Atrakcje Jutlandii Południowej

Jutlania Południowa – moc atrakcji

Jutlania południowa jest bardzo atrakcyjnym regionem dla każdego turysty. Wakacje w Danii, to doskonały czas na poznanie tego regionu i licznych atrakcji turystycznych, które ma do zaoferowania przyjeżdżającym. Znajdziecie tu wszystko – liczne zabytki, plaże piaszczyste, lasy, jeziora, miejsca do uprawiania licznych dyscyplin sportowych (w tym również i tych ekstremalnych) a także parki narodowe i rozrywkowe. Urlop w Danii, a w szczególności w tej częsci kraju na pewno będzie udanym pomysłem. Domy wakacyjne NOVASOL już czekają na wasze przybycie. Mozecie zdecydować czy chcecie zamieszkać w jednym z licznych apartementów wakacyjnych w miastach, czy w domach letniskowych (w pełni wyposażonych) – pośród przyrody.

Jutlandia

Miejskie wakacje

Wakacje w Jutlanii Południowej to świetna okazja na poznanie bogatej historii tego regionu. Poznać ją można w miastach i miasteczkach, rozlokowanych po tej części Danii. Do najciekawszych miast należą:

Varde

Miasto położone na rzeka o tej samej nazwie. Miasto zabytkowe, z licznymi obiektami pochądzącymi z różnych epok. W centrum miasta stoi monumentalny Kościół Św. Jakuba oraz stary Ratusz, przed którym w małym akwenie znajduje się posąg czarnej perły. Niedaleko znajduje się Nowy ratusz, który również zachwyca swoją architekturą. W Varde warto odwiedzić miejskie muzeum oraz Tirpitz-position – bunkier z czasów II wojny światowej wraz w bogatą wystawą bursztynu. Ciekawą atrakcją jest również Varde Minitown. Jest to replika miasta z 1866, zbudowana w skali 1:10.

Ribe

To jedno z najstarszych i najpiękniejszych miast w Danii. W przeszłości Ribe było siedzibą biskupa. Do czasów obecnych zachował się średniowieczny układ architektoniczny miasta: kwadratowy rynek z kościołem oraz odchodzącymi od niego uliczkami. Zachwycą tu Was dawne domy szachulcowe, brukowane uliczki oraz tradycja, która jest wciąż żywa. W okresie wakacji wieczorami strażnik miasta w historycznym mundurze i latarnią w ręku sprawdza bezpieczeństwo miasta. W Ribe znajdziecie również doskonałe restauracje.

Esbjerg

To jedno z większych miast w Danii. Jest bogate w zabytkowe budowle i place. Podczas spaceru poprzez centrum warto zwrócić uwagę na: zabytkowy budynek sądu i więzienia (w którym aktualnie znajduje się centrum turystyczne), liczne pomniki (np. króla Christiana IX lub 9-metrowy monument Mennesket ved Havet) oraz wieżę wodną z 1895 roku. Miasto jest również siedziba licznych kościołów oraz muzeów tj. Morza i Rybołóstwa (który połączony jest z oceanarium), Muzeum Historii Miasta czy Muzeum Latarników.

Kolding

Miasto położone nad fjordem Kolding oraz malowniczym jeziorem Slotso. To własnię nad wodami jeziora stoi najważniejszy zabytek miasta – zamek królewski (Koldinghus). Ta średniowieczna budowla była siedzibą dawnych królów Danii, a obecnie znajduje się tu ciekawe muezum, z bogatą ekspozycją wyrobów ze złota oraz srebra. Podczas wizyty w mieście warto odwiedzić również gotycki Kościół Św. Mikołaja z XIII wieku, muzeum sztuki Trapholt, w którym znajduje się także ciekawa ekspozycja krzeseł oraz Muzeum Pielęgniarstwa, które znajduje się w dawnym budynku sanatorium.

Aabenraa

Aabenraa (z duńskiego – otwarta plaża) – malownicze miasto o niskiej zabudowie. Uliczki pełne są zabytkowych domów mieszczańskich z XVIII wieku, z charakterystycznymi spadzistymi dachami. W mieście koniecznie trzeba zobaczyć średniowieczny zamek Brundlund Slot oraz Kościół Św. Mikołaja z XIII wieku

Sonderborg

Miasto położone na lądzie oraz wyspie Als, z którą połączony jest dwoma mostami. Po stronie wyspy znajduje się największa atrakcja miasta, czyli Zamek Sonderborg. Budowla ta położona nad wodą, otoczona jest przepięknym parkiem pałacowym. Zamek składa się z częsci głównej oraz licznych zabytkowych budynków tj. domy czy budowle obronne. Dziś mieści sie w nim muzeum, które jest otwarte cały rok. Bedąc w mieście warto udać się na spacer zabytkowym nabrzeżem, wzdłuż którego zacumowane są kutry rybackie oraz przechadzkę po starówce bogatej w restauracje, bary i sklepy pełne miejscowych wyrobów.

Wszystkie te miasta czekają na Was - wystarczy tylko wybrać kwaterę z oferty "noclegi Dania" i wyruszyć na urlop!

Jutlandia

Legoland – główna atrakcja Jutlandii

Wakacje w południowej Jutlandii, to możliwość odwiedzenia i zabawy w jednym z największych parków rozrywki w Europie, a mianowicie w Legolandzie. Znajduje się on w miejscowości Billund, która jest celem podróży tysięcy rodzin z dziećmi. Legoland to przede wszystkim, park w którym znajdują się miniaturowe budowle i modele wykonane z klocków LEGO, które są najbardziej popularnym klockami na świecie. Znajdziecie w nim całe miasta, najważniejsze obiekty z całego świata a także strefy tematyczne (świat piratów, świat średniowiecza i wiele innych) wykonanych z tego budulca. Oprócz części wystawowej, w Legolandzie znajduje się również park rozrywki z licznymi karuzelami, kolejkami górskimi (najwyższa ma 30 metrów wysokości) oraz spływy wodne. Atrakcje skierowane są zarówno dla dzieci jak i dorosłych. Poza tym, w parku odbywają się liczne imprezy i eventy. Obok Legolandu znajduje się również duży Aquapark, Winter World (obiekt z lodowiskiem oraz mini-stokiem narciarskim), a także Monkey Town (sala zabaw dla dzieci).