Aktywność i atrakcje na Węgrzech

Węgry zapraszają

Każdy chce przeżyć niezapomniane wakacje. Urlop na Węgrzech to wiele atrakcji i imprez kulturowych. Dokładamy wszelkich starań, aby mogli Państwo swój urlop dokładnie zaplanować.

 

Budapeszt: Óbuda

Najstarsza część stolicy Węgier, wyrosła na mieście starożytnego Rzymu – Aquincum. Ma więcej niż 2000 lat. Posiada dwa amfiteatry, domy ozdobione mozaiką, stare militarne łaźnie oraz akweny znajdujące się w północnej części miasta. Muzeum w Aquincum posiada malowidła ścienne oraz wystawia cenne eksponaty takie jak obrabiane kamienie czy antyczne organy.

Wokół głównego placu Óbuder panuje szczególny klimat, który trzeba koniecznie osobiście poczuć. Niedaleko znajdują się muzea sztuki: Imre-Varga- muzeum i Vasarely-muzeum. W Muzeum w Kiscelli znajdują się bogaty zbiór dzieł sztuk dedykowane miastu.

Węgry

Wyspa św. Małgorzaty

Wyspa na Dunaju leży pośrodku Budapesztu. Jest zieloną oazą gdzie auta poza taksówkami i autobusami nie mogą wjeżdżać. Rozciąga się ona od Mostu Małgorzaty aż do Mostu Arpada. Ogród różany, termalne wody, ogród japoński oraz wodospady zapraszają do rozkoszowania się pięknymi widokami. Znajduje się tam również rezerwat dzikich zwierząt. W lato organizowane są muzyczne koncerty w plenerze. Także można tutaj zobaczyć historyczne zabytki, takie jak np. ruiny klasztoru Dominikańskiego czy Franciszkańskiego. Dźwięk starego dzwonu bijącego z wieży klasztornej rozpowszechnia się na całe miast.

 

Twierdza Komárom/Komárno

Pochodzi z początku 13. wieku, pomieściła 20.000 żołnierzy ausrtyjacko – węgierkich. Pomimo, że twierdza była przebudowywana i odnawiana, zachowała swój niesamowity charakter. Twierdza znajduje się na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Komarom i Komarno są to dwie części tego samego miasta, historycznie podzielone pomiędzy Węgrami i Słowacją.

 

Limes

Na Węgrzech można zobaczyć jeszcze pozostałości rzymskich umocnień granicznych biegnących wzdłuż Dunaju. Część z nich znajduje się również na liście światowego dziedzictwa kulturowego.

Węgry

Gödöllő

Na zamku Gödöllő, na północny wschód od Budapesztu, przebywała często i chętnie austriacka para cesarska, cesarz Franciszek Józef i jego małożonka cesarzowa Elżbieta. Ta 200 letnia budowla należy do największych i znakomitszych budowli swoich czasów. W sali balowej i na dziedzińcu wewnętrznych odbywają się dzisiaj festiwale i koncerty muzyki klasycznej. Odrestaurowany teatr w barokowym stylu przyciąga swoim repertuarem gości z całego świata.

Kościół w Máriabesnyő jest już od stuleci znanym miejscem pielgrzymek.

 

Góry Mátra

Góry Mátra z najwyższym szczytem, położone na północy Węgier,nazywane są również Dachem Węgier. Wieża telewizyjna o wysokości prawie 190 m posiada platformę widokową, z której rozpościera się wspaniały widok na otaczające ją góry.

W górach Mátra leży również centrum sportów zimowych. Znajdują sie tam trasy zjazdowe o różnej długości i skocznia narciarska. Powietrze jest bardzo czyste a słońce świeci przez cały rok.

 

Eger

Eger- miasto położone na północy Węgier należy do najpiękniejszych miast barokowych i jednocześnie jest już od ponad tysiąca lat siedzibą biskupów. Eger ma bogatą przeszłość, o której świadczy wiele dobrze zachowanych i pieczołowicie odrestaurowanych zabytków architektury. Jednym z nich jest średniowieczny zamek.W 1552 miasto było oblegane przez Turków. Obroną dowodził komendant zamku István Dobó stawiając opór przeważającej liczebnie armi tureckiej.

Liczne muzea unaoczniają przeszłość miasta, tak np.: muzeum więziennictwa, panoptikum, mennica i galeria obrazów, w której wystawione są dzieła sztuki z XVI i XIX wieku.

Imponująco prezentuje się drugi co do wielkości kościół na Węgrzech, zbudowany w stylu kasycystycznym, w którym znajdują sie największe organy w kraju.

Jedna z najpiękniejszych bibliotek znajduje się w budynku byłego liceum. Wśród 150.000 książek jest pierwsza na Węgrzech wydrukowana książka z roku 1473.

Turecka łaźnia przypomina o tradycji kąpieli w czasach panowania tureckiego. Region Eger słynie z czerwonego winna pełnego temperamentu. Koniecznie trzeba skosztować tradycyjnego Egri Bikaver.

Węgry

Park Narodowy Aggtelek

Jaskinia Baradla w Parku Narodowym Aggtelek leży na północny zachód od miasta Miskolc i jest wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Należy ona niewątpliwie do najbardziej imponujących fenomenów geologicznych na świecie. Jaskinia znaduje się częściowo na terytorium Słowacji.We wewnętrzu jaskini płynie podziemny strumień a na zwiedzających ogromne wrażenie robią formacje skalne i twory naciekowe. W znajdującej się tam sali koncertowej odbywają się przeróżne koncerty. Oferowane są różne trasy zwiedzania po jaskini.

 

Miszkolc (Miskolc)

Trzecie, co do wielkości miasto na Węgrzech znajduje się w północnej części kraju i stanowi bogatą kulturę oraz unikalne zabytki architektury. W Miszkolc, grecko – ortodoksyjnym kościele można podziwiać duży ikonostas z 88 obrazami. Do kościoła należy również muzeum, w którym są eksponaty o ortodoksyjnej sztuce Węgier.

W zamku w Diósgyőr po raz pierwszy w 1271 roku zorganizowano wystawę, gdzie tematem przewodnim było pokazanie urozmaiconej historii zamku. Na terenie znajduje się największe panoptikum w Środkowej Europie, łaźnia wraz z sauną oraz wszechstronny park.

Ważnym zabytkiem przemysłowym jest huta żelaza wybudowana w 1810 w Újmassa. Wystawa stała Muzeum to oryginalne dokumenty, narzędzia i produkty, dzięki którym turyści mają możliwość poznania historii huty żelaza. Szczególną atrakcją sprawuje jaskinie i łaźni termalnych w Miszkolcu. Mówi się, że ma właściwości lecznicze i pomaga w różnych schorzeniach. Efekty świetlne, płyny do kąpieli i podziemne strumienie pozwolą na przeżycie niezapomnianych chwil.

 

Tokaj

W północnej części kraju znajduje się legendarny węgierski region winiarski, który może pochwalić się długoletnią historią. Wielu carów i papieży a nawet brytyjska rodzina królewska słyszała o słynnym winie Reebe aszu. Obfite słońce sprawia, że owoce winogrona mają wysoką zawartość cukru a muzeum w Tokaju informuje na temat kultury wina w tym regionie.

 

Hajdúszoboszló

Od stuleci we wschodniej części Węgier, ludzie chorzy na reumatyzm odnajdują ulgę w cierpieniach. Z głebokości 1100 metrów pryskają gorące termalne źródła z wysoką zawartością soli i jodu. Uzdrowisko, gdzie przez dwa tysiące godzin w roku świeci słońce. Razem tworzą idealne miejsce do leczenia różnych schorzeń.

Hajdúszoboszló może zaoferować także wiele atrakcji kulturalnych: Kolekcje unikalnych dzwonów aluminiowych w dzwonnicy bądź kościół św. Władysława z freskami.

Węgry

Debreczyn (Debrecen)

Debreczyn jest drugim, co do wielkości miastem na Węgrzech wschodnich, które od czasów „węgierskiej rewolucji”, gdzie odegrali główna rolę nosi nazwę „kalwiński Rzym“. Z 1819 roku wywodzi się duży zreformowany kościół Debreczyn, który jest symbolem religii protestanckiej oraz całego miasta. Do kościoła przynależy również biblioteka z imponującym księgozbiorem liczy około 500.000 książek. Razem stanowią jeden z największych, zabytkowych budynków na Węgrzech. Innymi budynkami o dużym znaczeniu dla miasta jest legendarny hotel Goldener Ochse, ratusz gminy w klasycznym stylu oraz największy wiatrak w Europie. W parku miejskim znajduje się zoo, ogród botaniczny, basen oraz park rozrywki a od 1939 roku znajduje się pod ochroną.

 

Bugac

Puszcza Bugac jest częścią Narodowego Parku Kiskunság o powierzchni 11.000 ha. Puszcza znajdująca się w sercu Węgier i została ogłoszony przez UNESCO rezerwatem biosfery. Centra dla podróżnych organizują różnego rodzaju przedstawienia z końmi, w tym legendarnego węgierskiego Posts. Muzeum Pasterstwa daje możliwość wglądu w życie pasterzy Puszczy.

 

Pannonhalma

Komplekst kościelno – klasztorny usytuowany na szczycie Świętej Góry Panonii w północno-zachodniej części Węgier jest najstarszą budowlą w kraju. Jest to pierwszy klasztor benedyktyńskie na Węgrzech, który była na początku XI w. w opactwie a tymczasem jest na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Szczególnie warte zobaczenie jest należąca do klasztory biblioteka, które posiada imponujący księgozbiór liczący ponad 360.000 książek. W Bazylice regularnie organizowane są koncerty organowe.

Węgry

Fertőd

Fertőd leży w północnozachodniej części Węgier i zasłyną zasadniczo z trzech rzeczy. Z zamku Esterházy zwany również „węgierskim Wersalem” wybudowany na początku lat 70. XVIII w. w stylu barokowym, który jest wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Znany kompozytor Joseph Haydn był tutaj ponad 10 lat nadwornym kompozytorem. Drugą ciekawą rzeczą wartą zobaczenia jest Narodowy Park Fertő-Hanság, który także znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Jego obszar to 236 km² i obejmuje również przyzamkowym park. Natomiast do jeziora Nazyderskiego prowadzą drogi rowerowe, które łączą się z austriackim Pomogy(Pamhagen) czy burgundzkimi winnicami.

 

Keszthely na Balatonie

Kaszthely leży na zachodnim brzegu jeziora Balaton i jest największym, najstarszym miastem w regionie Balaton. Nawet w czasach rzymskich, miasto postrzegane było jako ważny ośrodek handlowy a na pewno wartym zobaczenia jest kościół Franciszkanów z 14 w. z oryginalnymi freskami.

Zamek Festetics jest trzecim, co do wielkości zamkiem na Węgrzech. Imponujące są jego barokowe wieże, biblioteka Helikon i lustrzana sala muzyczna, gdzie w okresie letnim odbywają się regularne koncerty. Muzeum Helikon obejmuje historię zamku i ogród angielski, który jest rezerwatem przyrody, a swoim urokiem zachwyca odwiedzających. Balaton muzeum zawiera informacje o pochodzeniu i historii Balatonu o jego florze i faunie oraz o przemyśle morskim. Tam również podziwiać można archeologiczne znaleziska z przed 7.000 lat. Innym bardzo ciekawym muzeum na pewno wartym zobaczenia jest muzeum marcepana, muzeum lalek ora muzeum panoptikum. W parku safari znajdują się bawoły, zebry i wielbłądy.

 

Festiwale

  • „Wiosenny” festiwal w Budapeszcie rozpoczyna festiwalowy sezon na Węgrzech. Odbywa się on na przełomie marca i kwietnia a koncerty muzyczne prezentowane są na największym placu w Budapeszcie.
  • W wodach Dunaju między Buda a Pest pływa perła Budapesztu - Wyspa Małgorzaty. Od lat odbywa się tam na przełomie czerwca i lipca letni festiwal Ferencváros z folklorystycznym teatrem, popularną operą, baletem i rockowymi koncertami.
  • Festiwal w Sziget to przede wszystkim dobra zabawa i relaks. Odbywa się on na koniec lipca/początek sierpnia na wyspie Óbuda w środku Budapesztu. Swoją renomą przyciąga wielu wykonawców i turystów, hasłem przewodnim "Rock the Islandia” jest dobra zabawa, muzyka i kultura.
  • Co roku w sierpniu w miejscach takich jak: Száhalombatta, Ráckeve Tököl odbywają się Międzynarodowe Festiwale Folkloru. Kolorowe stroje i piękne regionalne tańce są jedną z głównych atrakcji.
  • W sierpniu/wrześniu odbywają się Żydowskie letnie festiwal natomiast w październiku w Budapeszcie ma miejsce jesienny festiwal z muzyką, teatrem i tradycyjnym tańcem.
  • Każdego roku w tętniącym życiem Budapeszcie odbywa się wiosenny festiwal.

Węgry

Aktywnie

  • Olbrzymie sportowe i kulturalne możliwości;
  • Balaton, jako największe jezioro w Środkowej Europejskie zachęca do uprawiania sportów wodnych, takich jak m.in. surfowania czy jazdy na nartach wodnych, ale także zaprasza do relaksu i odpoczynku na świeżym powietrzu.
  • W Puzsta można doświadczyć jazdy konno i cieszyć się piękną scenerią.
  • Tańczyć do samego rana? W metropolitalnych klubach Siofok,Flört i Palace nie będzie z tym najmniejszego problemu.

Źródło: Węgierska Izba Turystyczna