search

Wakacje nad Balatonem

Balaton: domy i noclegi wakacyjne na każdy gust

W regionie Dunántúl leży największe i najcieplejsze jezioro środkowej Europy. Balaton ma długość 77 km i miejscami ma szerokość 14 km.

Węgierskie Morze jest bez wątpienia najpopularniejszym regionem turstycznym kraju. Liczne mieszkania wakacyjne czekają każdego roku na gości. Amatorzy opalania i zagorzali pływacy dobrze się zabawią na licznych plażach.

Nie wiemy na prawdę, od kiedy Balaton fascynuje ludzi i uważany jest za miejsce spędzania wakacji. Kto to mógł być, kto po raz pierwszy pomyślał: Tutaj muszę powrócić? Być może jeden z wielu poetów, którzy się już tutaj wcześniej zaszywali, by puścić wodze fantazji? Może ktoś podróżujący w XIX wieku? Tego się nigdy nie dowiemy.

Na pewno pierwsi turyści mieli wystarczająco dużo powodów by się tu zatrzymać. Przede wszystkim miłośnicy kąpieli i wypoczynku nad wodą. To słodkowodne jezioro jest w miesiącach letnich prawdziwym rajem dla szczurów wodnych. Płaskie plaże na południowym brzegu nadają się doskonale dla dzieci. Woda jest przyjemnie ciepła (22 - 28 °C) i jest tak czysta jak woda pitna, na północnym brzegu zaś jest dużo głębsza. Wędkarze i surfujący znajdą tutaj szerokie pole do popisu.

Zarezerwuj wczasy nad Balatonem

Przeżycie dla wszystkich zmysłów

Niesamowita przyroda wokół jeziora przyciąga wielu gości. Park Narodowy Górnego Balatonu zachwyca swoim przecudnym wulkanicznym krajobrazem. Przed zwiedzającymi piętrzą się, wyglądając jak kamienne zasłony, tzw. organy bazaltowe. Są to zastygłe formacje skalne. W starym miasteczku Tapolca można powiosłować wzdłuż oświetlonej trasy po jeziorze jaskiniowym. W jaskini panuje szczególny klimat, który pomaga przy ciężkich schorzeniach układu oddechowego.

Na zachodnim Brzegu Balatonu znajduje sie tzw. Kis-Balaton (Mały Balaton), którego bagienny teren odpowiada za naturalne oczyszczanie wód rzeki Zala, która wpływa do Balatonu. Ten naturalny system, który zakłócono przez bespośrednie skierowanie wód rzeki do jeziora, został przywrócony.

Kolejną atrakcją jest rezerwat bawołów w Kápolnapuszta, gdzie w naturalnym otoczeniu żyją przedstawiciele tego starego gatunku.

Przyrodę wspaniale można podziwiać przemieszczając się konno lub rowerem po ścieżkach rowerowych wokół jeziora. Kto chce jednak zobaczyć całą okolicę z powietrza, może skorzystać z lotu małymi samolotami, helikopterami i balonami.

Kto chce przetańczyć całą noc, temu Balaton oferuje inne atrakcje. Szczególnie popularne wśród młodych turystów są letnie imprezy nocne.

Zarezerwuj wczasy nad Balatonem

Przyjemność i dobre samopoczucie

Smakosze win będą mieli szczególną radość z win znad Balatonu. Zwietrzałe gleby wulkaniczne, szczególny klimat i promienie słoneczne odbijane przez Balaton stwarzają najlepsze warunki do uprawy ognistych i mocnych win. Jednakże z łatwością da się wyczuć subtelne różnice między winami z poszczególnych regionów uprawy wina wokół Balatonu. Wizyta w winnicach jest szczególnie godna polecenia.

Nad brzegami Balatonu wypływa wiele ciepłych źródeł zawierających siarkę, które odwiedzane się od stuleci nie tylko przez chorych na reumatyzm. Melomani zachwyceni są fantastycznymi koncertami organowymi w Tihany oraz galą operetki Siófok. Wszędzie w okolicy życie kulturalne jest bardzo intensywne.

Jak widać region nad Balatonem jest niesamowicie różnorodny i każdemu ma coś do zaoferowania. Pozwól oczarować się tym niezwykle pięknym regionem. Byłeś tu raz, to na pewno wyrazisz chęć szybkiego powrotu w to miejsce. Dom letniskowy jest przy tym idealnym rozwiązaniem.