Wakacje w Rouen

W otwartym na świat mieście Rouen, które jest stolica górnej Normandii, zamieszkuje ok. 112 tysięcy mieszkańców. Podobnie jak Victor Hugo, będą Państwo oczarowani tym miastem „stu wież, których dzwony biją ku niebu”. Na starym rynku historycznego miasta Normandii została wykonana egzekucja Joanny d’Arc, znanej również jako Dziewica Orleańska. W 1431 roku ułożono stos, Joannę przywiązano do wielkiego pala, a następnie podpalono na oczach wszystkich.

Dom w Rouen

Wspaniałe Rouen

Planując wakacje we Francji, koniecznie należy wybrać się do Rouen, gdzie warto odwiedzić muzeum poświęconego Joannie d’Arc na Rue Bourg-l`Abbe, które przypomina o córce rolnika Johanna, która pomimo swojego młodego wieku dumnie walczyła z angielskimi najeźdźcami, broniąc swój kraj. W diecezji otwarto punkt historyczny również poświęcony Joannie z Orleanu, gdzie francuska bohaterka narodowa została skazana. Obecnie kościół pod wezwaniem świętej Joanny d’Arc z 1979 roku zaprasza odwiedzających miasto oraz mieszkańców do modlitwy. Rouen było od zawsze było otwarte na zmiany, również nowe idee oraz reformacje padły tutaj na podatny grunt: miasto otrzymało w 1557 roku kościół kalwinistyczny.

Historyczna stolica Normandii przyciąga tłumy turystów nie tylko ze względu na miejsce walki o niepodległość i wolność przekonań, ale również znaleźć tu można mnóstwo zabytków francuskiego „miasta sztuki i historii”.

Dom w Rouen

Zabytki

Rezerwując domy wakacyjne w Normandii mają Państwo okazję odwiedzić gotycką katedrę Notre – Dame, starówkę, starannie odrestaurowane budynki z muru pruskiego oraz Paac Sprawiedliwości z 1509 roku, który niegdyś był największym w Europie budynkiem nie podlegającym panującej religii. Podczas zwiedzania urlopu, z pewnością zachwyci Państwa również zegar astronomiczny, który powstał w XIV wieku, a także okazała wieża zegarowa. Te miejsca przeniosą Państwa do innej epoki, będą mogli Państwo poznać dawny sposób odmierzania czasu. Kolejnym ciekawym doświadczeniem może być odwiedzenie dawnego cmentarza, na którym spoczywają ofiary panującej w 1348 roku zarazy. Choroba uśmierciła nagle ok. trzy czwarte całej populacji zamieszkującej ten obszar. Przy cmentarzu znajduje się również jedyna w swoim rodzaju kostnica L'aître Saint-Maclou. Choć słowo „kostnica” nie kojarzy się z niczym dobrym, to podniosłość tego miesca oraz budownictwo są warte zobaczenia.

Dom w Rouen

Cudowna przyroda

Jeżeli jednak wolą Państwo kontakt z naturą, to polecamy udać się do wspaniałego ogrodu botanicznego lub do jednego z licznych parków miejskich, aby ukoić swoje zmysły i odpocząć na wysokim poziomie. Wskazany jest również łyk smacznego cydru w jednej z kawiarenek nad Sekwaną, gdzie obserwować można przepływające łodzie rzeczne, a nawet frachtowce przypływające z zagranicy.

Poza wszystkimi zabytkami i miejscami owianymi szeroką historią, miasto Rouen posiada również bujne życie nocne. Liczne kluby i puby nie pozwolą nudzić się wieczorną porą.

Podarujcie sobie odrobinę luksusu i spędźcie Państwo niezapomniany urlop w Normandii, gdzie kultura i sztuka łączą się z naturą, a także rozrywką.