Atrakcje w Norwegii Południowej

Wakacje w Norwegii Południowej

Norwegi Południowa, to świetna lokalizacja na wakacje w Norwegii. Jego atrakcyjność polega na tym, że jest to najcieplejszy region kraju, ale nie należy spodziewać się tu męczących, tropikalnych upałów. Oprócz tego znaleźć różnorodne miejsca wypoczynku. Osoby lubiące plaże, znajdą tu kilometrowe odcinki plaż piaszczystych, ciągnących sie wzdłuż wybrzeża. Amatorzy zwiedzania i zabytków, znajdą je w licznych miastach i miasteczkach, rozsianych po całym rozległym obszarze południowej Norwegii. Turyści lubiący piesze lub rowerowe wycieczki pośród lasów, znajdą kilometry tras w głębi ladu. Szlaki te prowadzą po pagórkowatym, a miejscami górzystym terenie, pośród  gęstych alsów, jezior, rzek i wodospadów.

Korzystając z oferty NOVASOL, będziecie mieli okazje poznać ten malowniczy region. Nasze domy wakacyjne w Południowej Norwegii, to ciekawa propozycja dla wszystkich, którzy szukają noywch i ciekawych miejsc na spędzenie urlopu.

  Atrakcje w Norwegii Południowej

Ciekawe miejsca

Pośród licznych miast i miejscowości, warto wyróżnić kilka lokalizacji, w których spędzicie najwięcej czasu, a wspomnienia pozostaną na lata. Wakacje w Norwegii, to możliwość odwiedzenia takich miast jak:

  • Larvik – jedno z największych miast w Norwegii. Przyciąga on długimi i czystymi plażami piaszczystymi, na których można swobodnie wypoczywać, a także zażyć kąpieli w Morzu Północnym. W mieśie znajduje się istna mieszanka starego budownictwa z nowoczesnymi biurowcami. Pasjonaci architektury (i nie tylko) mogą zobaczyć tu jak nowoczesność może się płynnie harmonizować z dawnymi czasami. Podczas wziytowania miasta, warto odwiedzić miejscowe muzeum z bogatą ekspozycją z lat 1670-1870 oraz muzeum morskie, które znajduje się w najstarszym ceglanym budynku w mieście. Warto również zwrócić uwage na dwa miejsca. Pierwsze to Dwór z 1677 roku, który jest drewnianym budynkiem, zbudowanym w stylu barokowym i posaida bogatą ekspozycję antyków z XVII oraz XVIII wieku. Druim miejscem jest pałac Fritzoehus zXIX wieku wraz z przyległym do niego parkiem.

  • Grimstad – małe, ale pełne uroku portowe miasteczko. W mieście znajdują się liczne drewniane domy rybackie, które położone są wzdłuż  wąskich uliczek zabytkowej starówki. W miejscowości znajdujeś się Muzeum Ibsena, muzeum miejskie oraz muzeum morskie. Z nabrzeżą mozna wybrać się w rejs wzdłuz wysepek i wybrzeża, który zapewni niesamowite widoki i wrażenia.

  • Kristiansand – jedno z największych miast w Norwegii. Znajduje się tu port, z które można np. popłynąć promem do Danii. Oprócz portu, znjduja się tu również liczne plaże, które są świetnie przygotowane dla turystów, podobnie jak i całe miasto. Już same centrum jest bardzo charakterystyczne, bowiem ma kształt kwadratu, który jest poprzedzielana równoległymi ulicami, pełnymi rzeź, posągów, fontann, barów, tawern, restauracji i sklepów. W mieście odkryjecie aż 17 zabytkowych kościołów. Najciekawszy z nich to Kosciół Oddernes, który jest najstarszym budynkiem w Kristiansand (datuje się ga na około 1040 rok powstania). W kosciele warto zwrócić uwagę na średnioweiczne, wciąż działające organy. W Kristiansand, jako ważnym mieście od początku istnienia, znajduje się również twierdza – zbudowana za czasóz króla Fryderyka III – Christiansholm, którą można zwiedzać. Rezerwując urlop w Norwegii, poznacie również liczne muzea i m iejsca wystawowe. Trzeba koniecznie zobaczyć muzeum armat, muzeum kolei parowej czy też rozległy park botaniczny wraz z przyległym do niego muzeum historii naturalnej, a także wiele innych nie mniej ciekawych miejsc. Tuż za miastem, rodziny z dziećmi znajdą kolejną atrakcję na niezapomniany urlop w Norwegii – miejskie zoo. Na dużym obszarze (ok. 61 hektarów), znajdziecie liczne gatunki zwierząt m.in. orangutany czy tygrysy. Do zoo należy również park tematyczny Captain Sabertooth World, który jest piracką wioską z licznymi atrakcjami, restauracjami i przedstawieniami, a wszystko to w stylu pirackim.

  • Kongsberg – miasto położone w głębi  regionu. Miasto słynęło z królewskich kopalnii srebra, a dziś mozna udać się na wycieczkę, zjeżdżajac wgłąb kopalni i udać się na spacer wzdłuż tuneli zabytkowej kopalni. To również świetna okazja, aby poznać historie tego miejsca oraz jak wydobywano srebro w dawnych czasach. Na powierzchni warto odwiedzić muzeum górnictwa. W samy Kronsbergu znajdują się ciekawe, zabytkowe budynki i kościoły, jednak kolejną ciekawą atrakcją jest rzeka Numedealslagen i jej trzy wodospady w mieście. Sam widok wodospadu wśród zabudowań miejskich stanowi miłą dla oka atrakcję.

  Atrakcje w Norwegii Południowej

Wakacje wśród natury

Udając się na północ od nabrzeża, znajdziecie mnóstwo urokliwych miejsc. W głębi lądu bowiem, znajduja się gęste lasy liściaste i iglaste. Wśród lasów rozłożone są liczne, charakterystyczne podłużne jeziora (np Norsjo czy Flavatn). Dodatkowo wychodzą z nich rzeczki, które łączą się z kolejnymi jeziorami. warto wybrać się w rejs po takim jeziorze, gdyz zapewni on niesamowite widoki i wrażenia. Lasy pełne są swobodnie żyjących zwierzat, tj. jelenie, renifery, borsuki czy lisy. Wycieczka w takich rejonach, może być cenną lekcją przyrody. Wakacje w południowej Norwegii, to także świetna okazja na odwiedzenie rezerwatu gór Skrim-sauherad. Obszar ten jest chroniony, ze względu na charakterystyczny starodrzew oraz liczne gatunki zwierząt górskich. Znajdziecie tu niesamowite widoki gór i skał, a także zbocza pokryte pięknymi lasami czy wodospady.