search

Jezioro Ochrydzkie – perła Bałkanów

Odkryj Jezioro Ochrydzkie

Jezioro Ochrydzkie położone jest we wschodniej części Albanii. Większa część akwenu znajduje się w Macedonii, co czyni go jeziorem granicznym obu krajów. Otoczony jest wysokimi górami, które tworzą tu fantastyczne krajobrazy.  Jezioro Ochrydzkie to jedno z najstarszych i najgłębszych jezior w Europie. Prezentuje również unikalny ekosystem (m.in. występują tu gatunki endemiczne zwierząt i roślin), który jest tak ważny, że został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Jest to świetne miejsce na wakacje w Albanii, ponieważ nie jest to jeszcze bardzo popularny kierunek wakacyjny, a oferujący mnóstwo atrakcji i aktywnych form spędzania czasu. Jest to również okazja, aby podczas jednego urlopu poznać kulturę dwóch krajów, a mianowicie Albanii i Macedonii.

Jezioro Ochrydzkie

Domy wakacyjne

Jezioro Ochrydzkie i jego okolice, to miejsce, które znajdziecie w ofercie NOVASOL. W regionie tym jest mało hoteli, dlatego też turystka bazuje tu głównie na prywatnych kwaterach. I właśnie z takimi obiektami NOVASOL współpracuje. Domy wakacyjne w Albanii, to obiekty komfortowe oraz w pełni wyposażone. Nasze kwatery świetnie sprawdzają się jako miejsca stałego pobytu lub jako bazy noclegowe, pomiędzy kolejnymi podróżami po okolicy. Wybierając dom lub apartament możecie wybierać spośród obiektów blisko plaży, w miastach, blisko atrakcji turystycznych lub w wioskach wakacyjnych. Z pewnością, każdy znajdzie tu coś dla siebie.

 

Atrakcje po stronie Albanii

Jezioro Ochrydzkie po stronie albańskiej oferuje ciekawe miejsca, które z pewnością urozmaicą urlop w Albanii:

  • Pogradec – największe miasto położone nad jeziorem. Miejscowość oferuje plaże, na których można zażywać kąpieli słonecznych oraz w wodach jeziora. W samym mieście podziwiać można XIX-wieczną starówkę. Na miejskim wzgórzu, warto zobaczyć ruiny zamku miejskiego.
  • Lin – wioska, w której znajdują się ważne wykopaliska archeologiczne. W miejscu tym znajdują się ruiny twierdzy iliryjskiej. W wiosce warto też odwiedzić kościół bizantyjski z VI wieku, który jest kulturalnym dziedzictwem Albanii.
  • Park Narodowy Galicica – rezerwat powstał w celu ochrony flory i fauny szczytu Galicica oraz Jeziora Ochrydzkiego i Jeziora Prespa. Park słynie z niesamowitych widoków.
  • Selce e Poshtme – wioska, w której odkryto monumentalne królewskie groby pochodzące z czasów kultury iliryjskiej.
  • Park Narodowy Shebenik-Jabllanice – ochrania krajobraz dwóch gór, które widnieją w nazwie rezerwatu. Atrakcją parku są górskie rzeczki, w których można zażyć orzeźwiającej kąpieli.

Jezioro Ochrydzkie

Macedoński Ohrid

Jezioro Ochrydzkie w większej części należy do Macedonii. Rezerwując apartament wakacyjny w Albanii, możecie wybrać się na macedońską stronę akwenu podczas rejsu lub drogą lądową. Tutaj również czek na Was dużo atrakcji oraz możliwość poznania kultury i historii Macedonii. Najciekawszym miejscem jest miasto Ohrid. Miejscowość jest wpisana na listę UNESCO, ze względu na swoje walory kulturowe i historyczne. Możecie w nim podziwiać liczne kościoły, pochodzące głównie z czasów średniowiecza. Legenda głosi, że gdy w XVIII wieku zawitał tu otomański podróżnik Evliya Celebi, to naliczył tu 365 kaplic i kościółków. W centrum można też zobaczyć świetnie zachowane pozostałości po antycznym amfiteatrze oraz Dom Robevi z XIX wieku, w którym mieści się muzeum archeologiczne.  Poza miastem, warto wybrać się do monastyru św. Naum, które pochodzi z X wieku.