Naturalne atrakcje Laponii

Wakacje na łonie natury

Urlop w Laponii, to przede wszystkim wakacje na łonie natury. Miłośnicy przyrody będą zachwyceni możliwościami, jakie oferuje ten region. Panują tu idealne warunki do pieszych eskapad pośród lasów, jezior i wzdłuż pięknych widoków. A widoki są tu naprawdę pierwszej klasy – jest tu wszystko: góry, skały, wzniesienia, jeziora o różnych formach i malownicze wybrzeże Zatoki Botnickiej. W tej części Szwecji możecie również zaobserwować zorze polarne, a także na własnej skórze odczuć zjawisko nocy i dnia polarnego. Niesamowite wakacje w Szwecji, to także możliwość uprawiania licznych sportów.

Wybierając apartament wakacyjny NOVASOL, będziecie mieć zagwarantowany miło spędzony czas i szansę na zebranie sił i energii, przed powrotem do prozy dnia codziennego. Nasze domy wakacyjne, są w pełni wyposażone, co znacznie ułatwia wypoczywanie. Obiekty NOVASOL z oferty "domki Szwecja", znajdziecie zarówno w miasteczkach regionu, jak i w lokalizacjach z dala od osad.

  Laponia

Parki narodowe

Północna Szwecja to miejsce, gdzie znajdują się najpiękniejsze i najmniej zmienione przez człowieka parki narodowe. Rezerwując domek wakacyjny w Szwecji:

  • Muddus – park narodowy, w którym mimo klimatu znajdziecie dużo lasów obfitujących w liczne okazy flory i fauny. Jest to miejsce dla doświadczonych traperów, gdyż znajduje się tu zaledwie kilka szlaków turystycznych – wszystkie o wysokim poziomie trudności.

  • Vindelfjallen – to rezerwat, który zawiera zarówno tereny wyżynne, jak i góry skandynawskie. Na rozległy obszarze znajdują się tu formacje skalne, tajga, gęste lasy brzozowe oraz wrzosowiska. W parku można zapoznać się również z kulturą Lapończyków oraz podziwiać znaleziska archeologiczne z ery kamienia łupanego.

  • Sarek – to jeden z najstarszych rezerwatów w Europie oraz jeden z najbardziej górzystych. Warto się tu wybrać, chociażby dla pięknych widoków, a szczególnie dolin ukrytych pośród zaśnieżonych szczytów gór. Park ten jest nastawiony bardziej na doświadczonych turystów, nie ma tu bowiem infrastruktury turystycznej, a szlaki są dość trudne. Wyjątkowe w parku jest również to, że obowiązuje tu bezwzględny zakaz łowienia ryb, polowania a nawet karmienia zwierząt. Dzięki temu, można tu spotkać liczne gatunki zwierząt, ryb i ptaków.

  • Padjelanta – rezerwat położony niedaleko parku Sarek. Jednak tutaj terenem chronionym jest rozległy płaskowyż wraz z jeziorami. Jest to jeden z największych parków w Europie a szlak turystyczny ma 160 kilometry długości.

  • Stora Sjofallet – park narodowy, na terenie którego znajduje się masyw Akka. W rezerwacie tym można zobaczyć całoroczne lodowce oraz liczne wodospady i rzeki górskie. Jest to również park dla doświadczonych traperów oraz miłośników wspinaczek.

  • Abisko – pierwszy park narodowy Szwecji, powstały w 1909 roku.

  Laponia

Aktywne wczasy

Tereny północnej Szwecji to idealne miejsce na uprawiania licznych sportów i aktywności sportowych. Wakacje w Szwecji, to świetna okazja na długie spacery, licznymi szlakami turystycznymi. Są one tutaj bardzo zróżnicowane, i tak jak wspomniano wcześniej, duża część z nich dostępna jest tylko dla doświadczonych traperów. Liczne są tu również trasy rowerowe (również wzdłuż wybrzeża Zatoki Botnickiej). Na terenach górzystych z kolei, amatorzy kolarstwa górskiego znajdą tu bardzo dużo miejsc dla siebie.

 W górach skandynawskich, które są dość skaliste, dużą popularnością cieszy się wspinaczka wysokogórska oraz skałkowa. Podczas planowania wypraw w górzyste tereny, należy być przygotowanym na gwałtowne zmiany pogody.

Wiele możliwości jest dostępnych w miastach regionu. Otoczone lasami i wzgórzami miejscowości oferują dostęp do jazdy quadami, jeepami czy skuterami śnieżnymi. Są tu świetnie przygotowane trasy lub można (oczywiście w dozwolonych miejscach) spróbować swoich sił w off-road.

Mnogość jezior, również zapewni niezapomniane wakacje. Rejs po jeziorze, otoczonym lasem i wzgórzami na długo pozostanie w waszej pamięci. W miejscowościach znajdziecie bogatą ofertę wynajmu łodzi wiosłowych, rowerów wodnych czy kajaków.  Dzięki czystości wód, są one bogate w ryby. Nic więc dziwnego, że są to miejsca wybierane przez wędkarzy. Warto sprawdzić ofertę NOVASOL, pod tym kątem, ponieważ mamy domy dedykowane wędkarzom, z odpowiednim zapleczem i bardzo często z łodziami wliczonymi w cenę. A jeśli to Wam nie wystarczy, to możecie wybrać się w podróż do nieodległej Norwegii, gdzie również czekają na Was naturalne atrakcje.