Słowacja aktywnie

Słowacja jest idealnym miejscem na uprawianie wszelkich aktywności czy dyscyplin sportowych.

Atutem z pewności jest fakt, że prawdziwy ruch turystyczny dopiero tu dociera, a więc macie szansę na aktywne wakacje, podczas których unikniecie jeszcze tłumów czy kolejek do danej atrakcji, czy nawet na szczyt.  Drugim atutem jest to, że Polska graniczy ze Słowacją, a więc dojazd tutaj jest stosunkowo łatwy i krótki. Wyposażeni w tą podstawową wiedzę, możecie już śmiało rezerwować domy i apartamenty wakacyjne NOVASOL w Słowacji. Obiekty z naszej oferty, są dla Was dostępne przez cały rok, co nie jest bez znaczenia, bowiem górzysty klimat przyciąga o każdej porze roku w te rejony.

Słowacja

Aktywnie zimą

Liczne pasma górskie oraz śnieżne i mroźne zimy, sprawiły, że Słowacja staje się coraz popularniejszym kierunkiem zimowym w Europie. Stale rozrastające się ośrodki narciarskie, z nową infrastrukturą oraz ciekawymi trasami, robią wrażenie. Urlop w Słowacji, to możliwość nie tylko jazdy na nartach, ale i uprawiania innych dyscyplin sportowych. W zimowych miasteczkach możecie skorzystać ze specjalnych ski-parków do uprawiania snowboardu, tory saneczkowe, wzniesienia z trasami do zjazdu na sankach lub innych pojazdach, wycieczek w góry, tras do uprawiania narciarstwa biegowego i innych ciekawych atrakcji. W ośrodkach narciarskich powstała również bardzo dobra baza turystyczna na którą składają się restauracje, bary, knajpki, baseny czy strefy spa & wellness. Również popularne są tu termy, czyli baseny, które zasilane są wodami pochodzącymi z gorących źródeł. 

Najpopularniejsze i najlepiej oceniane ośrodki narciarskie na Słowacji to:

  • Jasna Nizke Tatry / Chopok – 47 kilometrów tras znajduje się na wysokościach pomiędzy 1000 a 2000 metrów. Na liczne tarsy prowadzi trzydzieści wyciągów.
  • Ski bachledova – ośrodek, który oprócz 9 kilometrów tras oferuje również możliwość jazdy bobslejem, zjazdu w tubie (atrakcja dla dzieci) oraz dla najbardziej odważnych – snowrafting.
  • Tatrzańska Łomnica – 10 kilometrów tras, z czego najciekawszy zjazd to zmiana wysokości aż o 1300 metrów. Są tu również świetne tereny do free-ride.
  • Strbske Pleso – idealne miejsce dla początkujących narciarzy. Znajdziecie tu 10 kilometrów łatwych i średnich tras.

Słowacja

Aktywnie latem

Wakacje w Słowacji, to możliwość spędzania czasu w przeróżny sposób. Jednak głównym celem turystów są piesze i rowerowe wycieczki. Przez cały kraj, który jest pokryty wyższymi i niższymi górami, przebiegają tysiące kilometrów szlaków. Są one świetne oznakowane i opisane w przewodnikach. Znajdziecie tu zarówno trasy dla dzieci, jak i bardzo trudne trakty, pełne ekstremalnych doznań. Szczególną popularnością cieszą się szlaki w Tatrach, których pokonanie wymaga m.in. korzystanie z lin, metalowych półek czy drabin, stale przymocowanych do skał.  Wszystkie one, gwarantują niezapomniane wrażenia i przepiękne widoki oraz przygody. Warto jednak pamiętać, że pogoda w górach potrafi spłatać figla, dlatego warto wcześniej, odpowiednio się przygotować i spakować przed podróżą. Przy wyjściu w wyższe partie gór, koniecznie należy ze sobą zabrać cieplejsze ubranie, bowiem różnica temperatur, potrafi bardzo zaskoczyć. Ważnym elementem jest wygodne obuwie, które nadaje się jednocześnie na nierówne powierzchnie. I najważniejsza rzecz – aparat fotograficzny, bez którego nie może się udać żadna eskapada.

Amatorzy dwóch kółek, również będą usatysfakcjonowani. Słowackie władze, wyszły z słusznego założenia, ze górzysta powierzchnia kraju, o ile zostanie świetnie przygotowana, będzie ściągała rowerzystów z całego świata. Szlaki rowerowe to nie tylko więc, wytyczone trakty, ale i serwisy sprzętu, liczne przystanki, gdzie można się posilić oraz najlepsze lokalizacje.  Trasy rowerowe z licznymi zjazdami i podjazdami, sprawią, że Wasze mięśnie, będą nastawione na duży wysiłek. Są tu również dostępne, odcinki idealne do uprawiania kolarstwa górskiego lub jazd typu down-hill.

Urlop w Słowacji, to również możliwość wypoczynku nad wodą. Górskie rzeki i rwące potoki, to idealne miejsce na spływy kajakowe, raftingowe czy tratwą flisacką. Tego typu atrakcji szukajcie wzdłuż rzek Dunajec, Orawa, Wag oraz Bela. W miasteczkach nad tymi rzekami, znajdziecie bogatą ofertę spływów z przewodnikiem. Oprócz tego, na sztucznie utworzonych zbiornikach i  naturalnych jeziorach, czeka na Was możliwość uprawiania takich sportów jak żeglarstwo, windsurfing czy narty wodne. W ośrodkach leżących przy jeziorach tj. Jezioro Liptowskie (nazywane słowackim morzem),Zalew Orawski czy Jeziora Słoneczne, możecie również wypożyczyć łodzie motorowe, kajaki lub rowery wodne. Akweny te mają bardzo nieregularną linię brzegową oraz odnogi i kanały, dzięki czemu samodzielny rejs, dostarczy mnóstwo wrażeń. Można się również wybrać w zorganizowaną przeprawę po jeziorze, np. na poduszkowcu. Z koeli jeśli będziecie chcieli trochę odetchnąć, to tutejsze kąpieliska oferują strzeżone przez ratowników plaże, gdzie można do woli zażywać kąpieli słonecznych oraz wodnych.

Liczne pasma gór, a przede wszystkim wysokie Tatry, są celem podróży osób uprawiających wspinaczkę. Jest to już aktywność dla osób, które mają już pewne doświadczenie, ale i stawiający pierwsze kroki, mogą tutaj odkryć dryg do tej aktywności. Dzięki sztucznie utworzonym ściankom wspinaczkowym , możecie nauczyć się wspinactwa górskiego i skałkowego. Co ważne, wspinaczkę górską można tu uprawiać także zimą, co potęguje doznania. Tutejsze góry pełne są również jaskiń oraz grot. Część jest udostępniona do zwiedzania, a część jest dostępna tylko dla zaprawionych grotołazów.

Słowacja to również świetne miejsce dla amatorów sportów ekstremalnych. Pośród lasów i gór, można tu uprawiać: paralotniarstwo, lot szybowcem, skoki na bungee, saneczkarstwo letnie czy skoki na spadochronie.