search

Wakacje w Kraju Koszyckim - domy wakacyjne

Odkryj Kraj Koszycki

Kraj Koszycki, to region położony w południowo-wschodniej części Słowacji. Graniczy z Ukrainą oraz Węgrami, co może byc świetną okazję, na odwiedzenie miejscowości również w tych krajach. W Kraju Koszyckim dominuje krajobraz górzysty, a to za sprawą pasma Rudaw Słowackich, które z kolei wchodzą w skład Karpat. We wschodniej części regionu, można także podziwiać psamo gór wulkanicznych – góry Vyrholat. Jasno więc wynika z tego, że jest to świetne miejsce na wakacje pośród natury i pięknych krajobrazów. Kraj Koszycki, jest również jednym z najbardziej zaludnionych regionów w Słowacji, dzięki czemu, znaleźć tu mozna mnóstwo ciekawych miast, miasteczek i wsi. Wakacje w Słowacji, to także możliwość aktywnego spędzania czasu i uprawiania rozlicznych dyscyplin sportowych. Warto również dodać, że w regionie ruch turystyczny nie jest tak duży, jak np. na południu Europy. Dzięki temu, będziecie mieli okazję na wypoczynek w spokojnej atmosferze, a nie w kolejkach do atrakcji czy do punktów gastronomicznych.

 

Domy wakacyjne

Odkrywając uroki kraju koszyckiego, zarówno te naturalne jak i stworzone przez człowieka, warto jest mieć gdzie wrócić po dniu pełnym przygód i niezapomnianych przeżyć. I własnie takim miejscem, może być dom lub apartament z katalogu NOVASOL. Nasze obiekty to gwarancja jakości oraz możliwość spędzenia urlopu w rodzinnej atmosferze. Wszystkie nasze kwatery są prywatnymi jednostkami, dzięki czemu, stanowimy alternatywę dla hoteli, w których trudno o cisze i prywatność. Domy wakacyjne w Słowacji, to także możliwość wypoczynku w komfortowych warunkach i z wszelkim, niezbędnym wyposażeniem obiektu, który będzie Wam udostepniony do dyspozycji. Nasze kwatery, znajdziecie zarówno w miastach, jak i na wsiach, czy nawet pośród lasów i gór. Warto, więc dobrze wybrać, czy wolicie np. Miejskie wakacje, czy może śniadanie na tarasie z widokiem na górskie szczyty. Nasze obiekty, posiadają również dodatkowe atrakcje, jak np. Basen, saunę czy mozliwość przyjazdu z domowym zwierzakiem. Wszelkie informacje, znadjziecie w opisie danego obiektu.

 

Wakacje pośród natury

Położenie Słowacji, a co za tym idzie, również i Kraju Koszyckiwgo, sprawia, że amatorzy naturalnych i zapierających dech w piersiach krajobrazów, będą się tu czuli jak w domu. Liczne pasma górskie, na które składają się szczyty górskie, lasy, strumyki, wodospady i inne elementy, z pewnością będą potwierdzeniem, że urlop w Słowacji, to świetna decyzja. Tym bardziej, że miejscowi zadbali o to, aby poruszanie się po regionie było czytelne i atrakcyjne. Tutejsze szlaki turystyczne, są bardzo dobrej jakości i naprawdę, dają prawie niezliczoną ilość możliwości pieszych i rowerowych wędrówek. Znajdziecie tu zarówno trasy bardzo łatwe, jak i bardzo trudne, nawet z elementami wspinaczki. Oczywiście nie nalezy również zapominac o tym, aby dobrze przygotować się przed podróżą w góry, ponieważ warunki pogodowe mogą się tu zmieniać dosłownie w kilka minut.

Podróżując wśród gór i lasów, koniecznie należy odwiedzić trzy wyjątkowe miejsca, które z pewnością na długo pozostaną w Waszej pamięci. A są to:

  • Park Narodowy Słowacki Kras – powstał w 2002 roku i ma na celu ochronę unikalnych krajobrazów, na które składają się wysokie płaskowyże. Są one rozdzielone długimi i głębokimi wąwozami, które powstały na wskutek zjawisk krasowych (stąd nazwa miejsca).
  • Park Narodowy Słowacki Raj – jest to rezerwat o podobnym charakterze jak powyższy. Góry, płaskowyże i głębokie wąwozy (zwane roklinami) oraz rzeki, które składają się z licznych wodospadów. Dla amatorów mocnych wrażeń, szczególnie polecane są tu piesze przeprawy po dnie wąwozów.
  • Góry Wyhorlat – pasmo niewysokich gór, które pokryte są pierwotnymi lasami bukowymi oraz bukowo-jodłowymi. Całość (zarówno po słowackiej jak i ukraińskiej stronie), została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

 

Ciekawe miejsca

Wczasy w Słowacji, to także okazja na poznanie pieknych miejsc, które zostały stworzone ludzką ręką. Jeśli szukacie zabytków, przykładów ciekawej architektury czy rozrywki, to w kraju koszyckim znajdziecie je z pewnością.

Na szczególną uwagę zasługuje na pewno, region słowackiego tokaju. Tokaj kojarzy się głównie z Węgrami, ale około 10% produkcji tego napitku, powstaje właśnie w południowej części Słowacji. Klimat jest dość ciepły, dzięki czemu Region Tokaju, to wzgórza pokryte rozległymi winnicami. Warto się tu udać i poznac tajniki oraz histori produkcji wina w Słowacji. No i oczywiście, zdegustować miejscowe specjały.

Równie ciekawe prezentują się tu ośrodki miejskie, takie jak:

  • Koszyce – stolica i największe miasto regionu. Podczas wizyty w mieście, warto przespacerować się Główną Ulicą, wzdłuż której umiejscowione są najciekawsze budynki i zabytki.najbardziej znanymi miejscami są: Katedra Św. Elżbiety, kaplica Św. Michała, gotycka Wieża Św. Urbana, barokowa kolumna Immaculata oraz Pałac Koszycki.
  • Różniawa – miasto położone w kotlinie, pomiędzy pasmami Rudaw i Krasu. Dawniej, było to ważne miasto górnicze. Dziś można tu podziwiać liczne zabytki, w tym średniowieczny zamek (zachowany w świetnym stanie), gotycką katedrę z XIII wieku i barokowy kościół z XVII wieku. Koniecznie należy odwiedzić muzum górnictwa, w którym poznać można historię rozwoju miasta.
  • Nowa Wieś Spiska – wbrew nazwie, jest to duże miasto, połozone blisko parku Słowacki Raj. W mieście podziwiać można najwyższą wieżę kościelną w Słowacji oraz liczne barokowe i secesyjne budowle. Najmłodsi z pewnością, będą chcieli odwiedzić tutejszy ogród zoologiczny, w którym podziwiać można ok. 300 zwierząt.
  • Michalovce – miasto, które (oprócz zabytków) słynie z bliskiego położenia od jeziora Zemlinska sirava. Jest to sztuczny zbiornik, który tak naprawdę dopiero w XXI wieku „rozpoczął” swoją karierę turystyczną. Tutejsze plaże zachęcają do opalania, kąpieli oraz możliwości uprawiania sportów wodnych.