search

Turcja – Południowe Wybrzeże Egejskie i Likijskie

Naturalnie wakacyjny klimat

Południowe Wybrzeże Egejskie to fantastyczny region na wyśnione wakacje. Temperatuy są tu wyższe niż na północnym wybrzeżu Turcji, jednak dzięki niższej wilgotoności upały są tu znacznie mniej dokuczliwe niż na przykład nad Morzem Śródziemnym. W krajobrazie dominują głównie lasy i wzgórza, przeplatane gajami oliwnymi o polami cytrusowymi. Linia brzegowa obfituje w zatoczki i półwyspy, a tym samym w różnorodne plaże, zarówno piaszczyste, jak i piaszczysto-żwirowe.

Południowe Wybrzeże Egejskie na wakacje w Turcji

Południowe Wybrzeże Egejskie pełne atrakcji

Praktycznie w każdej, mniejszej czy większej miejscowości wzdłuż wybrzeża odnajdziecie atrakcje, które umilą Wam pobyt w tym wspaniałym regionie. Zachwyci Was egzotyczna przyroda, a w osłupienie wprawią zabytki kulturowe. Sprwdźcie sami, ile czeka na Was możliwości. Dom na wakacje w Turcji będzie idealną bazą wypadową na indywidulane i nieskrępowane wakacje.

DALYAN

Długa na 10 kilometrów, porośnięta wysoką trzciną, rzeka Dalyan łączy Jezioro Köycegiz- słodkowodne jezioro, będące królestwem ryb- z otwartym morzem. Tutaj znajduje się malownicza miejscowość Dalyan, z promenadą, przyjemnymi kafejkami i małymi restauracjami. Po drugiej stronie brzegu wznosi się antyczne miasto Kaunos, które z powodu swojego portu, przeżyło w IV w. p. Ch. okres rozkwitu. Kwitł tutaj handel solonymi rybami i suszonymi figami, znajdował się także rynek niewolników. Kiedy przed niemal 2000 laty rozpoczęło się zapiaszczanie portu, miasto straciło na znaczeniu i we wczesnym średniowieczu uznane zostało za stracone. Z ruin amfiteatru rozpościera się wspaniały widok na deltę Dalyan.

FETHIYE

Antyczna nazwa Fethiye to Telmessos. Główną atrakcją turystyczną Fethiye jest „Ölüdeniz“ (Morze Martwe). Prawie dwukilometrowy cypel przemienia ten plac w lagunę. W cieniu drzew, na jednej z piękniejszych plaż Turcji, można oddać się przyjemnej kąpieli. Dolmus- autobusy kursują między Fethiye i Ölüdeniz. W pobliżu plaży znajduje się wiele pensjonatów i powstają obiekty turystyczne. Pośrodku Fethiye znaleźć można szczątki likijskich grobów. Na podstawie legendy można rozpoznać także grób króla Amyntas (IV w. p. Chr.). Z zamku Johanitów, z okresu wypraw krzyżowych, pozostały wyłącznie ruiny. Na antycznym Telmessos widać wiele lykejskich mogił skalnych, przypominających fasady antycznych budowli. Grób Amyntasa z IV w. p. Chr. Jest jednym z bardziej interesujących. Wyspa Calis oraz wyspa Sövalye naprzeciw portu to ulubione miejsca kąpieliskowe. Z Baba Dag (Vaterberg) można przepłynąć żaglowcem do Niebieskiej Laguny (Ölüdeniz).

KALKAN

Kalkan przylega do chronionego portu u podnóża góry Taurus. Widok na morze rozpościera się z uroczej zatoki z połyskującą turkusem wodą oraz z małych wysepek. Wąskie uliczki otoczone starymi, dwupiętrowymi domami o orientalnie zdobionych drewnianych balkonach, wiją się pod górę, przed tym okazałe, utrzymane w tonacji fioletowo- czerwonej, wille Bougain, oferują śródziemnomorski widok, wyjęty jakby z książki z obrazkami. Rodowici mieszkańcy utrzymują się głównie z połowu ryb i świadczenia usług turystycznych. Do lat ’20 XX w Kalkan był ukształtowany na sposób grecki, co świetnie widać na przykładzie architektury domów w starym centrum miasta. Stary kościół grecko- ortodoksyjny, dziś wykorzystywany jako meczet, pokazuje, że większość rodowitych mieszkańców jest tureckiego pochodzenia. Poza starym centrum miasta powstało w ciągu ostatnich lat wiele hoteli i domów wakacyjnych, które przeważnie są siedzibami zamożnych obcokrajowców lub Turków z Istambułu.