Atrakcje na wakacje na Fanø

Fano i jej atrakcje

Wyspa Fano, mimo swoich niewielkich rozmiarów, pełna jest atrakcji oraz ciekawych miejsc. Jest to świetne miejsce na wakacje nad morzem, które można dowolnie łączyć z wszelakimi aktywnościami. Dodatkowym atutem wyspy, jest jej bliskie położenie od półwyspu Jutlandzkiego, dzięki czemu, dużą popularnością cieszą się tu wycieczki do kontynentalnych miast Danii. Tym sposobem, turyści spędzający urlop na Fano, łączą dwie rzeczy: wypoczynek w spokojnym regionie oraz możliwość licznych eskapad po Danii. Taką formę spędzenia wypoczynku ułatwią wam domy wakacyjne NOVASOL, które świetnie sprawdzają się jako miejsce kompleksowego wypoczynku, pomiędzy kolejnymi wojażami.

Dom-na-Fano

Aktywny wypoczynek

Wakacje na Fano, to przede wszystkim kilometry szerokich, piaszczystych plaż, na których można aktywnie spędzić czas. Na wybrzeżu panują idealne warunki do uprawiania surfingu, windsurfingu oraz kitesurfingu. Można tu również spróbować swoich sił w buggykitingu,  który jest wariacją latawca i pojazdu czterokołowego. Mnóstwo miejsca na plaży sprzyja również do zażywania kąpieli słonecznych, a także morskich.

Wyspa Fano idealnie nadaje się również do pieszych i rowerowych wycieczek. Poprzez wyspę oraz wzdłuż wybrzeża, ciągną się trasy zarówno dla amatorów wędrówek, jak i użytkowników jednośladów. Szlaki te są świetnie oznaczone i prowadzą przez ciekawe miejsca i punkty widokowe. W punktach informacyjnych możecie zdobyć darmowe mapki z zaznaczonymi trasami. Z pewnością ułatwi to podjęcie decyzji o wyborze szlaku.

Wakacje w Danii, to także możliwość gry w golfa. Na wyspie znajduje się najstarsze pole golfowe w Danii, które jest również uznawane za jedno z najbardziej malowniczych. Na całej wyspie znajdziecie także miejsca, gdzie można zagrać w siatkówkę, tenisa czy kręgle.

 

Miasteczka Fano

Na wyspie Fano znajdują się trzy miejscowości, co nie dziwi, patrząc na wielkość wyspy. Spędzając wakacje w Danii, warto się w nich zatrzymać na parę chwil, bowiem są one świetnie przygotowane na wizyty turystów.  Są to kurorty nadmorskie, z pełnymi atrakcji promenadami, licznymi barami, restauracjami, bawialniami, tawernami i sklepami.

  • Nordby – główne miasteczko wyspy. Znajduje się w nim kilka regionalnych muzeów, w tym, najbardziej znane, muzeum morskie. Można w nim obejrzeć bogatą ekspozycję duńskich statków oraz przedmioty z życia codziennego tutejszych mieszkańców.
  • Rindby – podczas wizyty w miasteczku, warto zobaczyć zabytkową kapliczkę z 1894 roku. W czerwcu odbywa się tu smoczy festiwal.
  • Sonderho – w miasteczku znajdziecie liczne nowoczesne posiadłości wypoczynkowe oraz możecie przespacerować się starym nabrzeżem portowym, pełnym małych sklepików i tawern.

 

Park narodowy

Wakacje na Fano, to tak naprawdę wakacje w parku narodowym Vadehavet (Morza Wattowego). Jest to (poza Grenlandią) największy park narodowy Danii, Obejmuje on cały obszar Morza Wattowego, w tym wyspę Fano. Dlatego ważne jest, aby podczas pobytu na wyspie, szczególnie zwracać uwagę na miejscowe regulaminy czy informacje zamieszczone przy wejściu do lasu czy na plażę. Rezerwat jest bardzo różnorodny, także jeśli jesteście miłośnikami natury, to możecie poznać walory rezerwatu na innych wyspach, wybrzeżu kontynentalnym lub podczas rejsu na otwartym morzu. A jest tu co podziwiać: lasy, wydmy, mokradła, bagna, wzniesienia, strome i kamieniste wybrzeża wiele innych form krajobrazu. Cały park, a więc i wyspa Fano są wpisane na listę naturalnego dziedzictwa UNESCO.

Wyspa Fano jest także miejscem postoju migrującego ptactwa. Na wyspie znajdziecie punkty obserwacyjne, które co roku przyciągają ornitologów z całego świata.

Dom-na-Fano

Esbjerg

Esbjerg jest miastem, z którego można najszybciej dostać się na wyspę Fano. Jest to również miejscowość pełna atrakcji i ciekawych miejsc, dlatego warto wybrać się tu na jeden dzień, podczas wakacji. Jest to o tyle łatwe, że nie musicie wybierać się tam autem, więc nawet jeśli nie planowaliście podróży poza wyspę, to i tak warto rozważyć ta propozycję. Rezerwując nasz produkt "noclegi Dania" macie okazję zobaczyć:

*Gmach sądu z 1892 roku.

* Dziewięciometrowy monument „Mennesket ved Havet”.

*Zabytkową wieżę ciśnień z 1895 roku.

*Kościół miejski (pierwszy w Esbjerg) z 1887 roku, zbudowany z czerwonej cegły i zbudowaną oddzielnie dzwonnicą.

*Muzeum rybactwa i morza – z bogatą kolekcją łodzi oraz dwoma dużymi akwariami. Na szczególną uwagę zasługuje wystawa epoki żelaza oraz bursztynu.

*Muzeum drukarskie – gdzie można podziwiać maszyny do drukowania prasy z całego XX wieku.

*Latarniowiec – na nabrzeżu portowym można zwiedzić statek typu latarniowiec, który jest najstarszym i najlepiej zachowanym tego typu statkiem na świecie.