Atrakcje na wakacje na Gran Canaria

Dom wakacyjny - idealna baza wypadowa

Rezerwując dom lub apartament wakacyjny na Gran Canaria gwarantują Państwo sobie swobodę w kształtowanie wolnego czasu. To od Państwa zależy, jak przebiegać będą dni urlopu. Własne lokum stanowi wspaniałą bazę wypadową do zwiedzania okolicznych atrakcji, a jednocześnie daje możliwość odczucia na własnej skórze lokalnej atmosfery i zwyczajów.

Gran Canaria

Sztuka i kultura

Otwarty na świat charakter wyspy wyraża się także w wielości imprez kulturalnych. Do głównych należą festiwal operowy, najstarszy w całej hiszpanii, międzynarodowy festiwal muzyki klasycznej, według ekspertów najlepszy w kraju, festiwal muzyki i tańca oraz festiwal teatralny pięciu kontynentów lub Cinco Continentes. Festiwalom tym towarzyszą także m.in. wystawy, przedstawienia, tygodnie kultury, znajdujące swoje stałe miejsce w programie. Godna uwagi jest także oferta muzeów: muzeum Kanaryjskie lub Museo Canario, muzeum Nestora, muzeum Diecezialne, muzeum-dom Kolumba lub Casa Colón, muzeum-dom Pérez Galdós, Atlantyckie Centrum Sztuki Współczesnej lub Centro Atlántico de Arte Moderno, a więc szeroka oferta, która pozwoli wszystkim zainteresowanym i spędzającym wakacje na Gran Canaria poznać bliżej sztukę i kulturę wyspy.

 

Museo Canario na Grand Canaria

Muzeum Kanaryjskie znajduje się w Las Palmas de Gran Canaria i prezentuje prehistoryczną kulturę na Kanarach. W muzeum zobaczyć można obszerny zbiór materiałów archeologicznych i etnograficznych, m.in. 2 000 prehistorycznych czaszek. Do tego znajduję się tu bogata fachowa biblioteka. Muzeum otwarte jest cały rok.

 

Casa de Colón - ”Casa de Colón“

Dom Kolumba opowiada wszystko o hiszpańsko-amerykańskiej przeszłości i o podróżach odkrywczych znanego żeglarza. Muzeum znajduje się w 500-letnim dome gubernatora w Las Palmas de Gran Canaria. Jest ono otwarte cały rok, a wstęp bezpłatny.

Gran Canaria

Przedsięwzięcia, wycieczki, czas wolny

Oferowane są tu wspaniałe trasy wycieczkowe na południu, północy i w centrum możliwe do pokonania w ok. 2-8 godzien (w zależności od wybranej trasy).

Można wybrać zwyczajową trasę wycieczkową lub też trasę dla smakoszy (z godnymi polecenia najlepszymi restauracjami). Wszystkie wymagania mogą być na Gran Canaria spełnione. Chociażby dla typowo kanaryjskich wiejskich fiest czy też wystepów folklorystycznych opłaca się ta piękna wycieczka. Także dzieci znajdą tu coś dla siebie. I tak np. jest tu Park Palmitos z występami papug i subtropikalnym otoczeniem, a także taka atrakcja jak Rancho-Park z wynajmem koni, placem zabaw dla dziecie czy miejscem na grilla. Dla dużych dzieci do dyspozycji są Wąwóz Orła (Sioux-City z występami Indianów), jak i Mini-Karts i Go-Karts.

 

Catedral de Las Palmas de Gran Canaria

Katedra w Las Palmas de Gran Canaria pochodzi z XVI w. i zbudowana została w stylu neoklasycystycznym. Składa się z trzech naw z krzyżem, a jej częśc wewnętrzna, w przeciwieństwie do zewnętrznej, utrzymana jest w stylu gotyckim, ponieważ budowę przerwano na wiele lat. Szczególnie warte wspomnienia są kolumny w formie palm. W katedrze znajduje się także muzeum diecezjalne.

 

Castillo de la Luz

Warownia La Luz jest twierdzą pochodzącą z XV w. Pierwotnie zbudowano ją bezpośrednio nad wodą, ale na skutek cofania się wody stoi ona obecnie bardziej w głębi lądu. Zbudowano ją pierwotnie w celu obrony przed piratami z Anglii i Holandii. Obecnie znajduje sie tam Muzeum Żeglarstwa i centrum kulturalne. Jest ona także dostępna dla zwiedzających.

Gran Canaria

Rzemiosło artystyczne

Kanaryjskie rzemiosło artystyczne oferuje jedyne w swoim rodzaju sztuki jak plecionki z włokien bananowca, jedwabne tkaniny, noże z ozdobami z wrabianych elementów kościanych i rogowych. Timple (instrument podobny, jednakże dużo mniejszy niż gitara, z 4 lub 5 strunami), znane także w Ameryce Łacińskiej Chácaras z Telde, wytwory garncarzy z Arucas i Atalaya, wyroby stalowe z Guía, kosze z Teror i Ingenio i hafty z różnych miejscowości są znanymi dziełami rękodzielniczymi na Gran Canaria.

 

Gastronomia

Mimo że kuchnia kanaryjska wykazuje dużą różnorodność, jest ona szczególnie oryginalna i zdrowa. Skromne i naturalne menu pramieszkańców Gran Canaria zostało przejęte przez zdobywców i nadal zawiera ono gofio (prażona mąka ryżowa), ryba, mięso (szczególnie króliki i koźlęta) jak i warzywa. W centrum zainteresowania Europejczyków jest oczywiście świeża ryba jako typowy produkt wyspy. Nie trzeba być wielbicielem ryb, ale lepiej nim być, wybierając się na wakacje w Hiszpanii. Ponieważ złapane świeżo ryby atlantyckie, grilowane, gotowane lub usmażone na maśle, podane z typowymi Papas jak i sosem Mojo-Sauce i chrupiącą sałatą na talerzu są rozkoszą dla podniebienia o najwyższej jakości. Jakie typowe gatunki ryb są tu do dostania i o które z nich powinni pytać Państwo w której restauracji, zdradzimy Państwu przy rezerwacji. Ale także wielbiciele mięsa znajdą tu coś dla siebie, ponieważ dobre restauracje wiedzą, jak smakowicie przyrządzić odpowiednie rodzaje mięsa (wołowina, wieprzowina, baranina, królik etc.). Dla Państwa dzieci oferowane są także frytki, spagetti i pizza, tak że każdy zostanie najlepiej obsłużony. A jeżeli do jedzenia zaserwowane zostaną wspaniałe typowe kanaryjskie wina, Państwa rozmarzony nastrój nie minie.

Gran Canaria

Karnawał

Wyspa Gran Canaria słynie ze swojego karnawału, jednego z największych na świecie. W dniach od 26 stycznia do 20 lutego karnawał przyciąga tu mnóstwo ludzi i zabawa nie ma końca. Gale, parady, zespoły uliczne i udział w uroczystościach wolności i szacunku. Karnawał na wyspie to wielka tradycja. Następnie przechodzi się do tradycyjnych Verbena de la Sabana, a następnego dnia przechodzi się przez Park Santa Catalina, gdzie odbywa się właściwy Carnival Palmense.