Plaża i jej możliwości

Największą atrakcją Romo jest oczywiście długa i szeroka plaża piaszczysta. Plaża ta zaliczana jest do jednej z najczystszych i najlepiej przygotowanych na wypoczynek. Przez te rozmiary jest na niej dozwolony ruch samochodowy (do granicy wód odpływowych Morza Północnego). Dodatkowym udogodnieniem jest stacja benzynowa przy plaży, która jest wyposażona w specjalne miejsc do wypłukiwania piasku morskiego z podwozia. Ze wzglęgu na położenie i charakterystyczne cechy klimatu, jest to miejsc gdzie uprawiane są liczne sporty, w tym ekstremalne. Urlop na Romo, to doskonała okazja aby wypróbować swoich sił w czterech specyficznych dyscyplinach sportowych:

  • Buggykiting – poruszanie się po lądzie w specjalnym wózku, do którego przymocowany jest latawiec. Latwiec ten pełni funkcę napędu wiatrowego. Wózki, oczywiście są specjalnie dostosowane do nawierzchni. Podczas jazdy, można osiągnąć prędkość aż do 100km na godzinę.
  • Żeglarstwo lądowe – to jazda trójkołowym pojazdem, który wyposażony jest w żagiel.
  • Kitesurfing – odmiana surfingu. Jest to pływanie po powierzchni wody na desce i w specjalnej uprzęży, do której przymocowana na linie jest odmiana latawca.
  • Mountainboarding – to jeszcze jedna odmiana jazdy po lądzie. Tym razem oprócz latawca, uczestnik ma na wyposażeniu deskę, przypominającą snowboardową, która jest wyposażona w cztery małe koła.

 

Sporty ekstremalne

Na miejscu są wypożyczalnie sprzętu, a także szkółki, w których każdy może spróbować swoich sił. Są to sporty ekstremalne, należy więc pamiętać o bezpieczeństwie. Tego typu dyscypliny należy uprawiać w kaskach oraz ze specjalnymi ochraniaczami. Na plaży są wydzielone strefy, gdzie bez przeszkód można uparwiać te dyscypliny. Miejsca te zostały wydzielone, aby np. piesi lub plażowicze nie zagrażali bezpieczeństwu swojemu, jak i amatorom sportu. Rzerwujcie więc nasze domy w Danii i w drogę!

Wyspa Romo

Tradycyjnie i rodzinnie

Oczywiście na miejscu, mozna uprawiać i tardycyjniejsze sporty takiej jak: surfing czy windsurfing lub tradycyjne żeglarstwo. Pływanie w wodach Morza Północnego również jest dozwolone, należy jednak pamiętać, że wody te mają mocniejsze prądy niż Bałtyk. Długa i szeroka plaża sprzyja wielogodzinnym wędrówkom, czy to wzdłuż linii wody czy blizej wydm. Dzięki temu, że piasek jest dość ubity, jest to też świetne podłoże do jazdy na rowerze. Prz plaży znajduje się również stadnina koni i można w niej wypożyczyć wierzchowca w celu przejażdżki po plaży.

 

Dodatkowe atrakcje

Wakacje na Romo, to nie tylko możliwość sportów. Zarówno na wyspie jak i w jej okolicach znajdują się liczne miejscowości warte odwiedzenia. Osady na wyspie Romo są świetnie przygotowane i pełne atrakcji dla turystów. Znajdziecie w nich bary, restauracje, bawialnie, tawerny, miejscowe targi i oraz sklepy z rękodziełem. Każdy zapewne, znajdzie dla siebie jakąś ciekawą pamiatkę. Warto udać się stolicy wyspy Havneby, w której większość domów ma fundamenty z kości wieloryba. Był to bardzo popularny budulec na wyspie, z powodu braku innych. W stolicy warto zwrócić uwagę na biały kościół Św. Klemensa, pochodzący z XIII wieku.

 

Wycieczka na ląd

Podczas urlopu na Romo warto wybrać się na ląd. Zaraz za groblą, która łączy wyspę z kontynentem, znajduje się miejscowość Hjemsted. Tutaj znajduje się skansen archeologiczny Oltidspark. Na terenie parku znajdziecie liczne odrestaurowane budynki z różnych epok oraz podziemne muzeum,w którym zaprezentowane jest życie z okresu żelaza wraz z bogatą ekspozycją m.in. urn z prochami. Na powierzchni znajduje się również duży średniowieczny ryne, na którym odbywają się liczne rekonstrukcje oraz święta starogermańskie.

 

Rejsy

Wakacje w Danii, to świetna okazja aby wybrać się na okoliczne wyspy. W pobliżu Romo znajduje się mnóstwo mniejszych wysepek, wśród których warto wybrać się w rejs. Do najciekawszych wysp należą:

  • Mando – mała wysepka, na którą można dostać się podczas odpływu. Na wyspie, warto udać się na wyczieczkę dookoła niej – traktorem. Podczas takiej wyprawy, można zobaczyć jak wygląda osada przystosowana do licznych sztormów.
  • Fano – malownicza wyspa, z krajobrazami zawierającymi drewniane wiatraki oraz małe piniowe zagajniki. Na wyspie znajduje się również pole golfowe oraz bunkry z czasów II WŚ.
  • Sylt – wyspa należące do Niemiec. Latem można tu zaobserwować „białe noce”. Na wyspie znajdują się również liczne zabytki, Kościół Św. Seweryna i latarnia morska.

 

Zakwaterowanie na Romo

Na wyspie Romo, NOVASOL ma w swojej ofercie bogatą ofertę domów i apartamentów wakacyjnych. Nasze obiekty mają w pełni wypsoażone pokoje, łazienki oraz kuchnie. Jeśli nie chcecie całego urlopu spędzić na wyspie, nasze mieszkania wakacyjne mogą być świetną bazą wypadową po rozległej okolicy. Wracając z takich eskapad, zawsze mozecie być pewni, że czeka na Was ciepła woda oraz przytulne apartamenty, gdzie mozna swobodnie wypocząć.