search

Kraj Preszowski – domy wakacyjne

Odkryj kraj Preszowski

Kraj Preszowski zlokalizowany jest w północno-wschodniej części Słowacji. Od północy graniczy z Polską, a od strony wschodniej – z Ukrainą. Kraina ta charakteryzuje się górskim krajobrazem, a więc jest to świetne miejsce dla amatorów dzikiej natury oraz aktywnych form spędzania czasu. Kraj Preszowski, kusi również możliwością poznania zwyczajów i folkloru górali słowackich. Region ten, oferuje również bogactwo miast, zamków, klasztorów oraz pałaców. Co ważne, mimo dużego ruchu turystycznego, każdy znajdzie tu chwilę wytchnienia oraz możliwość wypoczynku w ciszy i spokojnej atmosferze. Kraj Preszowski można odwiedzić w ciągu całego roku. Każda pora roku oferuje wyjątkowe i unikalne widoki oraz możliwości spędzania czasu.  Wakacje w Słowacji, można więc polecić każdemu.

 

Domy wakacyjne

Jeśli powyższy opis wywołał u Was zainteresowanie regionem kraju Preszowskiego, to szeroka  oferta domów i apartamentów wakacyjnych NOVASOL, może Wam ułatwić podjęcie decyzji, gdzie przeżyć niezapomniane wakacje. Nasze obiekty znajdziecie zarówno w największych miastach regionu, jak i pośród lasów i gór. Dzięki temu, nasza oferta jest skierowana zarówno dla osób lubiących miejskie wakacje, jak i amatorów ciszy i spokoju, z dala od zgiełku i hałasu codziennego życia. Wszystkie nasze kwatery, zarówno te najmniejsze, jak i te, które mogą pomieścić kilkunastoosobowe grupy, są w pełni wyposażone we wszelkie meble i sprzęty. Wyjątkowe w ofercie NOVASOL, mogą być dla Was zabytkowe, drewniane domy, które są bardzo zadbane i pozwalają na spędzenie klimatycznego urlopu. Równie atrakcyjne są także kwatery w Słowacji,  z panoramicznym widokiem na góry. Z pewnością, piękne widoki z samego rana, wprawią Was w znakomity nastrój na cały dzień.

 

Ciekawe miasta

Kraj Preszowski jest najbardziej zaludnionym regionem Słowacji. Jest to o tyle zadziwiające, gdyż region jest pokryty wysokimi górami, które nie sprzyjają budowaniu wielkich aglomeracji. Jednak dzięki temu, turyści mają mnóstwo możliwości spędzania czasu. Spędzając urlop w Słowacji, koniecznie sprawdźcie jakie atrakcje czekają na Was w takich miastach jak:

  • Bardejów – miasteczko słynące z gorących źródeł oraz spa – Bardejovske Kupele oraz wpisanych na listę UNESCO, świetnie zachowanych murów obronnych i fortyfikacji z XIV wieku. Warto tu również obejrzeć monumentalny kościół z XIII wieku, średniowieczny rynek oraz gotycki ratusz miejski.
  • Preszów – stolica regionu, a także miasto gdzie można podziwiać architekturę renesansową oraz gotycką. Wizytując miasto, nie można przejść obojętnie obok: Bramy Floriańskiej, kościoła s. Mikołaja z XIV wieku, Pałacu Rakoczych z XVI wieku oraz barokowej Kolumny Mariańskiej. Pod miastem, warto wstąpić do muzeum kopalni soli – Solivar.
  • Poprad  - miasto położone u stóp Tatr Wysokich. To właśnie stąd rozpoczynają się wędrówki po górach. Oprócz pięknego położenia, miasto kusi również starówką (otoczona jest domami z XVIII wieku), gotyckim kościołem z XIII wieku oraz parkiem wodnym Aquacity, który zasilany jest wodami termalnymi. Tuż obok Popradu, znajduje się miasteczko Spisska Sobota, z równie atrakcyjnym rynkiem.
  • Humenne – miasto, które było miejscem licznych walk i potyczek. Dziś, jest to miejsce gdzie podziwiać można Muzeum Naturalne (obiekt na świeżym powietrzu), renesansowo-barokową posiadłość z Muzeum Historycznym i Geograficznym oraz Placu Wolności. W okolicach miasta, znajdziecie liczne ruiny zamków i fortyfikacji.
  • Lewocza – miasto pełen średniowiecznych i renesansowych zabytków. Od 2009 roku wpisane jest na listę UNESCO. Na szczególną uwagę zasługują: Teatr miejski z XVIII wieku, Brama Koszycka oraz Polska i Kościół św. Jakuba. Koniecznie też zobaczcie słynną „Klatkę wstydu”, ustawioną naprzeciwko ratusza.

W tych i innych miastach, z pewnością zobaczycie mnóstwo zabytków i atrakcyjnych miejsc. Dodatkowo, liczne klasztory, zamki i fortyfikacje znajdziecie pośród gór i lasów. Przed każdą wyprawą, koniecznie sprawdźcie jakie atrakcje znajdują się w pobliżu Waszej trasy.

 

Wakacje na łonie natury

Kraj Preszowski to przede wszystkim góry i lasy je otaczające. To właśnie tutaj, będziecie mogli nacieszyć oko pięknymi widokami oraz odetchnąć czystym i świeżym powietrzem. Tutejsze masywy górskie, świetnie nadają się na aktywny wypoczynek o każdej porze roku. Liczne trasy piesze, rowerowe, ośrodki narciarskie, miejsca na wspinaczki i uprawiania taternictwa oraz wiele innych propozycji, spowodują u Was niemały zamęt. A już na pewno, sprawią, że zechcecie tu wrócić jeszcze nie raz.

Wczasy w Słowacji, to także okazja na odwiedzenie miejsc, gdzie szczególnie dba się o naturalny krajobraz oraz przyrodę. W kraju Preszowskim, czekają na Was cztery parki narodowe:

  • Park Narodowy Połoniny – rezerwat, który wraz z Bieszczadzkim Parkiem Narodowym oraz Użańskim Parkiem Narodowym, ma za zadanie ochronę charakterystycznej roślinności występujących w tej części Bieszczad – połonin. Połoniny to skupiska traw alpejskich i subalpejskich, które przez działalność człowieka zostały bardzo zniszczone. Teraz, gdy te ziemie są pod ochroną, obserwuje się coraz więcej masywów pokrytych tymi murawami. Na terenie rezerwatu podziwiać można również lasy pierwotne, czyli takie, które w żadnym stopniu nie zostały zmodyfikowane przez człowieka. Trzy takie formacje leśne: Stuzica, Havesova oraz Rozok, są wpisane na listę UNESCO.
  • Pieniński Park Narodowy – najmniejszy rezerwat w Słowacji. Obejmuje on obszar Pienin, pasma górskiemu o wysokości do 1050 m. n.p.m. Jest tu zlokalizowany przełom Dunajca, idealne miejsce na spływ.
  • Tatrzański Park Narodowy – rezerwat chroniący florę i faunę Tatr Wysokich. Wędrować tu można po najwyższych partiach gór ( w tym najwyższy szczyt Tatr – Grelach), wzdłuż górskich rzek i jezior oraz odwiedzić tu można prawie trzysta jaskiń.
  • Słowacki Raj – jeden z najpiękniejszych parków narodowych w Europie. Na jego obszarze wytyczono aż osiemnaście mniejszych rezerwatów. Atrakcją są trasy wzdłuż kanionów, które trzeba pokonać poruszając się po metalowych półkach, kładkami i drabinami.