Kraj pełen atrakcji

Wakacje w Bułgarii to propozycja na dowolne formy spędzania wypoczynku. Bułgaria ma w swojej ofercie czyste wody Morza Czarnego, wysokie góry Bałkany, zabytkowe miasta, przepiękne parki narodowe i wiele, wiele innych. Tutejsze, piaszczyste plaże kuszą wraz z nadmorskimi kurortami, a w miastach już czekają na Was zabytki i ciekawe miejsca. Dzięki NOVASOL możecie odkryć, dlaczego co roku coraz więcej turystów odwiedza ten kraj. Nasze domy i apartamenty wakacyjne umieszczone są w atrakcyjnych lokalizacjach, w których z łatwością znajdziecie interesujące Was przyjemności. Kwatery z naszej oferty, mają zawsze w pełni wyposażoną kuchnię, co ułatwia przygotowanie posiłków z miejscowych, świeżych produktów. Dodatkowo, ceny w Bułgarii są dużo niższe niż w Polsce, dzięki czemu będziecie mieli okazję skorzystać z miejscowych restauracji i barów, a jest to duża lepsza opcja niż stołówkowe posiłki podawane w przepełnionych hotelach.

Bułgaria

Atrakcyjne miasta

Bułgaria jest krajem o bardzo bogatej historii, nic więc dziwnego że tutejsze miasta i aglomeracje pełne są ciekawych zabytków i muzeów. Urlop w Bułgarii może być okazją do zwiedzania takich miast jak:

  • Sofia – stolica i największe miasto w Bułgarii. Nad miastem góruje masyw Witoszy, a z jego szczytów widać piękną panoramę miasta. Najważniejszym zabytkiem jest Cerkiew Bojańska, która jest wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Budowla pochodzi z czasów średniowiecza i znajdują się w niej świetnie zachowane freski z XIII wieku. Równie ciekawym budynkiem jest Cerkiew św. Jerzego. Ten czerwony budynek w kształcie rotundy jest najstarszym w stolicy kraju. W mieście znajdziecie też liczne muzea, z bogatą ekspozycją: Muzeum Historyczne, Muzeum Archeologiczne czy Muzeum Historii Naturalnej.
  • Płowdiw – piękne, zabytkowe miasto, które charakteryzuje się licznymi placami. Podczas zwiedzania miasta z pewnością zwrócicie uwagę na budowle pochodzące z różnych epok. Znajdziecie tu świetnie zachowane budowle z czasów rzymskich, budynki średniowieczne oraz synagogi, meczety i cerkwie. Warto udać się na spacer po parku miejskim, wzdłuż szerokich alej obsadzonych ponad stuletnimi drzewami. W mieście, zaprasza również Muzeum Archeologiczne oraz Etnograficzne.
  • Warna – w tym mieście, oprócz budowli rzymskich, bizantyjskich, średniowiecznych i nowożytnych, warto szczególną uwagę zwrócić na „ogród morski” – największy i najstarszy park na Bałkanach. Oprócz roślinności z całego świata, znajduje się tu: amfiteatr (na którym w sezonie odbywają się liczne koncerty), zoo, akwarium, delfinarium, terrarium z gadami, planetarium (połączone z obserwatorium im. Mikołaja Kopernika), Muzeum Morskie i Historii naturalnej oraz liczne atrakcje dla dzieci np. karuzele.

W tych i innych miastach, baza turystyczna stoi na bardzo wysokim poziomie. Liczne centra informacyjne, szlaki wiodące przez najciekawsze miejsca i zabytki oraz bogata oferta gastronomiczna to składniki na udane wakacje w Europie.

W Bułgarii są jeszcze trzy szczególne miejsca, które warto zobaczyć:

  • Monastyr Rylski – zespół świątyń, położony wśród gór. Centrum stanowi tutaj Cerkiew św. Bogurodzicy, która jest zdobiona pięknymi freskami. Wokół centrum znajdują się liczne, zabytkowe kościoły i kaplice oraz 6-piętrowa baszta Chrelina, która dawniej służyła za obserwatorium. Cały kompleks jest wpisany na listę UNESCO.
  • Bełogradczik – niewielkie miasto, niedaleko którego znajduje się Zamek Kaleto. Fort położony jest u podnóża skał, które osiągają nawet 200 metrów wysokości i mają fantastyczne kształty. Jest to miejsce, do którego koniecznie trzeba zabrać aparat fotograficzny, aby później móc wracać w te piękne rejony. W pobliżu miasta znajdziecie również jaskinię Magura. Można ją zwiedzać z przewodnikiem, a podczas wyprawy będziecie mieli okazję zobaczyć wspaniałe stalagmity i stalaktyty oraz malowidła z czasów prehistorycznych.
  • Melnik – najmniejsze miasto w Bułgarii, znane jest z dwóch powodów. Pierwszy to produkcja popularnego na całym świecie wina, a drugi to przepiękne położenie. Wasze oczy będą miały okazję zobaczyć fantastyczne widoki złożone z zalesionych piaskowców, które otaczają miasteczko.

Bułgaria

Wakacje wśród natury

Wczasy w Bułgarii to również możliwość poznania miejscowej flory i fauny. Na terenie kraju znajdują się parki narodowe i rezerwaty, w których chroni się unikalne mikroklimaty oraz ginące gatunki. Koniecznie odwiedźcie:

  • Park Pirynu – obejmuje obszar skalistych gór Pirynu, a pod ochroną jest tu stoo gatunków roślin.
  • Park Witosza – rezerwat chroniący florę i faunę masywu Witosza. Jest to również lubiany ośrodek narciarski.
  • Park Riły – największy park narodowy Bułgarii. Na jego obszarze znajduje się dwustuletni las świerkowy, ekosystemy alpejskie oraz żyją tu liczne gatunki zwierząt i ptaków.
  • Park Bałkanów Środkowych – znajduje się tu ostoja ptaków IBA, ważny obszar ochrony ptaków.

W rezerwatach tych znajdują się liczne szlaki o różnych poziomach trudności oraz rozbudowana infrastruktura turystyczna. Urlop w Bułgarii z pewnością będzie należał do udanych.