search

Tirana – nowy kierunek na wakacje

Tirana zaprasza

Tirana to największe miasto w Albanii i jednocześnie stolica kraju. Aglomeracja położona  jest w środkowej części kraju, zaledwie 32 kilometry od Morza Adriatyckiego. Tirana otoczona jest wysokimi wzgórzami Dajti, w tym najsłynniejszą górą – Dajt. Dzięki temu, można tu z miasta, podziwiać piękne górskie krajobrazy, a z gór – panoramę miejską. Przez miasto przepływają trzy rzeki i posiada cztery, duże sztuczne jeziora, nad którymi powstały atrakcyjne kąpieliska. Wakacje w Albanii, zatem, to świetna zarówno dla miłośników miejskich atrakcji, jak i dla amatorów pieszych wędrówek pośród naturalnych krajobrazów. Mając na uwadze, że jest to region rozwijający się, warto się tu udać zanim miasto „zadepcze” masowa turystyka.

 

Domy wakacyjne

A wypocząć w mieście Tirana i jego okolicach, możecie dzięki NOVASOL. W miejscu tym posiadamy szeroki wachlarz propozycji domów i apartamentów wakacyjnych. Nasze obiekty, znajdziecie zarówno w centrum stolicy, jak i na jej obrzeżach, bliżej gór i lasów. Wszystkie nasze kwatery są w pełni wyposażone oraz zapewniają wypoczynek w komfortowych warunkach. Apartamenty wakacyjne w Albanii to gwarancja prywatności oraz jakości, która jest sprawdzana przez naszych lokalnych inspektorów. Nasze domy wakacyjne, świetnie sprawdzają się jako bazy noclegowe jak i miejsca stałego pobytu. Wybór< jak wypocząć, zależy już tylko od Was.

Tirana

Atrakcje stolicy

Tirana ma w swojej ofercie bogaty wybór zabytków i atrakcji turystycznych, dzięki którym poznacie historię, kulturę oraz tradycje Albanii i jej stolicy. W mieście znajdują się liczne, zabytkowe kościoły oraz meczety, w tym Meczet Ethem Bej z XVIII wieku, który jest głównym zabytkiem miejskim. Oprócz tego, warto zwiedzić ruiny Zamku Tirana z XIII wieku, Most Tannera z XVIII wieku, Wieżę Zegarową z XIX wieku oraz Bibliotekę Narodową. Z kolei, swoimi zbiorami kuszą Muzeum Historii Naturalnej, Galeria Narodowa, Narodowe Muzeum Archeologiczne, Narodowe Muzeum Naukowe oraz Bunk’art – galeria umieszczona w bunkrze Envera Hodży. Koniecznie odwiedźcie także miejscowe zoo.

 Urlop w Albanii, to także okazja na poznanie miejscowej kuchni, a to dzięki temu, ze w stolicy działa niezliczona ilość restauracji, tawern i barów, oferujących miejscowe przysmaki.

 

Okolice miasta

Jak już wcześniej wspomniano, Tirana otoczona jest wzgórzami i lasami. Pomiędzy nimi znajdziecie liczne, ciekawe miejsca. Niewątpliwie, najciekawszym z nich jest Park Narodowy Dajti. Ten otwarty w 2006 rezerwat, powstał w celu ochrony górskiego krajobrazu gór Dajt. Park ochrania również liczne okazy flory i fauny. Można tu także podziwiać liczne kaniony, przejechać się kolejką linową oraz odwiedzić Jaskinię Pellumba, pełną fantastycznych nacieków skalnych.

Wczasy w Albanii, to także możliwość wizyty w Zamku Petrela (15km od miasta), który jest najlepiej zachowanym zamkiem w kraju, a jego wiek ocenia się na 2000 lat, Zamku Preze z XV wieku, ruinach zamku Ndroqit (położone na szczycie góry w kształcie piramidy) oraz w punkcie wykopalisk w antycznym mieście Persqopi.