Atrakcje i rozrywki na wakacje w Katalonii

Ciekawy urlop w Katalonii

Katalonia różni się od pozostałej części Hiszpanii przyrodą, jedzeniem, zabytkami i historią. Jest to urozmaicony region ze wspaniałą przyrodą pełną zieleni, słynnym wybrzeżem Costa Brava oraz zachowanymi romańskimi i gotyckimi budowlami. Do tego należy jeszcze dołączyć słońce i morze. Katalonia dysponuje nie tylko dech w piersiach zapierającym wybrzeżem z pięknymi plażami i zatokami, lecz także ogromem kulturalnych atrakcji. Już samo miasto Barcelona oferuje oczywiście liczne przedsięwzięcia i zabytki. Ale także mniejsze miasta i wiele parków przyrodniczych sprawia, że urlop w Katalonii jest iście zróżnicowany. Poniżej znajdą Państwo wybór zabytków i atrakcji Katalonii.

Katalonia

Barcelona

Barcelona jest stolicą Katalonii, ale również śródziemnomorskim światowym miastem. Początki miasta sięgają czasów rzymskich. Jest ono położone bezpośrednio nad Morzem Śródziemnym i jest dzisiaj metropolią kulturalną. Tutaj wie się, jak jednocześnie wspierać historyczne i artystyczne dziedzictwo, a jednocześnie współczesną sztukę. Ale także folklor widoczny jest w Barcelonie. Podczas świąt w poszczególnych dzielnicach miasta można to sobie unaocznić i zagłębić się w świąteczny nastrój Barcelony. UNESCO włączyło wiele budynków katalońskiej architektury, np. Gaudí, do dziedzictwa kultury światowej. Widoczne są tutaj także wszędzie ślady dawnego rzymskiego panowania. Warto także zobaczyć średniowieczne dzielnice miasta. Przepiękne plaże, porty sportowe i place golfowe w bezpośrednim sąsiedztwie morza dopełniają ofertę aktywnego urlopu. Aby być blisko tych wspaniałych miejsc wystarczy zarezerwować dom wakacyjny w Katalonii.

 

Bazylika Sagrada Familia

Bazylika zaprojektowana została przez architekta Antonio Gaudi, którego osoba ściśle związana jest z Barceloną i całą jej historią. To jedna z największych i najpiękniejszych świątyń świata. Celem Gaudiego było postawienie świątyni tak unikalnej, że stanowiłaby przykład cudu architektonicznego, cechą charakterystyczną jest niezwykłe bogactwo detali dekoracyjnych, z których każdy jest odmienny i ręcznie rzeźbiony. Bazylika do dnia dzisiejszego nie została ukończona.

Katalonia

Teatro-Museo Dalí

Teatr-Muzeum Dalí w Figueres prezentuje dzieła znanego na całym świecie Malarza, uznawanego za geniusza surrealizmu. Natykamy sie tutaj na znane eksponaty, ale zobaczyć tu można ekzponaty, które nie są jeszcze znane szerokiej publiczności. Muzeum to można zwiedzać wiele godzin i cały czas odkrywac coś nowego i zanurzyć się przy tym w zupełnie inną rzeczywistość. Muzeum otwarte jest przez caly rok.

 

Museo Nacional Arqueológico de Tarragona

Archeologiczne Muzeum Narodowe Tarragona opowiada ciekawie o rzymskiej przeszłości Tarraco. Muzeum utworzono już w XIX w. i od tamtej pory do kolekcji dołączano kolejne eksponaty pochodzące z wykopalisk umożliwiające stowrzenie coraz dokładniejszego obrazu tych czasów. Muzeum otwarte jest cały rok (poniedziałek jest dniem przerwy).

 

Museo de Arte Contemporáneo de Barcelona (MACBA)

Muzeum Sztuki Współczesnej Barcelona (MACBA) prezentuje eksponaty takich artystów, jak Antoni Tàpies, Paul Klee, Francesc Torres, Mario Merz czy też Zush. Muzeum otwarte zostało w roku 1995 i można je odwiedzać przez cały rok.

Katalonia

Catedral de Girona

Budowa katedry w Girona rozpoczęła się już w XI w. od budowy dzownnicy, w XII w. wyruszono na wyprawę krzyżową,a w XVI w. wybudowano pozostałą część. Dlatego też w katedrze widoczne są różne style architektoniczne. Tu można zobaczyć najszerszą gotyckę nawę kościelną na świecie. Szczególną uwagę należy zwrócić na tkaninę ścienną przedstawiającą stworzenie świata (Tapiz de la Creatión). Katedra otwarta jest cały rok, w poniedziałki można zwiedzić nawę i drogę krzyżową za darmo.

 

Iglesias románicas de la Vall de Boí

Dolina Boí należy dzięki swoim dziewięciu wczesnoromańskim kosciołom do regionów Europy z największym zagęszczeniem kościołów romańskich. Od 2000 roku należy ona do światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Ale także pod względem krajobrazu okolica ta ma wiele do zaoferowania, a do tego leży tu najwyższy region narciarski Pirenejów.

 

Monasterio de Poblet

Klasztor w Poblet jest pieknym przykładem katalońskiej architektury sakralnej. Pochodzi on z XII w. i należał długi czas zakonowi cystersów. Duże znaczenie miała biblioteka. UNESCO włączyło cały kompleks klasztorny do światowego dziedzictwa kultury. Klasztor otwarty jest dla zwiedzających przez cały rok.

Katalonia

Parque Güell

Park Güell jest miastem Gaudíego. Pierwotnie cały kompleks miał służyć mieszkaniu, jednakże plany te nigdy nie zostały zrealizowane. Tylko dom Rosa został zbudowany przez współpracownika Gaudíego. Dzis park należy do światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO i może być zwiedzany cały rok. Od czasu do czasu na terenie organizowane są wystawy.

Firma NOVASOL posiada wiele atrakcyjnych i sprawdzonych domów i apartamentów wakacyjnych na wakacje w Hiszpanii.