search

Na wakacje Morawy - domy wakacyjne

Urlop na Morawach

Morawy są krainą geograficzną i historyczą, położoną we wschodniej części Czech. Przez region przepływa rzeka Morawa. Ona oraz wszystkie rzeki, które do niej wpadają, pokrywają się z obszarem regionu. Co ciekawe, część Moraw, położona jest w naszym kraju. Wakacje na Morawach to możliwość wypoczynku pośród wyżynnych i górzystych krajobrazów. To właśnie w tej części Czech stykają się Sudety oraz Karpaty. Jest to więc świetne miejsce na wakacje w górach. Kolejną zaletą regionu jest mnóstwo miast o bogatej historii i obecność aż pięciu kultur etnograficznych: Górali Morawskich, Słowaków Morawskich, a także Hanacy, Wołosi oraz mieszkańcy Laszczyzny. Każda z tych mniejszości etnograficznych cechuje się swoją kulturą, tradycjami, strojami oraz historiami. Dzięki temu można poznać ciekawe życie różnych kultur. Morawy, z racji tego że znajdują się na terytorium Czech, są też wyśmienitą opcją, dla osób, które nie lubią długo podróżować. Wystarczy tylko przekroczyć naszą południową granicę i już możecie rozkoszować się urlopem na Morawach.

Wakacje na Morawach

Domy wakacyjne

W ofercie NOVASOL, znajdziecie domy i apartamenty wakacyjne rozlokowane na całym obszarze Moraw. Dzięki temu,  daje to niezliczone możliwości spędzanie urlopu w Czechach. Osoby chcące za jednym zamachem zwiedzić Czechy i Austrię, znajdą obiekty na południu Moraw, z kolei jeśli chcec ie też poznać ciekawostki zachodniej częśći Słowacji, możecie wybrać kwaterę na wschodzie regionu. Nasze domy wakacyjne, położone są zarówno w dużych miastach, jak i we wsiach lub nawet pośród dzikiej natury. Dzięki temu macie mozliwość wyboru intesywności wakacji. Wiadomo, ze z dala od cywilizacji będziecie mogli się nacieszyć ciszą, spokojem i śieżym powietrzem, z koeli w miastach – licznymi atrakcjami i mozliwością zwiedzania. Apartamenty wakacyjne NOVASOL są w pełni wyposażone opraz przez cały rok gotowe na Wasz przyjazd. Jest to dodatkowy atut, dla osób które nie lubą spędzać urlopu podczas miesięcy największego ruchu turystycznego, jakimi zazwyczaj są miesiące letnie.

Dom wakacyjny na Morawach

Aktywne wakacje na Morawach

Czas wstać sprzed komputera i wyruszyć na wakacje na Morawy. Jest to świetny region, pod kątem aktywnego spędzania czasu. Na terenie tej historycznej krainy, położone są aż cztery różnorodne pasma górskie: Jesioniki, Góry Odrzańskie, Jaworniki oraz Białe Karpaty. Mimo bliskiego położenia, są one dość różnorodne i mają różne wtysokości. Najwyższe z nich to Jesioniki, gdzie znajdziecie dużo szczytów powyżej jednego kilometra, pozostałe mają do tysiąca metrów. Łączą je przepiękne widoki złożone z wąwozów, zalesionych szczytów, wodospadów, strumyków, potoków oraz fantastycznych formacji skalistych. Nic więc dziwnego, ze rozwinęła się tu turystyka piesza i rowerowa. W górach znajdziecie trzy typy tras pieszych: szlaki turystyczne, szlaki spacerowe oraz ścieżki dydaktyczne. Każda z nich ma swoje oznaczenie, odpowiednim kolorem, dzięki czemu turyści wiedzą na jaką przygodę mają być przygotowani. Tutejsze trasy mają od kilku do kilkudziesięcu kilometrów i mają też odcinki „specjalne”, podczas których trzeba będzie wejść na skalne rumowisko czy przeprawić się przez potok.  Specjalnym miejscem, które daje niespotykane wrażania jest scieżka w obłokach. Jest to drewaniana konstrukcja mieszcząca się na wysokości  1116 m n.p.m. Rozpościera się z niej przepiękny widok na dolinę Morawy, wierzchołki drzew oraz masyw Śnieżnika.

Na Morawach, rozwinięta jest również turystyka rowerowa. Na szczególną uwagę zasługują tu dwa typy tras rowerowych. Są to szlaki po górach oraz szlaki po winnicach. Trasy górskie będą wymagać od Was siły oraz sprawności fizycznej. Znajdziecie tu tarsy łatwe, jak i o bardzo wysokim poziuomie trudności. Osoby uprawiające kolarstwo górskie, również znajdą tu odcinki dla siebie.

Wakacje na Morawach, to możliwość jazdy wśród wzniesień pełnych winnic. Pochyłe stoki oraz dobre nasłonecznienie i sprzyjające arunki atmosferyczne, spowodowały, ze Morawy słyną z dobrej jakości wina. Wzdłuz winnic prowadzą dwie główne trasy: Mikulowska oraz Morawska. Podczas przemierzania tych szlaków, warto zatrzymać się w miejscowym sklepie i zakupić wino, które mozna wieczorem wypróbować lub podarować komuś w prezencie.

Jako, że władze Moraw położyły duży nacisk, na rozwój turystyki rowerowej, to wzdłuż tras znajdziecie liczne prrzystanki, gdzie można zatrzymać się, zjeść, przebrać, a także serwisować rower. W czeskich górach mozna też uprawiać ekstremalniejsze sporty, takie jak paralotniarstwo czy lotniarstwo.

W zimie również można spędzić aktywny urlop na Morawach. Szczególnie polacany jest region Wyskich Jesioników, gdzie dużo szczytów ma ponad 1000 m n.p.m. Znajdują się tu zimowe ośrodki  z licznymi trasami zjadowymi. Narciarze wybierają ten region, ze wzgłedu na świetne trasy biegowe. Tutejsze góry są dość łagodne, a więc idealnie nadają się do uprawiania narciarstwa biegowego. Podczas urlopu zimowego, będziecie mieli też możliwość skorzystania z tras saneczkarskich czy do zjazdu an specjalnej dętce, a nawet przejażdżki po torze bobslejowym.

Urlop na Morawach

Ciekawe miejsca

Wakacje w Czechach to mozliwość poznania bogatej historii i kultury Czechów. Czesi są bardzo przyjazdnym krajem, co z pewnością zauważycie podczas wizyt w barach, restauracjach czy knajpkach. Na szczególną uwagę zwrócicie z pewnością na czeskie jedzenie oraz słynne na cały swiat piwo oraz wino. Urlop w Czechach moze być ciekawym pomysłem na wakacje ze smakiem. Jeśli już nasycicie kubki smakowe oraz będziecie chcieli zobaczyć ciekawe miejsca, to tutejsze miasta stoją przed Wami otworem. Do najciekawszych miast należą:

  • Ołomuniec – miasto pełne zabytków pochodzących z czasów od średniowiecza, aż do współczesności.
  • Zlin – urokliwe miasto, które charakteryzuje się uliczkami, zabudowanymi domami z czerwonej cegły.
  • Ostrawa – jedno z największych czeskich miast, z bogatą architekturą z przełomu XIXC i XX wieku.
  • Igława – z przepięknym Starym Miastem, który zachował swój średniowieczny klimat.
  • Brno – stolica Moraw i zarazem drugie co do wielkości misto w Czechach. Podczas wizyty koniecznie zobaczcie dwurynkowe Stare Miasto, Zamek Spilberk oraz pałace mieszczańskie, pochodzące z różnych okresów historycznych.

Oprócz zabytków wielkich ośrodkó miejskich, pośród wyżyn i gór regionu Moraw, znajdziecie liczne zamki i pałace, które są bardzo zadbane i udostępnione zwiedzającym. Na szczególną uwagę zasługują: Pałac Lipnik nad Becvou, Zamek Bouzov, Zamek Helfstyn, Zamek Mirov i wiele innych, nie mniej interesujących.

Wakacje na Morawach to również możliwość zapoznania się z tutejszą florą i fauną w rezerwatach. W miejscach tych, występujące gatunki zwierząt i roślin, a także góry, skały czy nawet  strumienie, podlegają  ścisłej ochronie. Dzięki temu, macie okazję poznać te miejsca, bo kto wie jakby one wyglądały, gdyby nie były chronione. Podczas wizyty na Morawach, uwzględnijcie w swoich planach: Park Krajobrazowy Góry Opawskie, Obszar Mokre-Lewice, Obszar Jesioniki oraz Obszar Białe Karpaty. Przed wyprawą w te miejsca, warto wcześniej zapoznać się z ich regulaminami i stosowanie się do nich.