search

Wakacje w Czechach z NOVASOL

Odwiedź Czechy

Czechy, to nie tylko nazwa kraju, ale także największego regionu w tym kraju. Innym, interesującym faktem, jest to, że stolicą regionu jest Praga, mimo, że w oficjalnych zapisach nie należy ona do tego okręgu terytorialnego. W regionie dominuje płaski krajobraz, gęsto pokryty lasami. Na nizinnych obszarach dominują lasy liściaste, a na wyżynach bory świerkowe oraz mieszane. Jest to świetne miejsce dla osób szukających kontaktu z naturą oraz sielskich krajobrazów. Miejskie wakacje, jak najbardziej są tu możliwe do zrealizowania, bowiem pośród lasów i pól, znajdziecie liczne, zabytkowe miasta, a przede wszystkim Pragę – magiczną stolicę Czech (polecamy także produkt "apatamenty w Pradze"). Zaletą regionu jest również bliskie położenie od granicy z Polską, co z pewnością zainteresuje osoby nie lubiące długich podróży.

Kraj Środkowoczeski na wakacje

 

Domy wakacyjne

Oferta NOVASOL w Czechach jest bardzo bogata (np. noclegi na Morawach). Nasze domy i mieszkania wakacyjne, można w tym regionie, podzielić na dwa rodzaje. Pierwsze to obiekty położone pośród lasów i pól. Jest to idealna opcja dla osób szukających wyciszenia i wypoczynku pośród naturalnych krajobrazów. Drugi rodzaj kwater, to apartamenty wakacyjne w miastach. Te są skierowane dla wszystkich tych, którzy chcą być blisko miejskich atrakcji i zabytków. Część kwater jest umiejscowiona w ścisłych centrach miast. Wszystkie obiekty łączy pełne wyposażenie, czystość oraz gotowość do przyjęcia Was, przez cały rok. Atutem z pewnością są, w pełni wyposażone kuchnie. Dzięki temu macie możliwość wyboru, czy posiłki zechcecie przygotować samemu, czy skorzystać z bogatej, a co najważniejsze, niedrogiej, oferty gastronomicznej w Czechach.

Domy wakacyjne w Czechach

 

Aktywne wakacje

Gęste lasy oraz liczne wzniesienia i pagórki, zachęcają do pieszych bądź rowerowych wędrówek po ziemiach regionu. Tutejsze szlaki są świetnie oznakowane oraz prowadzą, przez atrakcyjne punkty widokowe oraz krajobrazy. Trasy mają od kilku, do nawet kilkudziesięciu kilometrów długości. Dlatego warto przed wyprawą, sprawdzić długość i poziom trudności danego szlaku. Wakacje w Czechach, to niezapomniane przeprawy przez lasy, gdzie nie raz spotkacie dzikie zwierzęta takie jak sarny, lisy czy jelenie. Z pewnością będzie to niezapomniane przeżycie. Rowerzyści również będą usatysfakcjonowani, spędzając urlop w Czechach. Podobnie jak w całym kraju, także i tu czekają na Was tysiące kilometrów tras rowerowych, z licznymi podjazdami i zjazdami. Piesi i rowerowi wędrowcy, szczególnie powinni zwrócić uwagę na szlaki wzdłuż Wełtawy.

Jeśli już o Wełtawie mowa, to również ta rzeka, przecinająca region, jest ważnym miejscem w ruchu turystycznym Czech. Wzdłuż jej biegu znajdziecie liczne wypożyczalnie kajaków, łodzi wiosłowych, rowerów wodnych oraz żaglówek. Jeśli macie obawy co do samodzielnych rejsów, to z łatwością możecie skorzystać z bogatej oferty rejsów z przewodnikiem. Wełtawa, a także regionalne jeziora mają również wydzielone plaże i kąpieliska wodne, gdzie można oddać się całodziennemu wypoczynkowi nad wodą. Wędkarze, również będą zadowoleni, bowiem w okolicznych wodach, można łowić ryby, a infrastruktura taka jak, pomosty, jest tu w bardzo dobrym stanie.

Cuda natury      

Region słynie z ciekawych miejsc, stworzonych przez naturę. Podczas urlopu w  Czechach, koniecznie odwiedźcie:

 • Jaskinie Konepruskie – jeden z najstarszych, a na pewno największy system tuneli w Czechach. Krasowe podziemia słyną z wspaniałych stalaktytów i stalagmitów oraz tzw. Rozet Konepruskich. Podczas wizyty, będziecie mieli okazję zobaczyć słynne Varhany oraz Proskuv Dom.

 • Góra Rip – narodowy zabytek kulturowy Czech. To masywne, pojedyncze wzniesienie, które nagle pojawia się pośród płaskiego regionu. Ma wysokość 456 metrów, ale jest widoczna z bardzo daleka. Góra jest zbudowana z bazaltu, który zawiera magnetyt. Powoduje to anomalie magnetyczne, co jest widoczne np. na kompasie. Na szczycie postawiono rotundę św. Jerzego, o której pierwsze wzmianki pochodzą z 1126 roku. Na górę można specjalną trasą, wjechać również na rowerze, co jest trudnym wyzwaniem.

 • Krivoklatsko – obszar należący do  Biosfery UNESCO. To przepiękny rezerwat pełen lasów, skał oraz kanionów. Na terenie parku spotkać można aż 1800 gatunków roślin. Podczas wizyty w rezerwacie, trzeba bezwzględnie stosować się do regulaminu oraz zakazów panujących na szlakach.

 • Stary Kras – obszar chronionego krajobrazu, na który składają się fantastyczne twory, powstałe na wskutek zjawisk krasowych. Liczne jaskinie, strome zbocza, czy pojedyncze skały o niesamowitych kształtach to główny ”magnes” na odwiedzających. Dodatkowo piękny kanion rzeki Berounki jej dopływów, pokryty gęstymi lasami liściastymi tworzą niesamowite krajobrazy i widoki.

Praga

Praga jest miastem wydzielonym z obszaru Czech, ale nie da się ukryć, że leży w centralnej części kraju i jest elementem regionu. Za pośrednictwem NOVASOL, możecie wynająć mieszaknie wakacyjne w Pradze, dzięki czemu przez cały pobyt, będziecie mogli poznawać atrakcje miasta. Jeśli jednak chcecie wypocząć z dala od miasta, to i tak z pewnością, choć na jeden dzień przyciągnie Was Praga. Jest to miasto niesamowite i nic dziwnego, że jest jednym z najbardziej popularnych kierunków turystycznych na świecie. Wakacje w Pradze to możliwość poznania:

 • Hradczany – królewska dzielnica z zamkiem oraz potężną Archikatedrą i Złotą Uliczką.

 • Mala Strana – kolejna zabytkowa dzielnica z Pałacem Wallensteina oraz rynkiem Małostrańskim i Wzgórzem Petrin.

 • Stare Miasto – z XI-wiecznym Rynkiem Staomiejskim, Uniwersytetem Carola oraz Most Karola z XIV wieku.

 • Josefov – dzielnica żydowska, z miejscami gdzie żył i tworzył Franz Kafka.

Zwiedź Pragę podczas wakacji

 

Całe centrum Pragi jest wpisane na listę dziedzictwa UNESCO, także naprawdę jest tu co oglądać i czym się zachwycać. Również rodziny z dziećmi będą tu miały zapełniony czas. Miejskie zoo, aquapark „Aquapalace”, muzeum zabawek na Hradczanach czy muzeum Lego, to jedne z wielu ciekawych atrakcji, jakie miasto przygotowało dla najmłodszych.

Atrakcyjne miasta

Wakacje w Czechach, to doskonała okazja na poznanie historii, tradycji oraz zwyczajów naszych południowych sąsiadów. Miasta regionu pełne są ciekawych miejsc, zabytków, przytulnych knajpek i wielu innych atrakcji. Spędzając urlop w Czechach możecie odwiedzić miasta takie jak:

 • Mlada Boleslav z muzeum Skody, poświęconemu historii aut oraz z możliwością zwiedzenia fabryki Skody, jednego z największych producentów samochodów na świecie.

 • Rakovnikk ze specjalną strefą zabytków, do której należy plac Husovo, Ratusz Miejski oraz kościół Św. Bartłomieja z dzwonnicą, w której znajduje się jeden z największych czeskich dzwonów.

 • Pribram nad którym góruje monastyr Svata Hora. Główną atrakcją jest muzeum kopalniane, w którym można odwiedzić aż pięć historycznych kopalni.

 • Kutna Hora – niewielkie, ale bardzo cenne historycznie miasto, które jest wpisane na listę UNESCO. Słynie ze słynnej Kaplicy Czaszek oraz Kościołów: św. Jakuba i Bożego Ciała. Podczas wizyty w miejscowści, warto również zwrócić uwagę na kamienny, gotycki dom oraz Hradek – zabytkowy domek Szlachecki.

W pozostałych mniejszych i większych miastach również znajdziecie liczne zabytki. Region słynie też z licznych zamków, schowanych wśród lasów i czekających na ich odkrycie przez szukających wrażeń turystów.