search

Wakacje nad Balatonem

Balaton: domy i noclegi wakacyjne na każdy gust

Balaton, nazywany tu "Morzem Węgierskim", jest niewątpliwie najpopularniejszym miejscem wypoczynku w tym kraju. Akwen znajduje się w Kraju Zadunajskim i jest największym oraz najcieplejszym jeziorem w Europie Środkowej. Jezioro Balaton ma 77 km długości i 14 km szerokości. Nic więc dziwnego, że liczne mieszkania i domy wakacyjne czekają każdego roku na przyjazd Gości z całej Europy. Amatorzy opalania i spędzania czasu w wodzie, dobrze wiedzą jak spędzić wakacje na Węgrzech.

Nie wiemy na prawdę, od kiedy Balaton fascynuje ludzi i uważany jest za miejsce spędzania wakacji. Kto to mógł być, kto po raz pierwszy pomyślał: Tutaj muszę powrócić? Być może jeden z wielu poetów, którzy się już tutaj wcześniej zaszywali, by puścić wodze fantazji? Może ktoś podróżujący w XIX wieku? Tego się nigdy nie dowiemy. Jedno jest pewne, pierwsi wczasowicze mieli więcej niż wystarczający powód, żeby tu zostać. Przede wszystkim jest to słodkowodne jezioro, które w miesiącach letnich jest rajem dla miłośników wody. Woda jest przyjemnie ciepła (22 do 28 ° C) i bezpieczna – szczególnie polecamy południowy brzeg, gdzie dno jest bardzo płytkie. Z kolei na północnym brzegu woda gwałtownie się pogłębia, dzięki czemu można tu żeglować, surfować i wędkować.

Balaton przyciąga pierwszych turystów już wczesną wiosną, ponieważ temperatura wody zaczyna wtedy gwałtownie rosnąć w wyniku działania promieni świetlnych, dzięki czemu Goście mogą pływać w wodzie o temperaturze 20 stopni już w maju (wynika to także z płytkości jeziora Balaton, która wynosi około 3 metrów). Z kolei latem rozpoczynają się niezapomniane wakacje nad Balatonem  dla całej rodziny oraz także dla zwierząt domowych, dzięki przyjaznym plażom. Ciepła pogoda, słońce i dni spędzone na kąpieli sprawiają, że nad Jezioro Balaton wrócicie nie raz!

Zarezerwuj wczasy nad Balatonem

Przeżycie dla wszystkich zmysłów

Wybierając domy i apartamenty na Węgrzech, stwarzacie sobie możliwość urlopu na łonie natury. Przyrodę można podziwiać przemieszczając się konno lub rowerem po ścieżkach rowerowych wokół jeziora. Możecie tu także zobaczyć całą okolicę z lotu ptaka, bowiem na miejscu, oferowane są loty małymi samolotami, helikopterami i balonami. Niesamowita przyroda wokół jeziora przyciąga wielu Gości, a szczególnie polecamy Wam:

  • Park Narodowy Górnego Balatonu, który zachwyca swoim przecudnym wulkanicznym krajobrazem. Przed zwiedzającymi piętrzą się, wyglądając jak kamienne zasłony, tzw. organy bazaltowe. Są to zastygłe formacje skalne.

  • Miasteczko Tapolca , w którym można przeprawić się łodzią wzdłuż oświetlonej trasy po jeziorze jaskiniowym. W jaskini panuje szczególny klimat, który pomaga przy ciężkich schorzeniach układu oddechowego.

  • Ciepłe źródła zawierające siałkę, które odwiedzane się od stuleci, nie tylko przez chorych na reumatyzm.
  • Rezerwat bawołów w Kápolnapuszta, gdzie w naturalnym otoczeniu żyją przedstawiciele tego starego gatunku.

  • Na zachodnim Brzegu Balatonu znajduje się tzw. Kis-Balaton (Mały Balaton), którego bagienny teren odpowiada za naturalne oczyszczanie wód rzeki Zala, która wpływa do Balatonu.

Region Balatonu, polecamy też smakoszom win. Zwietrzałe gleby wulkaniczne, szczególny klimat i promienie słoneczne (odbijane przez Balaton) stwarzają najlepsze warunki do uprawy ognistych i mocnych win. Polecamy Wam wizyty w tutejszych winnicach, gdzie będziecie mogli spróbować miejscowych specjałów – co ciekawe, po każdej stronie jeziora wino ma odczuwalnie inny smak.

Wakacje nad Balatonem, to także możliwość wzięcia udziału w jednej z wielu imprez o światowej randze. Latem odbywa się tu międzynarodowe koncerty, jak np. B My Lake Festival, Balaton Sound oraz Palóznaki Jazz Picknick. Jeśli zaś nie traficie tu w czasie którejś z imprez, to tutejsze kluby nocne oraz dyskoteki zapewnią Wam odpowiednią dawkę wrażeń. Z kolei w dzień czkeają na Was kawiarnie, bary, restauracje oraz atrakcje dla całej rodziny.

Jak widać region nad Balatonem jest niesamowicie różnorodny i każdemu ma coś do zaoferowania. Pozwól oczarować się tym niezwykle pięknym regionem – zarezerwuj apartament lub dom na Węgrzech i wyrusz na niezapomniany urlop

Zarezerwuj wczasy nad Balatonem

Wakacje na sportowo

Płytka woda i często zmieniający się kierunek wiatru zapewniają optymalne warunki dla początkujących oraz wymagających amatorów żeglarstwa i surfingu. Nad Balatonem możecie z powodzeniem spędzać całe dnie uprawiając te dyscypliny sportowe. Możecie także wziąć udział w wyścigu żaglówek „Niebieska wstążka”, który polega na jak najszybszym przepłynięciu dystansu 160 kilometrów.

Wody Balatonu świetnie nadają się także dla osób rozpoczynających swoją przygodę z pływaniem oraz nurkowaniem – płytkie dno oraz ciepła woda to idealne warunki do nauki. Dodatkowo, całe południowe wybrzeże oferuje różnorodne obiekty sportowe, w tym wypożyczalnie takich sprzętów jak: rowery wodne, łodzie wiosłowe, narty wodne i żaglówki. Tylko wyobraźcie sobie romantyczny rejs lub przeprawę kajakiem wzdłuż naturalnego brzegu Balatonu, z dala od plażowiczów.  Znajdziecie tu także miejsca, gdzie można spróbować swoich sił w wakeboardzie i kitesurfingu, które  stają się coraz bardziej popularne.

Urlop nad Balatonem, to także urlop na rowerze. Wokół jeziora ciągną się kilometry, świetnie przygotowanych tras rowerowych, także nic nie stoi na przeszkodzie, aby objechać Balaton dookoła, np. podczas Ultrabalatonu. Jest to wyścig na trasie o długości 220 kilometrów i jest to najdłużej trwający wyścig w Europie Środkowej. Wybierzcie więc nasz produkt "Węgry noclegi” i spędźcie prawdziwie sportowe wakacje.