Jeki jest najlepszy dojazd do Norwegii i domów wakacyjnych?

W NOVASOL czekają na Państwa sprawdzone domy wakacyjne w Norwegii. Oferowane przez NOVASOL kwatery wakacyjne to idealne rozwiązanie, jeżeli szukają Państwo miejsca na wakacje w otoczeniu przyrody. Nasze domy wakacyjne położone są często w pobliżu rzek, morza i wspaniałych norweskich fiordów. Tutaj naładują się Państwo pozytywną energią płynącą wprost z natury i znajdą wymarzone warunki do wypoczynki. Nie zwlekajcie Państwo i już dziś zarezerwujcie dom wakacyjny w Norwegii! Sprawdźcie też, jakie są możliwości na dojazd do Norwegii.

Podróż promem

Do Norwegii można w bardzo wygodny sposób dotrzeć promem. Jest to o tyle korzystne, że podczas rejsu mogą Państwo odpocząć, wziąć udział w wielu atrakcjach, organizowanych na promach oraz wykorzystać czas na zrobienie zakupów. Poniżej więcej informacji o połączeniach promowych.

Gorąco zachęcamy do spędzenia wakacji w Norwegii!

Color Line

W Color Line mogą Państwo wybrać opcję przejazdu: komfortowo w formie mini wycieczki z Kilonii lub szybko i elastycznie przez duńskie szlaki.

Prom z Niemiec:

 • Kilonia - Oslo: ok. 20 godzin.

Prom z Danii:

 • Hirtshals - Kristiansand: ok. 3 godz. 15 min.
 • Hirtshals - Larvik: ok. 3 godz. 45 min.

Stena Line

Prom z Danii:

 • Frederikshavn - Oslo: ok. 8 godz. 30 min. w dzień oraz ok. 13 godzin nocą.

Fjord Line

Podróż promem Fjord Line upłynie Państwu w komfortowych warunkach.

Promy z Danii:

 • Hirtshals - Stavanger: ok. 10 godzin.
 • Hirtshals - Bergen: ok. 16,5 godzin.
 • Hirtshals - Langesund (Oslo): ok. 4,5 godz.
 • Hirtshals - Kristiansand: ok. 2 godz. 15 min.

DFDS Seaways

Prom z Danii:

 • Kopenhaga przez Helsingborg do Oslo: ok. 16 godz. 15 min.

Przeżyj niezapomniane wakacje w Norwegii

Dojazd bez promu

Do Norwegii można dojechać także bez konieczności korzystania z promu. Wystarczy jechać przez Danię, most nad Cieśniną Sund, łączący Danię z Malmo oraz przez Szwecję. Autobus: W Norwegii funkcjonuje dobrze rozbudowana sieć autobusów ekspresowych, mająca zasięg na całą Norwegię i znana pod NOR-WAY BUSSEKSPRESS. Przedsiębiorstwo zajmuje się także przejazdami zagranicznymi. W przypadku wyjazdu grup poniżej 12 osób nie ma konieczności wcześniejszego rezerwowania przejazdu. Ponadto, jeżeli podróżują Państwo Państwo bez samochodu, na miejscu, m.in. w firmie SIXT, można wynająć samochód.

 

Samolot

Oslo Gardemoen to główne lotnisko kraju. Lotnisko to każdego dnia przyjmuje samoloty z większości krajów północno-zachodniej Europy. Lotnisko zapewnia także dobre połączenie z resztą świata. Kolejne lotniska znajdują się w Sandefjord, Kristiansand, Stavanger, Haugesund, Bergen i Trondheim.

Jeżeli chcą się Państwo dostać na Lofoty oraz na Vesterålen w północnej Norwegii, powinni Państwo przez Bodø i stąd lotem krajowym na właściwe lotnisko.

Jeżeli chcą się Państwo dostać do Tromso, powinni Państwo lecieć na lotnisko Tromsø.

Więcej informacji na temat połączeń lotniczych uzyskają Państwo u przedstawicieli linii lotniczych.

Przeżyj niezapomniane wakacje w Norwegii

Pociąg

Z Europy połączenie lotnicze prowadzi przez Szwecję i Danię. Z powodu położenia geograficznego oraz ilość mieszkańców rozbudowa połączeń kolejowych wewnątrz Norwegii jest na stosunkowo niewielkim poziomie. Oslo to główny węzeł komunikacji kolejowej. Ponadto można tu skorzystać z wielu regionalnych połączeń kolejowych. Główne trasy połączeń kolejowych:

 

Środki transportu publicznego wewnątrz Norwegii

Sieć połączeń oraz oferta środków publicznego transportu jest silnie uzależniona od gęstości zaludnienia i pory roku. W gęsto zaludnionych regionach można wybierać spośród szerokiej oferty środków transportu publicznego, podczas, gdy w małych miejscowościach oferta środków transportu publicznego jest o wiele uboższa. Większość domów wakacyjnych NOVASOL znajduje się w regionach wiejskich. Dlatego zachęcamy Państwa do przyjazdu własnym samochodem lub wypożyczenia samochodu na czas pobytu. Znacznie ułatwi to Państwa pobyt na miejscu.

W regionie nabrzeżnym znajduje się wiele fiordów i wysp. Korzystanie z tuneli i mostów znacznie skróci czas podróży. Latem lokalne promy pływają często i zgodnie z rozkładem jazdy. Wiele mostów i tuneli w Norwegii jest płatnych! Obfite opady śniegu i niekorzystna pogoda na późnej jesieni i w zimie mogą powodować, iż niektóre miejscowości na wybrzeżu i w górach będą trudno dostępne lub dojazd do nich będzie zupełnie nie możliwy.

Przeżyj niezapomniane wakacje w Norwegii

Warunki drogowe i ograniczenia prędkości

Norweskie drogi są zazwyczaj wąskie i prowadzą przez górzysty teren. Ograniczenie prędkości dopasowane jest do panujących warunków drogowych i wynosi max. 100 km/godz. na autostradach, 60-80 km/godz. na drogach krajowych poza miastami oraz 30-50 km/godz. w miastach i wsiach. W przypadku wystąpienia gęstej mgły, śniegu i lodu, prędkość jazdy musi być dopasowana do warunków atmosferycznych.

 

Specjalne wyposażenie podczas jazdy samochodem

Jeżeli decydują się Państwo na podróż samochodem w zimie (1. Listopad do połowy kwietnia), prosimy pamiętać o zmianie opon na zimowe. Prosimy także o zabranie łańcuchów na koła. W wysokich partiach gór obowiązkowa jest jazda z łańcuchami na kołach. Zaleca się zabranie łopaty oraz dobrych zimowych ubrań i rękawiczek, czapki i szalika.

Przeżyj niezapomniane wakacje w Norwegii

Pozostałe przepisy:

 • Światła drogowe muszą być włączone przez cały dzień.
 • Wymagana jest jazda z zapiętymi pasami bezpieczeństwa.
 • Podczas jazdy rozmowa przez telefon komórkowy jest zabroniona. Wyjątek stanowi rozmowa przez zestaw słuchawkowy.
 • Ruch drogowy kontrolowany jest regularnie przez policję. Na drogach znajduje się także wiele fotoradarów. W przypadku przekroczenia prędkości mandaty są bardzo wysokie i należy je zazwyczaj od razu zapłacić.
 • Dopuszczalna ilość alkoholu w Norwegii wynosi 0,1 promila. Ograniczenie to ma sprawić, iż kierowcy dwa razy pomyślą nim zdecydują się na wypicie alkoholu przed jazdą samochodem.
 • Opłaty za przejazd: W przypadku wielu miast w Norwegii, za przejazd mostami, tunelami, wjazd do dużych miast oraz przejazd wyznaczonymi trasami pobierana jest opłata. Wysokość opłaty za przejazd jest różna, musi być uregulowana GOTÓWKĄ. Decydując się na wyjazd do Norwegii, prosimy pamiętać o przygotowaniu koron w bilonie.