Wakacje nad Jeziorami Plitwickimi

Urlop nad Jeziorami Plitwickimi

Jeziora Plitwickie położone są w południowym zakątku gór Mala Kapela, będących częścią Gór Dynarskich. Znajdują się niedaleko granicy z Bośnią i Hercegowiną. Po rozpadzie Jugosławii bośniaccy Serbowie zgłaszali rozszczenia do jezior. Jednakże ostatecznie zostały pod panowaniem Chorwacji. Nazwa tego kompleksu jezior pochodzi od nazwy rzeki Plitvica, która zasila wody Jezior Plitwickich. Jest to zespół jezior połączonych kaskadowo. Rozróżniamy tu Górne i Dolne Jeziora. Poszczególne jeziora są oddzielone od siebie groblami, gdzie powstają wodospady. NOVASOL przygotowała dla Państwa atrakcyjną ofertę kwater wakacyjnych. Znajdą tu Państwo wspaniałe, w pełni wyposażone domy wakacyjne nad Jeziorami Plitwickimi. Wybierając zakwaterowanie z katalogu "apartamenty Chorwacja", wybierają Państwo prywatność i indywidualność. Zachęcamy Państwa do odwiedzenia tego wspaniałego miejsca, gdzie oczarują Państwa wspaniałe widoki oraz cudowna przyroda. Każdego roku przybywa tu coraz więcej turystów, wabionych doskonałymi warunkami do wypoczynku. Można tu wybrać rodzaj trasy o różnej długości i stopniu trudności. Pokonanie najkrótszej trasy zajmuje ok. 2 godzin, natomiast najdłuższej ok. 8 godzin. Można zwiedzać na pieszo, statkiem lub kolejką.

Zarezerwuj dom wakacyjny blisko Jezior Plitwickich

Park Narodowy Jezior Plitwickich

Pierwotnie, od roku 1928 na terenie Parku istniał rezerwat przyrody. Park Narodowy Jezior Plitwickich założony został w 1949 roku. Od końca 70- tych lat ubiegłego wieku Park wpisany jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO. W skład parku wchodzi 16 jezior krasowych (12 wchodzących w skład Górnych Jezior i 4 należące do Dolnych Jezior) oraz ok. 90 wodospadów. Teren parku był wielokrotnie powiększany, aby w 1997 roku zająć powierzchnię 29500 ha. W okresie letnim miejsce to odwiedzane jest każdego dnia przez tysiące osób. Do parku prowadzą cztery wejścia, w pobliżu których znajdują się parkingi oraz centra turystyczne. Spędzając wakacje w Zatoce Kvarner, koniecznie powinni Państwo odwiedzić Jeziora Plitwickie. Znajduje się tu największy w Chorwacji wodospad – Veliki Slap. Są tu również jaskinie, m.in. Supljara i Golubinjaca.

Zarezerwuj dom wakacyjny blisko Jezior Plitwickich

Wspaniała przyroda

Wakacje w Chorwacji to nie tylko wspaniałe plaże czy historyczne zabytki. To również dziewicza przyroda. Na terenie Parku występuje ok. 1100 gatunków roślin, z których część to rośliny endemiczne. Wśród drzew przeważają tu buki. Następnie jodła pospolita, klon, dąb bezszypułkowy oraz drzewa iglaste: świerk i sosna. Występujące tu lasy zapobiegają osuwaniu się gleby do jezior. Na terenie Parku występuje ok. 50 gatunków roślin z rodziny storczykowatych oraz wiele gatunków zwierząt. Ryby: troć wędrowna, kleń, golec i pstrąg potokowy. Płazy: salamndry plamiste, traszki, żaby, ropuchy i kumak górski. Gady: jaszczurki, zaskrońce, żółwie błotne i żmije. Ptaki: ok. 140 gatunków, w tym bociany czarne, głuszce, puchacze, dzięcioły oraz sokoły wędrowne. Ssaki: niedźwiedzie brunatne, wilki, lisy, kuny, wydry i nietoperze. Wszystkich Państwa zachęcamy do odwiedzenia wspaniałych Jezior Plitwickich. Można wynająć w ich pobliżu dom wakacyjny NOVASOL lub odwiedzić je w drodze do innego miejsca Chorwacji. Pobyt nad Jeziorami Plitwickimi na długo pozostanie w Państwa pamięci.