy Palóznaki. Będziecie tu mogli posłuchać świetnej muzyki jazzowej na żywo, degustując jednocześnie szlachetne wina.

3) Festiwal Gardaf - Tihany

Jedno z najbardziej popularnych wydarzeń gastronomicznych odbywa się w sezonie jesiennym w Tihany. Warto odwiedzić tą ucztę i skosztować przysmaków z ryb złowionych w jeziorze Balaton.

 

Nie ma więc co się dłużej zastanawiać, rezerwujcie nasz produkt „Balaton noclegi” i w drogę!