Poznaj atrakcje Słowacji

Jeśli szukacie nowych doznań i miejsc, to wakacje w Słowacji są dla Was świetnym rozwiązaniem. Stale rozwijająca się infrastruktura turystyczna, połączona z ochroną naturalnych krajobrazów, z roku na rok daje coraz bardziej widoczne efekty. Słowacja przyciąga ciekawych turystów i sprawia, że wracają on na kolejne lata. Urlop na Słowacji, to nieograniczone możliwości atrakcyjnego wpędzania czasu. Aby się o tym przekonać, już dziś zarezerwujcie dom wakacyjny na naszej stronie. Apartamenty wakacyjne NOVASOL, to gwarancja jakości oraz niezapomnianych wakacji. Nasze obiekty są w pełni wyposażone we wszelkie sprzęty, a nierzadko posiadają prywatny basen. Kwatery w Słowacji, świetnie sprawdzają się jako bazy wypadowe po atrakcyjnej okolicy. Nie ma więc co się dłużej zastanawiać, tylko wybrać się na wczasy do naszych południowych sąsiadów.

Słowacja

Natura, natura, natura

Słowacja jest krajem, w którym bardzo duży nacisk położono na ochronę środowiska oraz krajobrazu. Dzięki temu możecie eksplorować nienaruszone góry oraz dziewicze lasy. W Słowacji jest aż dziewięć parków narodowych. Każdy z nich prezentuje inny krajobraz. Najciekawsze rezerwaty to:

 • Park Narodowy Połoniny – gdzie występują pierwotne lasy (czyli takie, które nie tknięte są przez człowieka) oraz trawiaste, górskie łąki.
 • Słowacki Kras – rezerwat gdzie można podziwiać rzeźbę utworzoną przez niszczycielską działalność wody. Liczne jaskinie, klify, kaniony oraz pojedyncze skały – zapierają dech w piersiach.
 • Tatrzański Park Narodowy – obejmuje Tatry Wysokie. Należy do biosfery UNESCO< ze względu na liczne gatunki roślin i zwierząt wysokogórskich.

Poza rezerwatami o ścisłej ochronie, na terenie całego kraju znajdziecie liczne parki naturalne oraz krajobrazowe. Jednak nawet w „zwykłym” lesie, będziecie mogli zobaczyć, jak dba się tutaj o środowisko.

Słowacja

Rodzinne wakacje

Słowacja to świetne miejsce na rodzinne wakacje. Dużo szlaków turystycznych, zostało specjalnie przeprowadzonych, dla rodzin z małymi dziećmi. Łączą one w ten sposób, wędrówkę z nauką i zabawą. W Słowacji znajdziecie również i inne atrakcje.

Urlop w Słowacji to możliwość odwiedzenia jednego z pięciu ogrodów zoologicznych:

 • W Bojnicach – najstarsze zoo na Słowacji, gdzie można zobaczyć np. krokodyla wąskopyskiego.
 • W Stropkovie – ogród, gdzie część zwierząt nie jest odgrodzona barierkami i można je swobodnie karmić
 • W Bratysławie- klasyczny ogród, gdzie można podziwiać lwa białego oraz lemury.

Wakacje rodzinne na Słowacji, to także możliwość przeżycia przygody w:

 1. Tatralandia – najbardziej popularny Aquapark na Słowacki. Oferuje aż czternaście basenów termalnych, liczne zjeżdżalnie oraz park tematyczny Westernworld, który poświęcony jest Dzikiemu Zachodowi.
 2. Dinopark  w Koszycach – miejsce, gdzie pośród leśnych drzew, podziwiać można modele dinozaurów.
 3. Gino Paradise – Aquapark z 30-metrową wieżą widokową, centrum nurkowym oraz licznymi basenami i zjeżdżalniami.

Pośród lasów i gór, znajdziecie liczne parki linowe, małpie gaje oraz letnie tory saneczkowe i inne, nie mniej interesujące atrakcje.

 

Wakacje w termach

Wakacje w Słowacji mogą również służyć do uzdrowienia Waszych, zmęczonych codzienną bieganiną organizmów. W całym kraju znajdziecie uzdrowiska, które słyną ze źródeł leczniczych oraz termalnych. Najciekawszymi ośrodkami uzdrowiskowymi są:

 • Rajeckie Teplice- oferujące kąpiele w basenach, w których woda ma 38 stopni i pochodzi z naturalnego źródła.
 • Trenczańskie Teplice – wypoczynek w naturalnych, leczniczych wodach, pośród lasów. Skorzystać można również z tureckich łaźni hammam.
 • Pieszczany – ośrodek o długiej, prawie dwustuletniej historii. Oprócz źródeł termalnych, występuje tu również lecznicze błoto siarkowe.
 • Bojnice – duży ośrodek uzdrowiskowy z całorocznymi basenami termalnymi.

Słowacja

Miasta pełne zabytków

Odwiedzając Słowację, warto również zapoznać się z tutejszymi miastami oraz tym co mają do zaoferowania. Spędzając wakacje miejskie na Słowacji, macie możliwość odwiedzić:

 1. Bratysława – stolica kraju, z przepięknym Zamkiem Bratysławskim oraz gotycką i barokową zabudową miasta. Jak na stolicę przystało, znajdziecie tu liczne teatry, muzea, restauracje, zoo oraz parki.
 2. Wysokie Tatry – drugie co do wielkości słowackie miasto, ale dość specyficzne. Żyje tu ok. 5 tysięcy mieszkańców, a całość składa się z 15 osad, połączonych drogą. Świetne miejsce na poznanie tradycji i zwyczajów mieszkańców Tatr Słowackich.
 3. Koszyce – drugie co do znaczenia miasto, położone we wschodniej Słowacji. Oszałamia licznymi zabytkami, pochodzącymi z XII oraz XIII wieku.
 4. Zwoleń  - godny uwagi jest zamek miejski oraz makieta pociągu pancernego, symbolu Słowackiego Powstania Narodowego.
 5. Preszów – miasto z malowniczą starówką, na którą składa się barokowe budownictwo. Koniecznie odwiedźcie planetarium i obserwatorium astronomiczne.
 6. Poprad – z zabytkową dzielnicą  - Spiską Sobotą, która kiedyś była oddzielną osadą. Słynie ona z zabytkowego rynku, otoczonego renesansowymi domami mieszczańskimi.
 7. Trenczyn – miasto nad którym góruje Zamek Trenczyński. Ta okazała twierdza powstałą w XI wieku i składa się z murów obronnych, baszt oraz kilku pałaców i muzeum.
 8. Żylina - miasto, którego zabytkowe centrum objęte jest ochroną. I jest to świetna rekomendacja, aby poznać jego uroki.

Również i w małych ośrodkach miejskich i wsiach, możecie znaleźć ciekawe miejsca. Przykładem tego może być niewielka wieś Vlkolinec. Jest to osada wpisana na listę UNESCO, bowiem jej tradycyjne budownictwo tworzy żywy skansen słowackiej architektury ludowej. Równie atrakcyjnie prezentują się zamki oraz klasztory, które ukryte są pośród gór i lasów, z dala od siedzib ludzkich. Miejsca takie jak Zamek Bojnice, Zamek Budatin, ruiny zamku Murańskiego, Zamek Zemplin czy Czerwony Klasztor przyciągają turystów z całego świata. Może więc przyciągną i Was na niezapomniane wakacje.