Plaże w północnej Zelandii

Cisza i spokój na plażach Zelandii

Wszyscy, którzy mamy dość zgiełgu i tłumów na polskich plażach, powinni poważnie sie zastanowić nad wypoczynkiem na Zelandii. Ta niesamowicie postrzępiona brzegowo wyspa, to idealna opcja dla wypoczynku w ciszy i spokoju. Wakacje w Danii, to dostęp do mnóstwa plaż o różnym podłożu. Na Zelandii znajdziemy szerokie plaże piaszczyste, plaże żwirowe, a także kamieniste. Oczywiście, na plażach z jasnożółtym piaskiem będzie więcej turystów niż na pozostałych plażach, dlatego też każdy ma wybór, jak bardzo wśród innych chce wypocząć. Wynajmując dom wakacyjny lub apartament urlopowy NOVASOL, będzie miał możliwość przetestowania każdego rodzaju plaży. Kto wie, może odkryjecie, ze plaże skaliste są znacznie lepsze od piaszczystych.

Plaże w północnej Zelandii

Dlaczego plaże Zelandii

Główną atrakcją wyspy jest możliwość plażowania nad Bałtykiem lub wodami cieśniny Kattegat, łączącymi się bezpośrednio z wodami Morza Północnego. Wody obu akwenów są tu bardzo czyste, a to za sprawą bardzo ekologicznego podejścia Duńczyków do życia. Większość plaży jest oznaczona Błęgkitną Flagą.

Urlop na Zelandii, to również możliwość spróbowania swoich sił w sportach wodnych. Występują tu wyśmienite warunki do uprawiania surfingu, windsurfingu oraz kitesurfingu. Na plażach znajdują się liczne, dobrze wyposażone centra sportów wodnych, a także szkółki, w których można rozpocząć swoją przygodę ze sportami wodnymi. Czystość wód, pozwala również na uprawianie nurkowania. Możecie odkryć, że w Bałtyku jest bardzo dużo różnorodnych ryb i zwierząt.

Wypoczynek w Danii, jest świetną opcją dla rodzin z dziećmi. Tutejsze plaże, cechują się łagodnym zejściem do wody i czystym dnem. Są też strefy płytkiego dnia, gdzie swobodnie mogą kąpać się dzieci. Obiekty są doskonale wyposażone we wszelkiego rodzaju natryski, toalety oraz bary i restauracje. Przy plażach znajdziecie ścieżki rowerowe, place zabaw a także wszelkie inne rozrywki turystyczne. Ważną informacją jest to, że plaże są dostosowane dla osób niepełnosprawnych. Za dodatkową zaletą Zelandii przemawia fakt, że jest blisko Polski, a więc transport nie będzie długi i uciążliwy.

 

Ciekawe lokalizacje

Na Zelandii, znajdziecie całe mnóstwo plaż. Tak naprawdę wybierając się do dowolnego miejsca nad brzegiem mórz, możecie być pewni prawie w 100%, ze będzie tam plaża, na której można swobodnie wypocząć. Jako, że wyspa nie jest niewiadomo jaka wielka, to można wybrać się w konkretne lokalizacje, takie jak:

  • Kopenhaga – w stolicy Danii znajdują się trzy publiczne plaże. Wstęp na nie jest oczywiście darmowy. Z tych trzech plaż, tylko jedna ma dostęp do wody, w której można się kąpać. Jest to plaża Amager Park, nazywana królową duńskich plaż. Jej dodatkowym atutem, jest to, że są tu rozstawione leżaki i parasole, co oznacza, ze nie trzeba ze sobą zabierać całego plażowego osprzętu. Dwie pozostałe plaże (Stranden, Halvandet) są cenione prze miłośników relaksu w ciszy i spokoju. Nie oznacza to, ze jest tu nudno, nic bardziej mylnego. Plaże oferują wiele aktywności m.in. minigolfa czy paintballa.
  • Munkerup i Tinkerup – położone najbardziej na północ plaże, które są głównie kamieniste, ale mają odcinki piaszczyste. Plaże te idealnie nadają sie na wypoczynek i na pewno jest tu spokojniej. Podczas pobytu na tych plażach, warto mieć ze sobą obuwie ochronne do wody, bowiem na dnie znajduja się kamienie, które mogą uniemilić pływanie. Wydmowe wybrzeża między tymi miejscowościami to idealne miejsce na spacery, a także wycieczki rowerowe, z pięknymi widokami w tle.
  • Plaże piaszczyste znajdziecie również w Hornbaek, Rageleje, Liseleje i Kulhuse
  • Plaże kamieniste zlokalizowane są w Olsted, Rageleje i Udsholt.
  • Vejby – tą plaże wymieniamy oddzielnie, bowiem jest ona dość specyficzna. Tutaj znajdziecie głównie kamieniste plaże, ale jej charakterystyczną cecha są strome zbocza, nad którymi jest położona. Znajduje się tu długi pas stromych wydm, które prezentuja się bardzo niesamowicie. Spacery wzdłuż tego typu wybrzeżą, to czysta przyjemność

Plaże w północnej Zelandii

Na plażę z psem

Dania jest bardzo tolerancyjnym krajem dla naszych czworonogów. Dlatego też, w wielu naszych obiektach, można przebywać ze zwierzęciem domowym. Plaże na Zelandii, mają specjalnie wydzielone odcinki, gdzie podczas miesięcy wakacyjnych, można wypcoząć z psem. Z kolei w okresie październik – marzec, pies praktycznie moze biegać po każdej plaży (chyba że jest to wyraźnie zakazane). Przebywając na plaży z psem, należy wcześniej zapoznać się z jej regulaminem i stosować się do niego