Aktywności oraz atrakcje nad Balatonem

Balaton zaprasza

Balaton oferuje duże spektrum atrakcji oraz zabytków. Istnieją tutaj wspaniałe warunki do uprawiania sportów, ale również ciekawe miasta, które zachęcają do zwiedzania ciekawą architekturą oraz interesującymi programami kulturalnymi. Parki narodowe oraz rezerwaty przyrody oczarowują pięknymi krajobrazami oraz bogatą fauną i florą. Liczne baseny termalne zachęcają do odpoczynku i relaksu. Poniżej wybraliśmy najciekawsze atrakcje tego regionu byście Państwo mogli różnorodnie zaplanować swój urlop. Zachęcamy do skorzystania z oferty firmy NOVASOL, która oferuje domy oraz apartamenty wakacyjnie na terenie całych Węgier. Posiadamy w naszej ofercie również domy wakacyjne w regionie Balatonu. Zapraszamy do obejrzenia naszej oferty!

 

Keszthely

Na zachodnim brzegu Balatonu leży największe i najstarsze miasto regionu Balatonu. Już za czasów Rzymian było ono jednym z ważniejszych miast handlowych. Dowodem tego są pozostałości miasta Valcum, które wodoczne sa w Fenékpuszta.

Warty uwagi jest również kościół franciszkański z XIV wieku, który posiada oryginalne gotyckie freski oraz rozetę.

Pałac Fasteticsów jest trzecim, co do wielkości zamkiem na Węgrzech. Imponujące są jego barokowe wieże, biblioteka oraz sala lustrzana, w której latem regularnie odbywają się koncerty. Muzeum Pałacowe Helikon informuje o historii tego miejsca, natomiast piękny ogród, który jest pod ochroną, oczarowuje swoim urokiem.

Muzeum Balatonu informuje o powstaniu i historii Balatonu, które posiada bujną faunę i florę i prezentuje znaleziska sprzed około 7.000 lat.

Innymi ciekawymi muzeami są Muzeum Marcepana, Muzeum Lalek oraz Panoptikum. Ciekawą rzeczą są wybudowane w 1982 roku w głębi jeziora budynki kąpieliska.

W miejscowości Balatonederics znajduje się założone przez badacza Endre Nagy Muzeum Afryki. Tutaj można spotkać prawdziwe zebry, antylopy gnu czy wielbłądy.

Balaton

Region wyśmienitego wina

Na północnym brzegu Balatonu znajduje się tradycyjna winnica Badacsony, która znana jest przede wszystkim ze swojego Rieslinga. Tajemnicą tego trunku jest wspaniała gleba, dobry klimat oraz dobre naświetlenie terenu poprzez odbijające się promienie słoneczne z pobliskiego Balatonu.

Innym wyśmienitym rejonem produkcji wina jest położony na północny-wschód od Balatonu Balatonfüred-Csopak. Również tutaj są wspaniałe warunki dla dojrzewania winogron. Ze względu na glebę pochodzą stąd wina lekkie. Znanymi gatunkami są: Rheinische Riesling, Olaszrizling oraz Chardonnay, ale również uprawiane są tutaj czerwone winogrona.

Na południowym brzegu Balatonu uprawiane są także winogrona. Lekko piaszczyste podłoże nadaje winom z tego rejonu całkiem inny bukiet smakowy.

Polecamy zapoznanie się z różnymi rodzajami winna z regionu Balatonu, poprzez zwiedzanie różnych winiarni, gdzie oferowane są degustacje wina. Dla miłośników dobrego wina jest to wspaniała atrakcja.

 

Balatonfüred

Jest to miejsce, w którym wszystko się zaczęło. To tutaj ma swoje źródło tradycja kąpieli, która już w XVII wieku przyciągnęła pierwszych gości chcących korzystać z leczniczych źródeł. W XIX wieku stał tutaj pierwszy drewniany domek oraz płynęły pierwsze statki parowe. Z Balatonfüred pochodzą pierwsze jachty oraz został otwarty pierwszy teatr w regionie. Do najczęściej odwiedzanych zabytków należą Kerektemplon oraz willa węgierskiego poety Mór Jókai.

 

Uzdrowisko Balatonföldvár

Miejscowość ta leży na południowo-wschodnim brzegu jeziora Balaton i charakteryzuje się przepięknym parkiem, uroczym portem oraz imponującą promenadą i traktami ulic. Przy ładnej pogodzie można z tutejszego brzegu obserwować okolice w zasięgu 200 kilometrów. Duży wpływ na rozwój miasta miała rodzina szlachecka Széchenyi oraz urbanista István Spur.

Balaton

Muzykalny Siófok

W tym centrum wakacyjnym położonym na południowo-wschodnim brzegu jeziora muzyka stanowi bardzo ważną rolę. Każdy znajdzie coś ciekawego dla siebie. Poczynając od letnich operetek na cześć kompozytora Imre Kálmán poprzez koncerty organowe w kościele aż do licznych dyskotek, które są miejscem spotkań dla młodzieży. Osoby szukające spokoju na łonie natury, znajdą go na terenie blisko położonego parku Törek będącego pod ochroną.

 

Szántódpuszta

Na południowym brzegu Balatonu jest wiele ciekawych rzeczy do zobaczenia. Warto odwiedzić skansen, w którym można zobaczyć jak kiedyś żyli mieszkańcy wioski. Do kompleksu należy 30 budynków takich jak mleczarnia, kuźnia, stajnie i stodoły oraz dom zarządcy. Ciekawa wystawa malarstwa dopełnia całą ofertę. W lecie można odwiedzić znajdującą się tam stadninę koni. Bardzo ciekawe informacje można również otrzymać w akwarium, gdzie prezentowane są wiadomości na temat zwierząt oraz roślin zamieszkujących tereny Balatonu.

 

Regionalna kuchnia

Jeżeli ktoś myśli, że węgierska kuchnia to tylko gulasz i dania z papryki to jest w błędzie. Balaton dostarcza smakowite dodatki i sprawia, że jest ona dobra i różnorodna. Sandacz, który jest zwany „królem Balatonu”, znajduje się na samej górze karty dań. Pieczony w całości jest prawdziwym przysmakiem.

Będąc na Węgrzech, koniecznie trzeba również spróbować balatońskiej zupy rybnej, której głównym składnikiem jest karp, kawałki suma oraz inne ryby.

Warto wspomnieć też inne potrawy takie jak zupa fasolowa z wędzoną golonką, zupa z soczewicy z kiełbasą lub pomidorowa z pieczonymi żeberkami, które stanowią rozkosz dla podniebienia.

Potrawy z dziczyzny mają długą tradycje w regionie Balatonu. Wielkopowierzchniowe lasy oferują wszystko, co można sobie zażyczyć: sarny, jelenie, daniele, dziki, zające, bażanty oraz kuropatwy, które są smakowicie przyrządzane przez węgierskich kucharzy. Do tego butelka wybornego balatońskiego wina – po prostu pychota.

Balaton

Wellness nad Balatonem

Wody termalne regionu Balatonu i ich dobroczynne działanie znane są już od bardzo dawna. Najbardziej znanym źródłem jest Hévízer, który właściwie jest gejzerem. Jego ciepła, 38 stopniowa woda zachęca do relaksacyjnych kąpieli w jeziorze wulkanicznym. Jednak nie tylko woda, ale również błoto i muł z dna jeziora mają uzdrowiskowe właściwości.

W Zalakaros, niedaleko zachodniego brzegu Balatonu, zostało również odkryte źródło wody termalnej. Szczególnie ludzie z dolegliwościami aparatu ruchowego oraz układu oddechowego czerpią korzyści z właściwości tych wód termalnych, ale oczywiście każdy ma możliwość skorzystania z dobroczynnej kąpieli.

Pierwszy dom zdrojowy z wodą uzdrowiskową powstał w XVIII wieku w Balatonfüred. W tamtych czasach uznawane były tamte bogate w dwutlenek węgla źródła za lekarstwo na choroby serca. Obecnie stosuje się w tej dziedzinie inne metody, ale miejscowość ta dalej jest znanym uzdrowiskiem.