Atrakcje Rogaland

Atrakcyjny Rogaland

Rogaland jako kraina, to najlepsze miejsce do podziwiania widoków. Ta mieszanka gór i i fiordów tworzy piorunujące wrażenie. Potężne skały, wyrastające nagle pośród lasu czy też nagle kończące się strome klify (np. Preikestolen) – to gwarancja niezapomnianych widoków i wrażeń. Będziecie to mogli wszystko przeżyć, korzystając z bogatej oferty NOVASOL. Nasze domy wakacyjne, połozone są w przepięknych lokalizacjach, m.in. tuż nad wodami licznych zatok, nad jeziorami, na wzniesieniach czy u podnóża gór. Wspaniałe widoki i panoramy będziecie mogli podziwiać, wychodząc jedynie przed dom. Wakacje w Norwegii to wspania uczta dla ducha i oka, ale region ma również i inne atrakcje w swojej szerokiej ofercie.

  Rogaland

Miasta Rogaland

 W regionie znajdziecie mnóstwo miast i miasteczek, które położone są w atrakcyjnych lokalizacjach. Opórcz pięknych widoków, mają w swojej ofercie liczne restauracje, muzea, miesjca rozrywki i ciekawą architekturę. Do najciekawszych miejscowości należą:

  • Stavanger – największe miasto regionu.Centrum miasta jest wyłączone z ruchu aut i posiada liczne wąskie uliczki wypełnione sklepami, restauracjami, tawernami i targami warzywnymi. Obok centrum miasta znajduje się Stare stavanger z licznymi budynkami drewnianymi z XVIII wieku. Również obok centrum można podziwać Katedrę Św. Swithuna, którą wybudowano w 1125 roku. Spędzając wakacje w Rogaland, warto zapoznać się z ekspozycjami tutejszych muzów: portowe muzeum ropy naftowej, muzeum archeologiczne oraz muezum Stavangeru, a także pałac biskupi i dwór Ledal z cennymi zabytkami, w tym z epoki brązu.

  • Haugesund – urokliwe miasteczko z charakterystycznymi domami, ciagnacymi sie wzdłuż wąskich uliczek.  W mieście mozna podziwiać neoklacystyczny ratusz o różowym kolorze, a także zjawiskowy most Risoybrua. W mieście, warto udać się pod pomnik Haraldshaugen, który upamiętnia bitwę o Hafrsfjord w 872 roku.

  • Egersund – miasteczko, który tworzy przepiękna panoramę widoczną z okolicznych gór. W tej urokliwej mieścinie warto odwiedzić muzeum historyczne oraz muzeum porcelany (którą tu wytwarzano w latach 1947-1979). Spacerujac po centrum, Waszą uwage przykują urokliwe, drewniane domki pochądzące z różnych wieków, a takze drewniane kościoły. Ciekawym miejscem jest również Stoplesteinan – jesto to kamienny krąg, którego wiek szacuje sie na ponad dwa tysiące lat.

  • Bryne – kolejne, niewielkie miasto o bogatej historii. Warto tutaj udać się na spacer do parku imienia Fritza Roed-a. W miejscu tym, znajdziecie liczne rzeźby tego artysty, a cały park przedzielony jest przez rzekę, która tworzy niesamowite widoki.  Podczas wizytowania miasteczk, warto również zobaczyć zabytkowy wiatrak z 1925 roku oraz muzeum i centrum edukacyjne garborg Centre.

  • Sola – miejscowość z pięknymi plażami. Można tu zapoznać się z charakterystyczną ceglaną architekturą. Dwoma najlepszymi przykładami jest tu nowy kościół i ruiny starego. W mieście dostępne są trzy, bogate w eksponaty muzea: muzeum awiacji, muzeum II wojny światowej oraz muzeum morskie.

  Rogaland

Wakacje na sportowo

Urlop w Norwegii to doskonała propozycja na uprawianie sportów letnich oraz zimowych. Zimą dostępne są tu trasy narciarskie, trasy biegowe o raz snowboardowe. W miastach również dostępne są tory łyżwiarskie, a na wielu zamarzniętych jeziorach również można bez przeszkód jeździć (oczywiście w wyznczonych miejscach). Latem, region Rogaland równie ma całe mnóstwo propozycji sportowych. Na terenie gór i lasów, znajdziecie liczne piesze szlaki, o różnych stopniach trudności. Szlaki te biegna zarówno u podnóżą wzgórz, jak i po górach czy wzdłuż fiordów. Tak samo rzecz mas ie z trasami rowerowymi. Sa tu tarsy łągodne, dla mnie doświadczonych, jak i tarsy ekstremalne, dla osób uprawiających kolarstwo górskie. Kolejną atrakcją Rogaland, jest możliwość żegłowania lub udziału w rejsie wzdłuż jednego z licznych fiordów. Również po jeziorach, oferowane są rejsy podczas których zobaczycie piękne widoki. Wybór produktu "Domy wakacyjne w Rogaland", to również możliwość nurkowania w bardzo czystych wodach Morza północnego. Na wzgórzach można uprawiać paralotniarstwo czy też  lotniarstwo. Miłośnicy sportów ekstremalnych również najdą tu coś dla siebie. Gora Kjerag jest lubianym miejscem przez amatorów Base-Jumpingu. Znajduje się tu sukok z przpaścia o głębokości 984, a więc fani mocnych wrażeń skoków spadochronowych, na pewno będą zadowoleni.

  Rogaland

Wakacje wśród natury

Oprócz krajobrazów klifowych i andmorskich w regionie znajduja się cztery obszary ochrony przyrody, które warto uwzględnić w swoich planach. Należy jednak pamiętać, aby stosować się do regulaminów, obowiązujących na tych terenach. Rezerwując domy wakacyjne w Norwegii, warto odwiedzić:

  1. Frafjordheiane – rezerwat górski z pięknymi lasami, jeziorami i wodospadami. Na terenie aprku znajdują się również wrzosowiska, oczka wodne, mokradła i bagna. Rezerwat jest siedliskim reniferów, łosi, jeleni, lemingów czy borsunków. Na tych terenach nie występują duże drapieżniki, dlatego jest tu bezpiecznie. Obszar bogaty jest również w liczne ptactwo tj. kilka gatunków dzięcioła, sowy, nury czy cietrzewie.

  2. Lusaheia – obszar chroniny ze względu na naturalne górskie krajobrazy oraz występujące dziko jelenie i renifery. Mozna tu też podziwiać liczne jeziora górskie o skalistych i głazowych wybrzeżach.

  3. Vormedalheia – położony jest obok Lusaheia. Jest tu łagodniejszy teren, poprzecinany licznymi ciekami wodnymi i jeziorami. Znajduje się tu również „ogród trolli”, który warto odwiedzić.
  4. Dyraheio – rezerwat położony w północnej części Rogaland. Obejmuje góra i rozległe, zielone pastwiska górskie. Występuję tu dużo gatunków i roślin, m.in. karibu.