Aktywne wakacje w Finlandii

Aktywny wypoczynek

Finlandia to kraj idealny dla amatorów aktywnego wypoczynku. Miliony jezior, liczne pagóry i pagórki, gęste lasy to elementy składające się na udane wakacje. Możliwości jest tu całe mnóstwo, niezależnie od pory roku. Dodatkowo brak upałów, czy ekstremalnie mroźnych dni powoduje, że panują tu świetne warunki klimatyczne do uprawiania sportów. W całej Finlandii mamy dla was przygotowane domy i apartamenty wakacyjne. Sami możecie wybrać dowolną lokalizację, czy to wśród fińskich jezior, czy nad brzegiem Zatoki Botnickiej, w sercu puszczy czy w jednym z miast. Obiekty NOVASOL są w pełni wyposażone i mogą służyć jako miejsce odpoczynku, pomiędzy kolejnymi eskapadami i wyzwaniami.

Finlandia

Aktywne lato

Wakacje w Finlandii letnią porą, to okazja do wypoczynku na świeżym powietrzu. A tutejsze powietrze jest bardzo czyste i rześkie.

Przede wszystkim popularnością cieszą się tutaj sporty wodne, ale w spokojniejszej odmianie. Gęsta sieć jezior na pojezierzu fińskim i naturalne połączenia między nimi, wprost zachęcają do żeglowania i przepraw wodnych. W przyjeziornych miasteczkach, znajdziecie bogatą ofertę wypożyczenia żaglówek, łodzi wiosłowych, motorówek, kajaków czy nawet rowerów wodnych. Popularne są również spływy kajakowe z przewodnikiem lub bez. Jednak dla osób nie znających tutejszych silnych prądów wodnych, zalecane są wyprawy z instruktorem. Długość trasy wyprawy wodnej, tak naprawdę jest uzależniona tylko do Was. Urlop w Finlandii  to możliwość jedno- a nawet kilkudniowych rejsów i nie oznacza to, że będziecie pływać w kółko po jednym akwenie. Dzięki licznym kanałom naturalnym i sztucznym, jeziora tworzą gęstą, połączona ze sobą sieć wodną.

W wodach jezior, w wyznaczonych miejscach, można również popływać samemu w wodzie i zrelaksować się na przygotowanej plaży. Również popularnością cieszy się tu nurkowanie, które może być cenną lekcją poznawania życia wód słodkowodnych.

Jeśli już wspominamy o rybach, to pojezierze fińskie jest celem wędkarzy z całej Europy. Tutejsze wody pełne są dużych okazów ryb takich jak: okonie, pstrągi potokowe, pstrągi tęczowe, sandacze, szczupaki czy łososie. Na północy kraju, gdzie warunki są ekstremalniejsze, bardzo popularne są wyprawy helikopterem na ukryte łowiska pośród tundry. Niezwykłym przeżyciem będzie również łowienie zimą spod lodu.

Gęste lasy i wzniesienia zachęcają do pieszych wypraw. W Finlandii przygotowanych jest mnóstwo szlaków o różnych poziomach trudności. Trasy te prowadzą wśród dzikiej przyrody i punktów widokowych na wzniesieniach o wysokości 500-600 metrów n.p.m. Wakacje w Finlandii, to również możliwość skorzystania z tzw. „dzikich szlaków”. Są to nieoznakowane trasy, które wytyczone są wydeptaną ścieżką, pośród gęstego lasu. Wybierając się na taką wyprawę, koniecznie trzeba zabrać ze sobą kompas i mapę regionu.

Im dalej na północ tym gęstsze stają się lasy i pojawiają się skały i wzniesienia. W Finlandii popularna jest wspinaczka skałkowa oraz kolarstwo górskie. Panują tu idealne warunki do uprawiania tych dyscyplin sportowych.

Jeśli lubicie nietypowe sporty, to możecie wybrać się do miasta Sonkajrvi, gdzie od lat odbywa się tu wyścig połączony z niesieniem żon. Nagrodą konkursu jest tyle litrów piwa, ile waży małżonka. Mogą być to więc bardzo niesamowite wakacje.

Finlandia

Aktywnie zimą

Finlandia nie jest zbyt popularnym krajem na ferie zimowe i jest to dość krzywdząca dla tego kraju opinia. Góry tutaj, co prawda nie są wysokie, ale znajduje się tu kilkanaście, świetnie przygotowanych ośrodków narciarskich. Na nartach można poszusować m.ni. w Levi, Pyha, Yllias, Tahko czy Ruka. Miasteczka te oferują liczne wyciągi, szkółki narciarskie oraz snowparki, gdzie można spróbować swoich sił w snowboardingu. W miejscowościach tych znajdziecie liczne trasy, o różnych poziomach trudności. Zjazdy odbywają się najczęściej na wysokościach 300-600 metrów n.p.m. Finlandia znana jest też z opcji free ride. Jest tu dużo stoków, bez przygotowanych tras i doświadczeni narciarze z pewnością będą usatysfakcjonowani.

Gładkie i niewysokie góry, sprzyjają również narciarstwu biegowemu. Tutejsze trasy są długie i prowadzą wśród pięknych widoków. Wyjazd narciarski w te regiony z pewnością będzie udany.

Duże nagromadzenie jezior, sprzyja uprawianiu łyżwiarskich dyscyplin – z czego słyną na świecie Finowie. Możecie tu spróbować swoich sił nie tylko w jeździe na łyżwach, ale również w hokeju, curlingu czy w konkursie w przeciąganiu liny.

Na północy kraju bardzo popularne są psie zaprzęgi. Organizowane są nocne rajdy, podczas których można obserwować zorzę polarną.